$
שוק ההון

השורה התחתונה

החדש של דיסני: לתפוס את השועל

רשת פוקס היא השם החם בענף המדיה, ודיסני מוכנה לשלם עבורה 52.4 מיליארד דולר – העסקה הגדולה בתולדותיה. זאת כדי להילחם בנטישת הצופים לטובת תכנים באינטרנט ושירותים כמו נטפליקס. אלא שקומקאסט עשויה להגיש הצעה מתחרה ולשבש לדיסני את התוכניות

שמוליק קרפף 07:4422.05.18

בשנים האחרונות נמצא המודל העסקי של חברות המדיה תחת מתקפה. הסיבות העיקריות לערעורו הן נטישת מנויים מערוצי תוכן מסורתיים, כמו טלוויזיה ועיתונות כתובה, לטובת צפייה בתכנים בהזמנה, וכן שליטה כמעט מוחלטת של גוגל ופייסבוק בפרסום המקוון.

 

הן הפנימו היטב את המסר – כדאי להן מאוד לשלב כוחות במטרה להציע תוכן איכותי ומגוון לצרכן, להשקיע בפלטפורמה הדיגיטלית שלהן, ולבצע מהלכי התייעלות משמעותיים במטרה להפוך לרזות יותר מבחינה תפעולית. כתוצאה מכך אנו עדים לגל הצעות רכש השנה במגוון תחומי מדיה – החל מהעיתונות הכתובה, דרך ערוצי הטלוויזיה השונים ועד לתחום אולפני ההפקות.

 

 

דיסני נגד נטפליקס

בדצמבר 2017 הגישה ענקית המדיה דיסני הצעת רכש לרשת המדיה פוקס. במסגרת העסקה תרכוש הראשונה מהאחרונה נכסי מדיה רבים תמורת 52.4 מיליארד דולר. העסקה תבוצע במתכונת של מניות בלבד, כך שכל בעל מניה אחת של פוקס יקבל 0.2745 מניות של דיסני. אם העסקה תושלם, דיסני תקבל גישה ל־46 מיליון מנויי פוקס במערב אירופה, ארה"ב והודו. לא פחות חשוב, דיסני תזכה בשליטה על חברת הסטרימינג הולו, שנמצאת כיום בבעלות פוקס. באמצעות האחזקה בהולו תשפר דיסני את מעמדה בתחרות מול נטפליקס.

 

הרציונל מאחורי העסקה הוא לשלב תוכני מדיה וערוצים שונים תחת קורת גג אחת, כדי להתמודד עם עלויות תכנות (programming) גבוהות, ונטישת צופים לטובת תכנים באינטרנט באמצעות מפעילי וידיאו סטרימינג חיצוניים כמו נטפליקס. זו העסקה הגדולה בהיסטוריה של דיסני, והיא צפויה לייצר אימפריית מדיה חובקת עולם השולטת על ערוצי טלוויזיה, אולפני סרטים, מגוון של עיתונים וכמה רשתות כבלים.

 

 צילום: Disney Lines

 

אבל דיסני אינה היחידה שלוטשת עיניים לעבר נכסי פוקס. לפי פרסומים שונים, חברת הכבלים והלוויין קומקאסט פנתה באחרונה לגופים מממנים בארה"ב במטרה להגיש הצעת רכש משלה. בכך היא צפויה להתמודד ראש בראש מול דיסני בליגה של הגדולים. אם אכן קומקאסט תגיש הצעה רשמית לפוקס, זו לא תהיה החזית היחידה שבה מתמודדות השתיים.

 

רק באחרונה הגישה קומקאסט הצעת רכש רשמית למניות סקיי הבריטית, לפי שווי של כ־29 מיליארד ליש"ט, המשקף מחיר של 12.5 ליש"ט במזומן למניית סקיי. עקב הצעת הרכש הודיעה הנהלת סקיי שהיא מפסיקה לתמוך בהצעת הרכש שהוגשה באחרונה על ידי פוקס, ששיקפה מחיר של 10.75 ליש"ט בלבד למניה. אם אכן תתרחש עסקה בין קומקאסט לסקיי, הראשונה תרחיב משמעותית את שורת ההכנסות שמקורן מחוץ לארה"ב, מ־9% בלבד ל־25%.

 

הסכנה למיזוגים: רגולציה

הסיכון העיקרי במיזוגים ורכישות הוא רגולטורי. משרד המשפטים, או לחלופין רשות ההגבלים העסקיים בארה"ב, העלולים לבלום זאת ולטעון שהעסקאות יוצרות כוחות מונופוליסטיים. המחשה מצוינת לכך קיבלנו במשפט המתנהל בין רשות ההגבלים העסקיים בארה"ב ל־AT&T. הראשונה טוענת שאסור לאחרונה לרכוש את טיים וורנר, משום שרכישה כזו תעניק ל־AT&T אפשרות להשתמש לרעה בכוחה מול לקוחותיה.

 

לפני שקומקאסט תגיש הצעת רכש לפוקס, היא צפויה להמתין להכרעה בסוגיית AT&T-טיים וורנר, שצפויה בתחילת יוני. הדבר האחרון שקומקאסט רוצה הוא לפתוח במאבק עם סוף ידוע מראש. אם העסקה לא תאושר, המשמעות היא שבית המשפט לא מעוניין לאפשר לחברכה מתחום תשתיות תקשורת להתמזג עם חברת תוכן. לפיכך, קומקאסט לא תרצה לפתוח חזית דומה.

 

מניות מומלצות

 

Walt Disney (סימול: DIS) - חברה המדיה והבידור הגדולה בעולם ובעלת אולפני הפקות מצליחים. נסחרת לפי שווי שוק של 157 מיליארד דולר ומעסיקה 200 אלף עובדים. בשנה שחלפה (03/18) רשמה הכנסות ותזרים מפעילות של 57 מיליארד דולר ו־14.4 מיליארד דולר בהתאמה. ההכנסות מחטיבת רשתות כבלים מהוות 42% מסך הכנסות החברה - הכי גבוהות; והכנסות ממוצרי צריכה ממותגים מהוות כ־10% - הכי נמוכות.

 

Twenty First Century Fox (סימול: FOX) - ענקית מדיה עם יותר מ־30 תחנות טלוויזיה בצפון אמריקה ויותר מ־300 ערוצים בעולם. נסחרת לפי שווי של 68 מיליארד דולר ומעסיקה 22 אלף עובדים. רשמה בשנת הכספים שחלפה (3/18) הכנסות ותזרים מפעילות של 29.2 מיליארד דולר ו־3.6 מיליארד דולר בהתאמה. ההכנסות מחטיבת רשתות כבלים מהוות 56% מהכנסותיה - הכי גבוהות. ב־2017 חילקה 974 מיליון דולר כדיבידנד.

 

CBS Corp (סימול: CBS)  - CBS נוסדה ב־1928 עקב מיזוג של 16 תחנות רדיו מקומיות, וכיום היא בין שלוש רשתות המדיה המובילות בארה"ב. בשנה שחלפה (3/18) רשמה הכנסות ותזרים מזומנים של 14 מיליארד דולר ו־885 מיליון דולר בהתאמה. החברה משמשת One Stop Shop בתחום המדיה. מעסיקה 15.5 אלף עובדים ונסחרת לפי שווי של 22.5 מיליארד דולר.

 

הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך ייעוץ ההשקעות בבנק לאומי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x