$
שוק ההון

בלווטניק מגייס את ילין לפידות כדי למחוק את ביוקנסל מתל אביב

כת"ב, שמעוניינת להפוך את חברת התרופות לפרטית, החלישה את הגרעין שמתנגד להצעת הרכש, על ידי מכירת חלק מהמניות לילין לפידות. ביוקנסל הנפיקה עוד מניות כדי לאפשר השקעה של 23 מיליון דולר

דרור רייך 17:2222.04.18

כלל ביוטכנולוגיה (כת"ב) שמשקיעה בחברות מתחומי מדעי החיים, מנסה בחודשים האחרונים למחוק את אחת מאחזקותיה, ביוקנסל, מהמסחר בתל אביב. המחיקה היתה תנאי מרכזי להצעת השקעה של 22.8 מיליון דולר בהובלת קרן שביט קפיטל, אך גרעין שמחזיק ב־4%–5% מהמניות תוקע את המהלך.

 

במטרה להפוך את חברת התרופות לפרטית, הגישו בדצמבר האחרון המחזיקים ב־89% ממניות החברה ליתר המחזיקים הצעת רכש לפי מחיר של 1.4 שקלים למניה. המחיר השתדרג כעבור שבועיים ל־1.7 שקלים למניה (כמעט פי שניים ממחיר המניה דאז). אך הגרעין הקשה מסרב להיענות להצעה בטענה כי "לא מוכנים שבעלי העניין ייקנו אותם החוצה במחירים הנוכחיים", כפי שאמר אחד מהמחזיקים.

 

בביוקנסל החליטו שלא לוותר על ההשקעה, לשם כך ביצעו טריק שעשוי לסייע להם בהצעת הרכש הבאה שתוגש. חברת התרופות הנפיקה עוד 59 מיליון מניות חדשות (38% מהחברה), וקרן שביט רכשה 20% מהחברה בהנפקה. כדי לעמוד בדרישת הבורסה לאחזקת הציבור של מינימום 10%, מכרה כת"ב, שבה שולט לן בלווטניק, 7.6 מיליון מהמניות (8%) לבית ההשקעות ילין לפידות תמורת 8 מיליון שקל - הנחה של 15% על מחיר השוק - וירדה לאחזקה של 36% בביוקנסל.

 

כעת חלקו של הגרעין הקשה מקרב אחזקות הציבור קטן. במידה שכלל טכנולוגיות תגיש הצעה חדשה לרכישת המניות, ההחלטה במידה רבה תהיה של ילין לפידות ולא של קבוצת בעלי המניות הפרטיים, שלא תמיד מונעת משיקולים כלכליים בהחלטותיה. 

לן בלווטניק לן בלווטניק

 

 

ביוקנסל, שפועלת בתחום הטיפול בתאי סרטן בשלפוחית השתן מכוונת להנפקה בניו יורק. רמז לכוונת כת"ב להנפיק בארה"ב ניתן היה לראות כבר במאי 2016, עם מינויו של המנכ"ל החדש, ד"ר פרנק הלוסקה, במקומו של יונתן בורגין.

 

לפי כת"ב, ביוקנסל היתה אמורה להיות מונפקת כבר באמצע 2017, על פי הערכות לפי שווי של 400-200 מיליון דולר. ההנפקה בארה"ב גם תאפשר לבלווטניק למחוק אותה מהמסחר בתל אביב מבלי להידרש להסכמת המיעוט, שיקבל מניות חדשות של החברה בבורסה האמריקאית.

 

מייסד ביוקנסל והמדען הראשי שלה, פרופ' אברהם הוכברג, נפטר ב־2016. הוא פיתח על בסיס הגן H19 קבוצת תרופות ייחודיות שמיועדות להשמיד תאי סרטן באופן ממוקד, ללא פגיעה בתאים הבריאים. על בסיס הגן הזה פותחה התרופה המובילה של ביוקנסל, שנקראת BC-819.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x