שוק ההון

הרגולציה מגבירה את הלחץ - וחברות הבלוקצ'יין סופגות ירידות

אפולו פאוור נפלה ב־6.5% בצל בירור של רשות ני"ע בנוגע לכריית מטבעות, בלוקצ'יין כריה עלולה לחזור לרשימת השימור ואלגומייזר תנפיק למשקיעים כשירים בלבד

דרור רייך 07:1512.04.18

ההייפ סביב הביטקוין בבורסת תל אביב מתחיל להתפוגג. ברקע ירידה חדה בערכם של המטבעות הווירטואליים, שתי חברות העוסקות בתחום, בלוקצ'יין כריה ואפולו פאוור, הודיעו על התערבות של רשות ני"ע בענייניהן. גם אלגומייזר, שמעוניינת להנפיק אסימונים וירטואליים, נאלצת לשנות את תנאי ההנפקה.

אתמול הודיעה אפולו פאוור כי רשות ני"ע מקיימת בירור מולה ומול נושאי המשרה בה. מדובר במעורבים בדיווחים על הצלחה בניסוי לכריית מטבעות וירטואליים, באמצעות המערכת הסולארית המודולרית שפיתחה.

 

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה. נכנסת בבלוקצ'יין יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה. נכנסת בבלוקצ'יין צילום: מיקי אלון

 

 

אלא שבדיווח הבא שלה, מאתמול, אפולו שינתה את המנגינה. החברה ביקשה להבהיר למשקיעים כי היא לא עוסקת בכריית מטבעות וירטואליים או במסחר בהם. לדבריה, חלה התקדמות בפיתוח הערכה הסולארית שלה, שנועד לאפשר ללקוחות לרכוש עמה רכיב חומרה בעל יכולת חישוב, הניתן לניצול למגוון שימושים. מנייתה ירדה אתמול ב־6.43%.

 

חברה נוספת העוסקת במטבעות וירטואליים דיווחה על התפתחות שלילית. בלוקצ'יין כריה הודיעה כי על פי תקנון הבורסה, חלק מהקצאת המניות לבעלי המניות של Backbone, פעילות כריית המטבעות הדיגיטליים שהיא מעוניינת ליצוק, נחשב "הקצאה גדולה מדי". לאור ההקצאה המופרזת, בלוקצ'יין כריה לא תעמוד בדרישות למסחר ברשימה הראשית של הבורסה, והדבר יהווה עילה להעברתה לרשימת השימור. החברה רשמה זינוק של יותר מ־4,500% ב־2017, ומתחילת השנה נפלה ב־50%.

 

גם אלגומייזר זכתה להתערבות של רשות ני"ע. אלגומייזר מעוניינת להנפיק אסימונים וירטואליים או טוקנים (סוג של מטבע אישי), המייצגים זכות שימוש במוצר או בשירות שלה, בשיטה שנקראת ICO. הרשות ציינה שטוקנים מהסוג שהיא מתכננת נכללים בהגדרה של נייר ערך, ובלי תשקיף החברה לא רשאית לשווק אותם לציבור.

 

אלגומייזר בבעיה: כדי להנפיק את הטוקנים, עליה להגיש תשקיף לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC). החברה מצאה דרך לעקוף את התשקיף: שיווק האסימונים למשקיעים כשירים בלבד, כלומר: משקיעים שעומדים ברף מסוים של היקף פעילות שנתי או הון פיננסי. הנפקת ה־ICO תתבצע על ידי חברה זרה באמצעות אתר ייעודי, והטוקנים עצמם ייסחרו בעתיד בבורסה ייעודית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x