שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

ההסתדרות: "התנהלות טבע בעניין המפעל באשדוד - חוסר תום לב"

ההסתדרות עתרה לביה"ד בתביעה לבטל את פיטורי עובדי מפעל טבע מדיקל; בכתב הטענות היא מאשימה את הנהלת טבע בחוסר תום לב במגעים מולה

דרור רייך 17:0824.04.18

הסאגה על מפעל טבע באשדוד לא מסתיימת. לפני כשבועיים הנהלת טבע הודיעה לעובדי מפעל טבע מדיקל באשדוד כי לאחר שלא נמצא רוכש הוחלט לסגור את המפעל - זאת כחלק מההחלטה של המנכ"ל קאר שולץ לקצץ 25% מכוח האדם כדי לשפר את מצבה הפיננסי.

 

 

הסגירה תיארך כשנה ובשתי פעימות: כ־70% מ־175 העובדים יעזבו ביוני הקרוב והיתר במרץ 2019. כעת בהנחייתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, פנתה ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בתביעה לבטל את פיטורי עשרות העובדים במפעל טבע מדיקל באשדוד ולהשעות כל צעד נוסף לסגירתו - לפני שמוצה מו"מ עם גופים עסקיים המבקשים לרכוש אותו.

 

בכתב הטענות שהגישה ההסתדרות, באמצעות עוה"ד אלעד מורג וגלי שטיינברג מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, הואשמה הנהלת טבע בחוסר תום לב במגעים מול ההסתדרות ביחס למפעל באשדוד, תוך כדי "הרדמת" נציגות העובדים ובמקביל לנקיטת מהלכים לסגירת המפעלים בארץ ב"שיטת הסלמי". "התנהלות טבע בעניין מפעל אשדוד", נכתב בבקשה, "ההחלטה נעשתה בכחש, בעורמה ובחוסר תום לב".

 

הפגנה מפגינים במפעל טבע באשדוד הפגנה מפגינים במפעל טבע באשדוד צילום: אבי רוקח

 

פיטורים בערב יום העצמאות

בחודש דצמבר האחרון הודיעה טבע על סגירת שורה של מפעלים בארץ ופיטוריהם של מאות עובדים בשל משבר אליו היא נקלעה. יחד עם זאת, ביחס למפעל באשדוד - בדומה למפעל החברה בקרית שמונה ולמתקן בשוהם - התחייבה טבע כי היא תעשה ניסיון למכור אותם לטובת המשך הפעלתם והמשך העסקת העובדים.

 

בערב יום העצמאות הודיעה טבע לתקשורת כי "לא אותר רוכש" למפעל באשדוד ובשל כך הוא ייסגר. "מוטלת בספק רצינות כוונותיה של טבע למצוא פתרון אמיתי ובתום לב לעובדי מפעל אשדוד", נכתב בפניית ההסתדרות לבית הדין. לצד חברת טבע, תובעת ההסתדרות גם את משרד הבריאות וזאת בשל "שוויון הנפש" שבו התקבלה במשרד ההחלטה על סגירת המפעל.

 

עולה לקנות חצי ממה שעולה לייצר

לטבע מדיקל באשדוד שתי פעילויות מרכזיות: הראשונה, שעליה טבע תשמור, היא הכנות רוקחיות. מדובר בהכנת תערובות נוזליות לטיפול בבתי חולים, בדמות הזנה תוך־ורידית של אנטיביוטיקה וכימותרפיה, ומזון לפגים. הפעילות תועבר לאחד ממתקני טבע האחרים בארץ.

 

הפעילות השנייה של טבע באשדוד, שאותה החברה תסגור, היא מפעל שקיות העירוי. על פי גורמים המקורבים לנושא, פעילות זאת אינה כדאית כלכלית. זאת משום שהמתחרה הענקית - בקסטר אינטרנשיונל, הנסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של 35 מיליארד דולר - משווקת את המוצר הזה בחצי המחיר. לדברי אותם גורמים, טבע תמשיך לספק את מוצרי העירוי אך

באמצעות ייבוא.

 

כיום מפעל טבע באשדוד הינו הספק היחידי למערכת הבריאות הישראלית של אינפוזיות, מוצרים אנטיספטיים ומוצרים נוספים שכעת החברה ככל הנראה מתכננת לייבא במקום לייצר בארץ.

 

מטבע נמסר בתגובה: "במשך ארבעת החודשים האחרונים - מאז פרסום הודעתה של טבע אודות תהליך הרה-ארגון שנועד לצמצם את בסיס העלויות ולאפשר לחברה לשרת את חובותיה - בחנה החברה אפשרות למכירת המפעל באשדוד.

 

"בסופו של התהליך הגיעה טבע למסקנה כי אין לכך היתכנות עסקית, ולכן מתוך מחוייבות לשקף לנציגות העובדים ולהסתדרות תמונה ריאלית ומהימנה הודיעה החברה כי סופו של האתר להיסגר במרץ 2019.

 

"יחד עם זאת, חשוב להדגיש, כי עד לרגע סגירת המפעל, החברה תפעל למצות עד תום את אפשרות המכירה, כולל המשך המגעים עם הקונים הפוטנציאלים הרלוונטיים".

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x