• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

גורם בשוק ההון בישראל: "הפרמיה של אלשטיין פוחתת לאור המציאות בארגנטינה"

איגרות החוב של אי.די.בי פתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ירדו אתמול בחדות אחרי פרסום ניתוח כלכליסט שעסק בהשפעת משבר הפסו על עסקיו של אלשטיין בארגנטינה. סמנכ"ל הכספים של אירסה: "אנחנו יציבים למרות המיני־משבר"

דרור רייך 07:2017.05.18

הפגיעה הקשה בעסקיו של אדוארדו אלשטיין בארגנטינה הגיעה אתמול לתל אביב, ופגעה בשווי ניירות הערך של קבוצת אי.די.בי שבשליטת אלשטיין. זאת, אחרי פרסום ניתוח "כלכליסט" על השפעת המשבר הכלכלי שבו שרויה ארגנטינה על שווי חברת האחזקות אירסה (IRSA) שבבעלות אלשטיין ועל הפעילות שלה.

 

אירסה שנסחרת בניו יורק ובבואנוס איירס נפגעת בעיקר מהקריסה בערכו של המטבע המקומי, הפסו, שאיבד 60% בשנה האחרונה. זאת בעיקר בשל העובדה שלאירסה התחייבויות בהיקף של 8 מיליארד דולר (כולל החובות של אי.די.בי ודסק"ש). החוב נטו של חברת האחזקות הארגנטינאית לפי המצגת למשקיעים שפרסמה החברה, עמד על 340 מיליון דולר.

 

ובעוד ההתחייבויות של אירסה נקובות בדולרים, ההכנסות שלה נרשמות בפסו. כתוצאה מכך, מניית חברת IRSA, שגם היא בשליטת אדוארדו אלשטיין ונחשבת לחברת הנדל"ן הגדולה בארגנטינה, איבדה 35% מערכה מינואר. אירסה פרסמה לפני כמה ימים את תוצאות הרבעון השלישי של 2018 (מדובר בדיווח על פי שנה פיסקאלית ולא לפי שנה קלנדרית). בסוף הרבעון, על פי בלומברג, ההכנסות עמדו על 1.15 מיליארד דולר מול הכנסות של 1.17 מיליארד דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי המתואם עמד על 23 מיליון דולר.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן, שאטרסטוק

 

קריסת אג"ח אי.די.בי

לאי.די.בי פתוח שש סדרות אג"ח שנסחרות בתל אביב. הסדרה הגדולה והארוכה ביותר, שגם איבדה משווייה יותר מהאחרות היא סדרה ט' שירדה אתמול ב־6.8% והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 9.25%, קרובה לתשואת זבל. המדובר באג"ח צמודה, שאינה מובטחת בשעבוד, בהיקף של 1.7 מיליארד שקל ומועד פירעונה הסופי הוא דצמבר 2025. סדרה יד' של אי.י.בי ירדה ב־3.35% והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 7.3%. מדובר בסדרה שקלית בהיקף של 1.23 מיליארד שקל, שמועד פירעונה האחרון הוא דצמבר 2022.

 

סדרה זו מגובה בשעבוד על 99 מיליון ממניות דסק"ש, החברה־הבת של אי.די.בי, שגם היא השילה אתמול כ־5% מערכה, והשלימה ירידה של 21% מתחילת השנה. זאת בעיקר על רקע ירידה בחברות הציבוריות שבאחזקתה, ובראשן חברת סלקום שנפגעת מהתחרות בשוק התקשורת. התשואות לפדיון של סדרות ט' ויד' אלה משקפות את חשש המשקיעים לגבי יכולתה של אי.די.בי לשרת את החוב כלפיהן.

 

הקריסה של אלשטיין מגיעה לישראל הקריסה של אלשטיין מגיעה לישראל

 

החוסן של אלשטיין

"התגובה של השוק אולי קצת קיצונית, אבל האג"ח של אי.די.בי מתומחרות במידה רבה גם לפי חוסנו הפיננסי ויכולתו של אלשטיין לעמוד מאחורי החברה" אמר אתמול ל"כלכליסט" גורם בשוק ההון בישראל. "הפרמיה הזו פוחתת לאור המציאות בארגנטינה". גם סדרות האג"ח האחרות של אי.די.בי רשמו ירידות שערים, אם כי לא גבוהות כמו שתי הסדרות הראשונות. סדרה י' השקלית נחלשה ב־0.9% לתשואה לפדיון של 2.6%. מדובר בסדרה קצרה ולא מובטחת בשעבוד בהיקף של 112 מיליון שקל שמועד פירעונה הסופי הוא דצמבר 2018. גם סדרה יג' בהיקף של מיליארד שקל שמועד פירעונה הוא נובמבר 2019 ירדה ב־0.35% ונושאת תשואה של 3.75%. מדובר בסדרה שקלית שמובטחת בשעבוד על מניות של כלל אחזקות.

 

"אנחנו רגילים לתנודתיות"

"אנחנו רגילים לתנודתיות בשער הפסו" אמר אתמול ל"כלכליסט" מתיאס גיווירונסקי, סמנכ"ל הכספים של אירסה. "התמודדנו מול משברים גם ב־2001 וב־2015, ולעומתם המשבר הנוכחי הוא לא משמעותי. אנחנו חברת הנדל"ן הגדולה ביותר בארגנטינה, וכל השוק הזה מתמחר בדולרים אמריקאיים. אם אתה רוצה לקנות או למכור נכסים, ואפילו להשכיר משרדים — הכל נקוב בדולרים ולא בפסו. הדבר היחידי שנקוב בפסו זה הההכנסות משכירות של החנויות בקניונים, אבל אז התשלום צמוד לאינפלציה, כך שאנחנו למעשה לא מפסידים. אפשר לראות את זה בשורת ההכנסות שלנו ואני מרגיש שאנחנו יציבים למרות המיני־משבר במדינה".

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x