$
שוק ההון

שלושת הסנטים שמפרידים בין דיוויד פדרמן לאקזיט של אבגול

פטרוכימיים ששלטה באבגול עד 2012 רוצה נתח ממכירתה לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל. אלא שלפי ההסכם שנחתם בעבר בין הקרן הבריטית שרכשה את השליטה ביצרנית המגבונים מפדרמן, היא מגרדת מלמטה את רף הזכאות לפיצוי

חזי שטרנליכט 06:5315.05.18

יממה לאחר מכירת השליטה ביצרנית הבדים הלא ארוגים אבגול, לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל, עלו אתמול טענות של בעלי השליטה הקודמים בחברה, שעשויות להוסיף פן כספי נוסף לעסקה. מפעלים פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, המחזיקה כיום (15.5%) בבתי הזיקוק בחיפה (בזן), מכרה את השליטה באבגול בסוף 2012 לחברת HFH אינטרנשיונל, זרוע ההשקעה של קרן ההשקעות אתמבה (Ethemba) הבריטית.

 

 

כעת מתברר כי ייתכן שהקרן הבריטית תיאלץ לפצות את פטרוכימיים על מכירת אחזקותיה באבגול. לפי הודעתה למשקיעים, מציינת פטרוכימיים כי היא "בוחנת את זכויותיה לקבלת סכומים" והיא צפויה לפרסם דיווח לאחר סיום הבדיקה. על פניו, מוקדם להעריך מה היקף הפיצוי שיידרש על ידי פטרוכימיים. כמו כן, בשלב זה לא נראה שפיצוי כזה, אם בכלל, אכן ישולם.

 

מהדיווח של פטרוכימיים עולה כי הסכם המכירה של אבגול לידי HFH כלל אופציה עתידית לחלק מהרווחים הפוטנציאליים שהקרן אמורה היתה לעשות, ברגע שתמכור את אחזקותיה באבגול. אלא שסכסוך כספי בין הקרן לפטרוכימיים בנוגע לשומה שקיבלה החברה הישראלית ממס הכנסה עקב מכירת אחזקותיה באבגול, ולשיפויים כספיים שהוענקו לקרן כחלק מהעסקה בין הצדדים, הובילו את הצדדים לפשרה ולעדכון מחיר המניה כלפי מעלה.

 

לאחר השלמת מכירת השליטה לאתמבה, כאמור, דרשה רשות המסים מפטרוכימיים תשלום מס שעורר ויכוח סביב השאלה מי אמור לשלם אותו. לכן ייתכן כי השער שלפיו נמכרה בסוף אבגול, שנמוך בכ־3 סנטים בלבד מהרף שמעליו זכאית פטרוכימיים לפיצוי, אינו מקרי.

 

השליטה באבגול נמכרת לאינדורמה ההודית לפי שער מניה של 5.78 שקלים, (1.62 בדולרים, לפי השער היציג הרלבנטי ליום הדיווח על העסקה).

 

דייוויד פדרמן דייוויד פדרמן צילום: אוהד צויגנברג

 

לפי ההסכמות המקוריות בין פטרוכימיים לקרן הבריטית, ברגע שהיא מוכרת יותר מ־95% מאחזקותיה באבגול, כפי שקורה כעת, היא אמורה לשלם לפטרוכימיים 18% מההפרש בין המחיר הסופי לשער מניה של 1.56 דולרים. אלא שהסכסוך בין הצדדים לגבי השומה הוביל לעדכון כלפי מעלה של המחיר הסופי למניה שמעליו זכאית פטרוכימיים לפיצוי, ל־1.6512 דולרים. הסיבה לכך היתה הסכם פשרה שבו אתמבה, באמצעות HFH, מוותרת לפטרוכימיים על דרישתה לשיפוי לנוכח "הפרה, כביכול, של מצג שנתנה לו החברה (פטרוכימיים, ח"ש) בעניין חבויות המס של אבגול".

 

 

אבגול דיווחה ביום ראשון בבוקר כי אתמבה מוכרת את אחזקותיה (50.76%) באבגול ל־HFH אינטרנשיונל, לפי מחיר של 5.78 שקלים למניה. הרוכשת, אינדורמה ההודית, קנתה במסגרת העסקה גם את הנתח של לאומי פרטנרס (14.96%). השלמת העסקה צפויה לקראת המחצית השנייה של השנה.

 

לפי הערכות, נושא הפיצוי צפוי להתברר כבר בימים הקרובים. הסכום, ככל שישולם לפטרוכימיים, לא צפוי להיות משמעותי עבור החברה שבשליטת פדרמן לאור החוב העצום שלה. לפטרוכימיים יש התחייבויות שאינן שוטפות בהיקף של 755 מיליון שקל, שכוללות בעיקר אג"ח בהיקף של 753.5 מיליון שקל, נכון לסוף 2017. מניית פטרוכימיים נסחרה לפני פתיחת המסחר בבורסה אתמול לפי שווי של פחות מ־20 מיליון שקל - עדות מוחשית להערכת השוק להפרש בין אחזקותיה בבז"ן למצבת החובות שלה.

 

במהלך הנוכחי רוצה פטרוכמיים להנות ולו באופן חלקי בלבד מאדי ההצלחה של אבגול. עצם המכירה של מניות אבגול ב־2012 וב־2013 סייעה לה במידה מסוימת לשרת את החוב, אך לא מנעה את הגעתה להסדר חוב עם הנושים ב־2015. הסדר חוב זה כלל הנפקת אג"ח ארוכות, והגיע לאחר שנוצר בור של מאות מיליוני שקלים בשווי הנכסי של פטרוכימיים. כיום תלויה פטרוכימיים באחזקתה בבזן, ובעיקר בתקבולי הדיבידנדים ממנה, כדי לשרת את החוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x