שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות הבריאות

ליצמן על הפיילוט למכירת קנאביס רפואי: "כבר התחלנו להוריד את המחיר"

הפיילוט למכירת קנאביס רפואי בבתי מרקחת סוגר חודש ראשון, וסגן שר הבריאות מתייחס לסוגיית המחירים ומדגיש: "שמענו שיש התייקרות, נבדוק ונוודא שזה לא קורה"

רונן ניב 09:4609.05.18

בשיתוף מערכת זירת הבריאות

 

הפיילוט למכירת קנאביס רפואי בבתי מרקחת יציין בימים הקרובים חודש פעילות ראשון, כאשר מטרתו של המהלך היא לייצר פיקוח ובקרה מצד משרד הבריאות על אספקת הקנאביס הרפואי לידי אלו המחזיקים ברישיון לצריכתו – ומדובר על כ־30 אלף ישראלים. הפיילוט עצמו, הוא חלק מרפורמת הקנאביס הרפואי שאושרה בממשלה במהלך שנת 2016.

 

בשלב ראשון ניתן להשיג את הקנאביס הרפואי באחד מ־25 בתי מרקחת ברחבי הארץ שהוסמכו במיוחד לשם כך. המכירה עצמה מתבצעת על פי מרשם, כשהקנאביס הרפואי מסופק כשמן, טבליות או תכשירים. יש לציין בתי המרקחת המשתתפים בפיילוט נדרשים לאחסן את הקנאביס בכספות ייעודיות. בהמשך הדרך, יבצע משרד הבריאות הערכת מצב ויקבל החלטה האם להרחיב את המכירה לעשרות בתי מרקחת נוספים. בהקשר זה יש להוסיף כי עד חודש אפריל האחרון ניתן היה לרכוש קנאביס רפואי באמצעות מספר מוקדים או על ידי חברות הפצה.

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (שני מימין) בביקור בבית מרקחת המשתתף בפיילוט סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (שני מימין) בביקור בבית מרקחת המשתתף בפיילוט צילום: משרד הבריאות

 

ממשיכים לפי המתווה

בשבוע שעבר ערך סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) ביקור בבית מרקחת בירושלים המשתתף בפיילוט, כשאליו נלוו מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב ומנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר), במשרד הבריאות יובל לנדשפט .

 

במהלך הביקור התייחס סגן השר ליצמן בין השאר גם לסוגיית המחירים ואמר: "יש טענות שהמחיר הוא די גבוה. אנחנו נבדוק את זה, נוריד את המחיר וכבר התחלנו להוריד ולשנות את המחיר. בינתיים עד שניכנס לתוך התוכן של המחיר, אנחנו נשנה פנימית את המחירים, להוזיל סוג מסוים ולשנות את זה לסוג אחר, כדי שלא יהיו טענות לגבי המחיר. לא העלנו מחירים, זה רק שמשנים את הבתוכו. בכל זאת, בקשתי ממנכ"ל המשרד לבדוק את העניין הזה". ליצמן הדגיש עוד: "בכוונתנו לפקח שלא תהיה עליה במחירים. שמענו שיש התייקרות ואנו נבדוק זאת ונוודא שזה לא קורה".

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, כבר מתסכל קדימה: "הרפורמה מתקדמת ואנחנו ממשיכים לפי המתווה, הכל על מנת להקל על הצרכנים. אנחנו נדאג שלא תהיה התייקרות למטופלים שבאמת זקוקים לכך, ושהפריסה הגיאוגרפית של בתי המרקחת תגדל כמה שיותר מהר בתום תקופת הפיילוט הראשוני".

 

להקל את הביורוקרטיה

במסגרת הרפורמה כ־80 רופאים הוכשרו על ידי משרד הבריאות להעניק אישור לצריכת קנאביס רפואי, כשההערכה היא שגידול במספר הרופאים עתיד להוביל להקלת התהליך הביורוקרטי עבור הזקוקים לרישיונות. בעניין הזה אמר סגן השר ליצמן: "צריך להקל על המשתמשים, ולהביא את זה מסודר ויפה ומכובד. אני מאחל לכולם שיהיו בריאים ולא יצטרכו להשתמש בקנאביס".

 

באשר לרפורמה סיכם סגן השר: "אני שמח שהצלחנו להוציא לפועל את הרפורמה. המהלך ימנע סבל מאלה שנדרשים להשתמש בקנאביס רפואי ומתמודדים עם ביורוקרטיה מיותרת שקיימת בתחום. הקנאביס זה סם ולא מדובר בלגליזציה אלא בהסדרה מעשית לטובת מטופלים שקיבלו אישור מיוחד. אנחנו נמשיך להילחם בזליגה ולא נאפשר לאלה שאין להם אישור להשתמש בקנאביס, כפי שמתחייב בחוק".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x