$
שוק ההון

אלפרד אקירוב: "קניונים זה דור העבר, בתי המלון הם העתיד"

בעל השליטה באלרוב סוגר שנה עם עלייה של 42% ברווח הנקי הודות לשיפור בבתי המלון ומכירת מניות לאומי, שוקל בניית מלונות בארבע ערים באירופה ולא רואה משבר בקמעונאות: "פשוט בנו יותר מדי קניונים"

אורן פרוינד 07:4728.03.18

"2018 תהיה אחת השנים הטובות בתיירות הישראלית", אמר אלפרד אקירוב בראיון ל"כלכליסט" לאחר פרסום הדו"חות השנתיים של אלרוב, חברת הנדל"ן והמלונאות שבשליטתו. 2017 היתה טובה עבור אלרוב נדל"ן, שמחזיקה בקניון ממילא בירושלים, בבנייני משרדים בישראל ובבתי מלון בישראל ובאירופה, עם עלייה של 42% ברווח הנקי ל־541 מיליון שקל. מניית החברה הגיבה לתוצאות בעלייה חדה של 4.6%.

 

 

העלייה ברווח נבעה מרווח של 191 מיליון שקל על האחזקה במניות בנק לאומי ומהשיפור בבתי המלון, שהציגו עודף תפעולי של 93 מיליון שקל לעומת 55 מיליון שקל ב־2016. העלייה נרשמה אף שהוצאות המס עלו אשתקד והסתכמו ב־78 מיליון שקל לעומת הכנסות מס של 57 מיליון שקל שנה קודם לכן עקב הפחתות מס בשוויץ. עלות שכרו של אקירוב, יו"ר החברה, הסתכמה בשנה שעברה ב־3.2 מיליון שקל ושולמה במזומן בלבד.

 

יש התעוררות בבתי המלון בישראל?

"חגיגות 70 למדינה מביאות לישראל יהודים ששנים לא ביקרו פה. כמובן שגם השקט במצב הביטחוני עוזר".

 

גם באירופה יש התעוררות?

"זה ענף העתיד. מדי שנה יש יותר תיירים. בעבר אנשים נהגו לטוס פעם בשנה, אבל כיום, הודות לטיסות הלואו קוסט, טסים יותר. התיירות לפריז, שהושפעה מהפיגועים, חזרה לעצמה. בארץ כמעט כל בתי המלון שלנו בתפוסה מלאה. הקניונים זה דור העבר, ובתי המלון זה דור העתיד. אתה נוסע פי חמישה מאבא שלך, והבן שלך ייסע פי חמישה ממך".

 

אלפרד אקירוב אלפרד אקירוב צילום: עמית שעל

 

בממילא חשים במשבר קמעונאות?

"אני לא חושב שיש משבר גדול בקמעונאות. פשוט בנו יותר מדי קניונים בישראל בבת אחת. יש מוצרים שאי־אפשר לקנות באינטרנט, ולכן מוקדם להספיד את הקניונים. אם לא יבנו יותר, זה יתאזן. פתחנו חוזים מול השוכרים וראינו שקיבלנו עשרות אחוזים יותר. כל פעם שמתפנה אצלי שטח, נכנס שוכר".

 

אם אמזון תיכנס, מה יקרה לקניונים?

"זה יגרום למשבר בהייטק ועלול להביא לכך שחברות יעברו לארצות שיש בהן עובדים. האמת היא שאמזון כבר פה, כי אפשר להזמין הכל מישראל. המשלוח לוקח קצת יותר זמן, אבל זה לא קריטי. אנחנו לא מביאים את אמזון בחשבון יותר מדי. יש אצלנו בקניון יותר אופנה ותכשיטים, ובתחומים האלה ניכרת רק עלייה".

 

אתם בוחנים כניסה לאזור חדש?

"היום אנחנו עובדים בלונדון, ציריך ופריז. אנחנו בודקים כמה ערים באירופה שאנחנו שוקלים להקים בהן בתי מלון, כמו ברצלונה, מילאנו, רומא ומדריד".

 

אחרי תקופת הדו"ח מכרתם מניות לאומי בשווי 128 מיליון שקל, ונשארתם עם אחזקה של 720 מיליון שקל. למה?

"הן הגיעו למחיר טוב. היום המניה אטרקטיבית, כי יש דיבידנד מדי רבעון".

 

אז למה מכרת?

"יש לי מספיק. מכרנו בקושי 10% ממה שהיה לנו".

 

יש כוונה למכור הכל?

"לא. כרגע נהנים מהדיבידנד".

 

אלרוב הצליחה להגדיל את שווי נכסיה ב־2017 ל־6.6 מיליארד שקל לעומת 6.4 מיליארד שקל בסוף 2016.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x