שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרשנות

הדרך להגדלת הסחירות בת"א עוברת בקנביס

המסחר במניות חברות הקנביס היווה באפריל 4.5% מכלל המחזור באחוזת בית. השקת חוזים עתידיים על הצמח עשויה להיות המפתח להגדלת המחזורים

אורי טל טנא 08:1523.05.18

בורסות שונות בעולם מחפשות כל הזמן הזדמנויות ורעיונות ליצירת מוצרים פיננסיים חדשים. התחרות בתחום קשה, מרבית המוצרים הפיננסיים מתמקדים במניות, באג"ח ובנגזרים (חוזים עתידיים או אופציות) על מדדי מניות, על אג"ח, על סחורות או על שערי חליפין.

 

חוזה עתידי הוא מסחר המתבסס על שווי נכס מסוים בעתיד. המשקיע יכול לרכוש או למכור חוזה, ובמועד פקיעתו מתבצעת סליקה כספית, שבמסגרתה הוא מקבל את הרווח שלו מההימור או משלם את ההפסד על המחיר העתידי של הנכס. במקרים מסוימים יש העברת סחורה בפועל. למעשה, מבוצעת סליקה בסוף כל יום מסחר לפי התנודה במחיר החוזה, והסליקה הסופית מתבצעת עם פקיעת החוזה.  

אין בת"א נגזרים חדשים שמייצרים מחזור משמעותי

לבורסה בתל אביב אין יתרון בתחום זה, ולבד מהאופציות על מניות מדד ת"א־35 (הן החודשיות והן השבועיות) והאופציות על שער החליפין שקל/דולר היא לא הצליחה לייצר נגזרים שישיגו מחזורי מסחר גבוהים. המחזורים באופציות על מדד ת"א־125 ועל מדד הבנקים נמוכים, וכך גם על שער היורו מול השקל. מחזורי המסחר באופציות על המניות המובילות בתל אביב זניחים.

 

בעולם יש רק מעט בורסות גדולות ובינלאומיות, שמנהלות את זירות המסחר בחוזים העתידיים המובילים. מעבר להן ישנן הבורסות המקומיות, שמנהלות בעיקר חוזים עתידיים או אופציות על מדדי המניות של מדינות מושבן. רק בורסות מקומיות בודדות הצליחו לפרוץ מעבר למגרש הביתי שלהן, באמצעות חוזים על מדדים או סחורות — כאלה שיובילו גופים זרים גדולים לסחור באותה בורסה.

 

הדוגמה הבולטת להצלחה מסוג זה היא הבורסה של סינגפור. זו יצרה חוזים עתידיים על מדדי מניות, שבעת השקתם היה קשה למשקיעים לסחור בחוזים על אותם מדדים במדינת המקור שלהם, בגלל היעדר חוזים כאלה, בעיות טכנולוגיות, רגולציה, עמלות גבוהות או מיסוי. בזכות אותם חוזים הפכה בורסת סינגפור לאחת המובילות בעולם.

הקושי הוא למצוא מוצר שאין עליו מסחר פעיל בבורסה גדולה, שניתן ליצור עליו חוזה עתידי מוגדר היטב, שיעורר עניין ויצבור מחזורי מסחר גדולים ממשקיעים מקומיים וזרים.

 

הצמיחה המהירה של תחום הקנביס הרפואי בישראל והעניין הרב שהוא מעורר הם הזדמנות לבניית מוצר פיננסי חדש בבורסה של תל אביב. אפשר להגדיר חוזה עתידי על קנביס רפואי, שיימסר בנקודת זמן מסוימת בעתיד ובמקום מוגדר בעתיד. בניגוד לחוזה עתידי רגיל על סחורה, במקרה של קנביס רפואי אי אפשר להעביר את הסחורה בפועל לרוכש החוזה העתידי, כך שהסליקה תהיה כספית בלבד. בחוזה מסוג זה צריך להיות חישוב מוגדר היטב למחיר החוזה במועד בפקיעה. למשל, מחיר ממוצע של עסקאות שבוצעו בסחורה בפרק הזמן הסמוך לפקיעה, או קביעת גוף מקצועי ניטרלי, שיקבע את המחיר בפקיעה לפי נוסחה ידועה מראש.

 

שוק הקנביס הרפואי שונה מאוד ממדינה למדינה, ולכן אפשר להגדיר חוזים עתידיים למחיר שיהיה לקנביס בתום כל רבעון במדינות שבהן יש עניין רב. ארה"ב היא השוק הגדול ביותר של הקנביס, אך הוא סגור ליצוא וליבוא — ומצב זה לא צפוי להשתנות בקרוב. לכן ייתכן פער גדול בין מחיר הקנביס בארה"ב למחירו במדינות אחרות. שווקים מהותיים נוספים הם קנדה וגרמניה, וכיוון שהפעילות מוצעת לבורסה הישראלית, רצוי שיהיה חוזה גם על מחיר הקנביס בתל אביב. חוזים אלה יאפשרו למגדלים לגדר את הסיכון העצום של המחיר העתידי של הקנביס, שקשה להעריך אותו לאור הצמיחה העצומה הצפויה הן בצד הביקוש והן בצד ההיצע. למשקיעים, מצידם, תתאפשר בניית תיק, המשלב מניות של חברות העוסקות בתחום עם הגנות המתבססות על המחיר בחוזים העתידיים.

 

בבורסה הישראלית, בניגוד למרבית הבורסות בעולם, יש מסחר ער באופציות וכמעט אין מסחר בחוזים עתידיים. במקרה של קנביס עדיף להשיק חוזה עתידי ולא אופציות, כי הוא פשוט בהרבה, והמסחר בו מרוכז בחוזה יחיד לכל מועד פקיעה — לא בעשרות אופציות.

 

מניות הקנביס — 4.5% מהמחזור היומי הממוצע

מניות הקנביס הרפואי בבורסת תל אביב הן באחרונה להיט שיוצר מחזורי מסחר גבוהים. באפריל האחרון עמד מחזור המסחר היומי הממוצע במניות אלה על יותר מ־45 מיליון שקל, כ־4.5% ממחזור המסחר הכולל של מניות בבורסה. לכן יש סבירות גבוהה לכך שגם החוזים העתידיים ירכזו עניין של משקיעים בתל אביב, ובעקבותיהם ייתכן גם עניין מצד משקיעים זרים. בנוסף, נראה כי הרגולציה בישראל לא תקשה על השקת חוזים מסוג זה.

 

סיכויי ההצלחה של השקת חוזה כזה אינם גבוהים. תיתכן תחרות מבורסה אחרת בעלת יכולות שיווק עדיפות, שתשיק מוצר דומה, וייתכן שהתחום יצטנן במהירות או שהחוזים פשוט לא יעוררו עניין. אך אף שהסיכוי להצלחה אינו גבוה, מן הראוי שהבורסה תחפש הזדמנויות מסוג זה ותגיב במהירות כאשר הן נפתחות. זאת כדי לגוון את המוצרים שהיא מציעה וכדי למתג את עצמה כבורסה חדשנית עם מוצרים פיננסיים חשובים לקהילת ההשקעות הבינלאומית.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

 

חווה לגידול קנאביס של חברת אורורה הקנדית חווה לגידול קנאביס של חברת אורורה הקנדית צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x