שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

בנק ישראל יקל בדרישות ההון של בנק מזרחי טפחות - אם יאושר המיזוג עם אגוד

במכתב ששלח בנק ישראל לרשות הגבלים עסקיים הבהיר כי אם מזרחי יחצה את נתח השוק למעל 20% לא יחולו עליו מגבלות הון מחמירות

רעות שפיגלמן 20:5408.05.18

ממכתב שנתקבל היום (ג') ברשות ההגבלים מראשת הפיקוח על הבנקים, חדוה בר, עולה כי מוכנה להקל בדרישות ההון של בנק מזרחי טפחותלאחר המיזוג עם אגוד - ככל שהדבר יידרש.

 

 

כיום לאומי ופועלים הם שני הבנקים הגדולים הריכוזיים במערכת ולכל אחד מהם נתח שוק גבוה מ-20% - לפועלים נתח של 29% וללאומי 28.8%. ברשות ההגבלים ביקשו לדעת מה יקרה במצב בו מזרחי הממוזג יחצה את רף ה-20% משום שלחששם יש בדבר כדי לפגום ביכולת התחרות.

 

על פי ההערכות למזרחי יהיה נתח שוק של 18.7% ביום שאחרי המיזוג. ככל שיצמח במהלך הזמן ייתכן כי יחזיק בנתח שוק מעל 20% ובמצב כזה יידרש לרתק יותר הון בצד למקרי חירום. במקרה כזה, הבנק יידרש לרתק 10% במקום 9% - דבר שיוריד את ההון הפנוי שלו להעמדת אשראי. תשובת המפקחת היא שאם וכאשר מזרחי הממוזג יעמוד על נתח של 20% הרי שניתן לבצע הקלות שונות כמו העלאת הרף מ-20% ל-25%.

 

מימין מנכ"ל בנק אגוד ישראל טראו ומנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלדד פרשר מימין מנכ"ל בנק אגוד ישראל טראו ומנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלדד פרשר צילום: עמית שעל, ועד בנק אגוד

 

גורמים במערכת הפיננסית מעבירים ביקורת על כך וטוענים שמדובר בתפירה לצורך המיזוג, שכן עולה התהייה מדוע ההקלות לא ניתנות כבר כיום? 

 

בבנק ישראל מסבירים שלא כל 'שני וחמישי' מכריזים על שינוי ולראיה השינוי האחרון שהגדיר את הרף של 20% בוצע בשנת 2012 בהפקת לקחים מהמשבר הפיננסי של 2008.

 

בתוך כך ל"כלכליסט" נודע כי היום נדחה הדד-ליין להכרעה במיזוג: במקום ה-17 למאי סוכם בין הצדדים להאריך המועד עד סוף חודש זה. אמנם לא מדובר בדחייה ראשונה, אך זו דחייה לפרק זמן קצר נוסף של שבועיים ימים. זאת על רקע צרכים של הצדדים להבהיר נקודות נוספות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x