$
שוק ההון

שוק במט"ח: הדולר והיורו נחלשו מול השקל, הרובל נופל ב-3.5%

סנקציות חדשות שהטילה ארה"ב הפילו את המטבע הרוסי; כלכלנים: סין בדרך המהירה להפסד במלחמת הסחר, והיא עשויה להסיט את המלחמה לזירה בה יהיה לה קל לנצח - שוק המט"ח; הדולר והיורו ירדו ב-0.1% מול השקל

אמיר רוזנבאום 20:0709.04.18

יומו הראשון של שבוע המסחר בשוק המט"ח המקומי התנהל במגמת ירידה של המטבעות המובילים בעולם, היורו והדולר, מול השקל. המטבע האמריקאי נסוג ב-0.1% והיציג נקבע על 3.53 שקלים לדולר. המטבע האירופי נחלש בשיעור דומה והיציג נקבע על 4.33 שקלים ליורו.

 

 

המסחר בשוק התנהל על רקע ההסלמה במלחמת הסחר בין ארצות הברית וסין - הסלמה שהעמיקה בשבוע האחרון. "בדינאמיקה הנוכחית, בה סין מגיבה ב'מידה כנגד מידה' למלחמת הסחר של ארה"ב, היא בדרך המהירה להפסד, כשארה"ב לא רק מייבאת ממנה הרבה יותר, אלא גם התחילה את המלחמה הזאת עם הרבה יותר תחמושת ממנה", כותב הכלכלן הראשי של אקסלנס, אמיר כהנוביץ', בסקירתו השבועית.

 

לדבריו, דווקא חוסר האיזון האמור מהווה סיכון לשוק כשסין עשויה לנסות להסיט את המלחמה לזירה בה יהיה לה יהיה 'קל לנצח'. "כבר עלו ספקולציות שונות, ביניהן מלחמת מטבעות, עם פיחות אגרסיבי ליואן, מכירה אגרסיבית של אג"ח אמריקאיות (בניסיון לייקר לארה"ב את החוב), גלישה למלחמת סחר בענפי השירותים, חניקת ארה"ב מסחורות נדירות (ש-92% מהן מוחזקות ע"י סין) או אפילו מלחמה קונבנציונאלית בה לסין יש סף כאב גבוה יותר. אך עדיין האפשרות הסבירה ביותר לסיום הסאגה היא משא ומתן כששני הצדדים כבר הצהירו שזאת כוונתם", כתב כהנוביץ'.

 

הסיכונים ליציאת המשבר מכלל שליטה עלו

 

לדברי אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש, הבעיה היא שבמו"מ בין המדינות להבדיל ממו"מ עסקי הדברים יכולים להסתבך בצורה בלתי צפויה ולצאת מכלל שליטה. "ראשית, לא בטוח שטראמפ עצמו או הבוחרים שלו יכולים לשאת במחיר של מלחמת סחר בדמות התייקרות מוצרים, פגיעה בפעילות הכלכלית ונפילות בשווקים הפיננסיים. מבחינה זו לסינים יש יתרון, אין להם בחירות אמצע קדנציה ולא סוף קדנציה. שנית, ניהול המו"מ על גלי האתר תוך שימוש בשפת האיומים משאיר לצד השני פחות אופציות להתגמש. שלישית, למרות שארה"ב כנראה צודקת בטענותיה נגד סין, טראמפ מפספס הזדמנות לגייס בעלות ברית לצדו כי גם נגדם הוא מנהל מאבק בסגנון דומה".

 

רוסיה - המתיחות הגוברת מול המערב

סנקציות חדשות שהטילה ארה"ב על מיליארדרים המקושרים לקרמלין והמתקפה הכימית של משטר אסד בסוריה מפילים את המטבע הרוסי הרובל. המטבע נופל ב-2.9% מול הדולר והצמד נסחר ב-1 דולר ל-60 רובל.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילומים: בלומברג, רויטרס

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x