$
שוק ההון

בדיקת כלכליסט

רבעון שלילי בקרנות ההשתלמות: "כל ציוץ של טראמפ מזיז את כל השוק"

ענף ההשתלמות סגר את הרבעון הראשון עם תשואה שלילית של 0.23%. בחודש מרץ נרשמה תשואה שלילית של 0.5%. רק שלוש קרנות הניבו תשואה חיובית מתחילת השנה: מיטב דש, אקסלנס ומנורה

אורן פרוינד 22:0017.04.18

קרנות ההשתלמות סיימו את הרבעון הראשון של 2018 עם תשואה שלילית של 0.23%. התשואות הטובות שרשמו הקרנות בינואר נמחקו לחלוטין בחודשים פברואר־מרץ, בצל הירידות החדות בשוקי העולם, עם פרסום נתוני מאקרו שתמכו בעליית ריבית. הקרנות סיימו את חודש מרץ עם תשואה שלילית של 0.5%.

 

 

רק שלוש קרנות השתלמות הצליחו להניב תשואה חיובית מתחילת השנה - מיטב דש, אקסלנס ומנורה. התשואה הטובה ביותר ברבעון הראשון של השנה היית של מנורה, עם 0.18%. הקרן שהניבה את התשואה הכי פחות גרועה בחודש החולף היא אקסלנס, שמנוהלת מינואר על ידי הפניקס. זו רשמה תשואה שלילית של 0.24% במרץ ותשואה שלילית מצטברת מתחילת שנה של 0.09%. יניב כהן, מנהל ההשקעות של כספי העמיתים בהפניקס, הסביר כי "היתה לנו חשיפה נמוכה למניות לעומת המתחרים, ותיק המניות בחו"ל הניב תוצאות טובות שהביאו לתשואה עודפת. יש לנו מרכיב מאוד גבוה של מניות בודדות, ולשם כך הקצינו משאבי מחקר, ובינתיים זה עובד טוב. אנחנו מעדיפים ניהול אקטיבי".

 

לגבי התמונה בעתיד אמר כהן: "השווקים מאוד תנודתיים ומאוד מושפעים מפוליטיקה.כל ציוץ של דונלד טראמפ משנה את השוק, ולכן אנחנו נוקטים זהירות. החשיפה למניות שלנו ממוצעת ביחס לשוק. לא עשינו שינוי מהותי. אנחנו כן מסיטים יותר כסף להשקעות לא סחירות, כמו אשראי, נדל"ן ואקוויטי של חברות פרטיות".

 

קרן נוספת שהניבה תשואה טובה מתחילת השנה היא מיטב דש, עם תשואה מצטברת של 0.06%. ברק בנסקי, מנהל השקעות ראשי של החיסכון ארוך הטווח, ציין כי "מתחילת השנה היינו בחשיפה גבוהה למניות. למרות הירידות בפברואר ובמרץ, הצלחנו לשמור על תשואות טובות ועודפות בתיקי המניות בחו"ל לאור בחירה של מניות וסקטורים. באופן כללי לא שינינו את החשיפה שלנו למניות, וההגנות שלנו בשווקים עזרו לנו בחודשיים האלה. כמו כן סייעה לנו החשיפה לשווקים מתעוררים, למגזר הפיננסי בארה"ב ולמניות ספציפיות. בנוסף היתה לנו רשימה ארוכה של חברות טכנולוגיה בישראל, כמו מלאנוקס ואורבוטק, והקטנו בזמן חשיפה אליהן".

 

גם בנסקי חושב שלשוק צפויה מגמת חיובית בהמשך. "השוק התמקד בחשש מאינפלציה, בסיכונים הגיאו־פוליטיים של מלחמה עם סוריה ומלחמת סחר עם סין. אבל הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים, והם צפויים להוביל את המשך העליות בשוק".

 

 

 

לגבי אפיקי ההשקעה בהמשך אמר בנסקי: "אנחנו חיוביים לגבי המשך השנה, בעיקר באפיק המנייתי. אנחנו כן מעדיפים להיות זהירים בכל הקשור לאג"ח ממשלתיות וקונצרניות".

 

המספרים של ענף ההשתלמות המספרים של ענף ההשתלמות

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x