$
בורסת ת"א

בעקבות חברות הביטוח: פסגות רכש תיק משכנתאות של 750 מיליון שקל ממזרחי

הבנק מכר בשנתיים משכנתאות ביותר מ־3.5 מיליארד שקל לחברות ביטוח לטובת תיק האשראי הלא סחיר. פסגות הוא בית ההשקעות הראשון בתחום

רחלי בינדמן 07:5606.05.18

בית ההשקעות פסגות מצטרף לטרנד החם בענף החיסכון ארוך הטווח — רכישת תיקי משכנתאות מהבנקים. פסגות רכש יחד עם קרנות ההשתלמות של המורים והגננות שהוא מנהל 80% מתיק משכנתאות מסוים של מזרחי־טפחות ב־940 מיליון שקל. כלומר, הרכישה עומדת על 750 מיליון שקל. הבנק ימשיך להחזיק ב־20% מהתיק כדי לוודא שהוא לא נפטר מההלוואות הטובות פחות שלו.  

זו עסקה ראשונה מסוג זה לפסגות, שבניהול ברק סורני. חברות הביטוח הפניקס, מנורה והראל ביצעו עסקאות דומות בעבר.

 

תיקי משכנתאות אמורים להשיא תשואה גבוהה יותר משוק האג"ח, וברמת סיכון נמוכה, על רקע פיזור הלווים הרחב ותנאי המימון הקשוחים יחסית של בנק ישראל. מנגד, יש סיכונים ברכישת תיק משכנתאות, ובהם עלייה בסביבת הריבית, שעלולה לפגוע בכושר ההחזר החודשי של הלקוחות. בשלב זה, העלאת ריבית משמעותית בישראל לא נראית באופק.

 

על פי הערכות, מכיוון שזו עסקה ראשונה עבורו, פסגות בחר במח"מ הלוואות קצר, שכן ככל שהמח"מ ארוך החשיפה לשינוי בתנאי הריבית משמעותית. התיק שנרכש מתייחס להלוואות שנלקחו לפני כארבע שנים, וחלק ניכר ממנו הוא על בסיס החזר בריבית משתנה. התשואה הצפויה היא של אג"ח ממשלתית במח"מ דומה בתוספת מרווח של 1.8%-1.5%.

 

 

 

מזרחי־טפחות מוכר יותר ויותר תיקי משכנתאות למוסדיים כדי לשחרר הון למתן משכנתאות חדשות ולאפיקים כמו אשראי לעסקים. לפי הערכות, מזרחי־טפחות מכר תיקי משכנתאות ביותר מ־3.5 מיליארד שקל. זהו הבנק המוביל במתן המשכנתאות, עם תיק של יותר מ־100 מיליארד שקל.

 

ככל הידוע, זו העסקה המשמעותית הראשונה של הבנק עם בית השקעות. עבור הבנקים עסקאות כאלה מאפשרות לייצר רווחי הון. הם מוכרים תיקי משכנתאות ישנים בריביות גבוהות בתמורה להתחייבות לריבית נמוכה יותר למוסדיים, וגוזרים קופון. עם זאת, בעשור האחרון הריבית שואפת לאפס, ורק תיקים ישנים מאוד מאפשרים רווחים כאלה.

 

סורני מסר בתגובה: "פסגות פועל להגדיל את היקף תיק האשראי הלא סחיר שלו. זהו אפיק חשוב בתיק הנכסים הכולל, הנותן תשואה עודפת בפרופיל סיכון נמוך יחסית".

  

ברק סורני מנכ״ל פסגות ברק סורני מנכ״ל פסגות צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x