$
שוק ההון

לראשונה מאז 2008: חברת ביטוח חדשה - ליברה בניהולה של אתי אלישקוב

אלישקוב, שניהלה בעבר את חברת הביטוח הכשרה, קיבלה רישיון מבטחת מרשות שוק ההון; החברה תציע ביטוחי רכב, חובה, רכוש וביטוח דירות; חברות הביטוח הגדולות לא צפויות לעשות לה חיים קלים

רחלי בינדמן 11:5109.05.18

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר, העניקה רישיון לעיסוק בביטוח לחברת "ליברה חברה לביטוח" בענפי הביטוח הבאים: ביטוח רכב חובה, ביטוח רכב מנועי - רכוש (עצמי וצד ג') וביטוח מקיף לדירות ובתי עסק.

 

 

חברת הביטוח החדשה הוקמה על ידי אתי אלישקוב שתכהן כמנהלת הכללית של החברה. אלישקוב ניהלה בעבר את חברת הכשרה ביטוח ולאחר מכן שימשה לפרק זמן קצר כמנכ"לית חברת האחזקות איילון ביטוח. לאחר תקופת הרצה קצרה, בכוונת החברה לאפשר לקהל המבוטחים לקבל את כל השירותים באופן דיגיטאלי, החל משלב ההצעה לביטוח, דרך ההצטרפות לביטוח, ביצוע פעולות שירות וטיפול באירועים ביטוחיים, ועד סיום הטיפול בתביעות.

 

אתי אלישקוב אתי אלישקוב צילום: אבי מועלם

 

בשנת 2017 היקף הפרמיות שגבו חברות הביטוח ממבוטחים בענפי ביטוח רכב חובה, רכב רכוש, מקיף דירות ובתי עסק עמד על כ-18 מיליארד שקל. בביטוח רכב חובה כ-5 מיליארד שקל, בביטוח רכב רכוש כ-8.3 מיליארד שקל, בביטוח מקיף דירות כ-1.7 מיליארד שקל, ביטוח צד ג' כ-1 מיליארד שקל, בביטוח אובדן רכוש ומקיף בתי עסק כ-2.1 מיליארד שקל.

 

לענפי הביטוח הכללי השפעה ישירה על משקי הבית ועל העסקים הקטנים והבינוניים. העלות הממוצעת של משק בית על ביטוחים אלו נעה בין 500 שקל בחודש ועד 1,000 שקל בחודש כאשר לגבי העסקים השונים העלויות גבוהות משמעותית.

 

פעילות של חברות חדשות בתחומים אלו צפויה להגביר את התחרות ולהפחית בעלויות הביטוח וביוקר המחיה לטובת ציבור הצרכנים.הגברת התחרות בתחומים אלו תתבטא גם בחוויית השירות שתוענק לציבור המבוטחים, החברה החדשה צפויה להיות דיגיטלית באופן מלא ותאפשר למבוטחים לבצע פעולות שונות באמצעים אלו.

 

מדובר בכניסת חברת ביטוח חדשה לתחום הביטוח הכללי, לראשונה מאז שנת 2008 (אז קיבלה רישיון ביטוח חברת שלמה ביטוח), והיא התאפשרה לאחר שרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הקלה את תנאי הסף לקבלת רישיון מבטח וקיצרה וייעלה את תהליך הרישוי.

 

 

מימין דורית סלינגר הממונה על שוק ההון ושר האוצר משה כחלון מימין דורית סלינגר הממונה על שוק ההון ושר האוצר משה כחלון צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

ההקלות הרגולטוריות נעשו בעיקר בנושאים הבאים: חברה העוסקת בביטוח חיים נדרשת להעמיד הון של 15 מיליון שקל לעומת 52 מיליון שקל בעבר. חברה העוסקת בביטוח כללי נדרשת להעמיד הון של 10 מיליון שקל לעומת 59 מיליון שקל בעבר. חברה העוסקת בשני תחומי הביטוח (חיים וכללי) נדרשת להעמיד הון של 25 מיליון שקל לעומת 89 מיליון שקל בעבר. כמו כן גרעין השליטה הופחת ל-30% בחברת ביטוח (לעומת 50% קודם לכן).

 

החברה החדשה אמורה להציע בעיקר שירותים דיגיטאליים ובתמורה למחירים שוברי שוק. אלא שהיא תתמודד עם תחרות קשה מצד ענקיות ביטוח ששולטות היום בשוק יחד עם סוללה של אנשי שיווק וסוכני ביטוח ולכן יהיה מעניין לראות כיצד תשרוד את התחרות הזו. כך לדוגמא שלמה ביטוח שקמה ב-2008 לא באמת הצליחה ליצור נתח שוק משמעותי בביטוח או להביא להורדת תעריפים.

 

שר האוצר, משה כחלון מסר: "על מנת להגביר את התחרות ולהביא להורדת מחירי הביטוח בישראל הובלנו מהלך שיקל על חברות חדשות להיכנס לענף. היום אני שמח לבשר כי לאחר שנים רבות נכנס שחקן חדש וטכנולוגי לתחום הביטוח. אני משוכנע שהצרכנים כמו גם החברות הקיימות יהנו מתחרות ושירות טובים יותר. מדובר בבשורה גדולה לשוק ולאזרחים, בשורה שלא שמענו זמן רב". 

 

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, גב' דורית סלינגר מסרה: "אנו מברכים על הקמת חברת הביטוח "ליברה". בכוונתנו להמשיך ולעודד הקמת חברות חדשות בתחום הביטוח הפועלות באופן דיגיטלי וחדשני ומציעות לציבור מוצרים תחרותיים וחווית שירות אחרת".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x