$
שוק ההון

הדיינים פולשים לתחום: עשרה בתי מלון בישראל במיליארד שקל בשנה

משפחת דיין ניצלה את קריסת אימפריית אפריקה מלונות, שעל חורבותיה הם התחילו להקים בדצמבר 2016 אימפריה משלהם. כיום היא מנהלת מו"מ להשלמת רכישה של שני בתי מלון מידי השותפה אשטרום נכסים

אורן פרוינד 07:4828.03.18

השקט הביטחוני היחסי החזיר בשנה האחרונה את התיירים לישראל ומשפחת דיין סימנה לעצמה יעד להיכנס לתחום המלונאות בארץ. כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", בימים אלו מנהלת משפחת דיין מו"מ לרכישה של מחצית מהזכויות של שני בתי מלון מאשטרום נכסים, האחד מלון ריברייה באילת והשני מלון הולידיי אין בים המלח שמוחזק כבר במחציתו על ידם. המו"מ מתנהל לפי תמורה כוללת של 122 מיליון שקל עבור הזכויות בשני המלונות.

 

אם המו"מ מול אשטרום נכסים אכן יושלם לכדי עסקה, משפחת דיין תשלים בכך את רכישתם של עשרה בתי במלון בישראל במיליארד שקל בתוך קצת יותר משנה. ב־2017 היא השלימה שתי עסקאות לרכישה של תשעה בתי מלון בישראל בתמורה ל־943 מיליון שקל מידי אפריקה ישראל וכעת היא מנהלת, כאמור, מו"מ לגבי מלון נוסף, ומחצית מהזכויות במלון בים המלח.

 

מה דעתך על מניית אפי נכסים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

תחום בתי המלון הוא תחום חדש עבור משפחת דיין ונכון להיום אין לה שום אחזקה של בתי מלון בעולם. צאצאי משפחת דיין, בהם תשעה בנים ושלוש בנות, עלו לישראל מאיראן בשנות החמישים. בראש הפירמידה עומד האח הבכור משה (63) המכונה מיקי. כל אחד מהאחים מנהל את עסקיו בנפרד או בשותפות עם עוד אח או שניים. עסקיהם של האחים כוללים נדל"ן בניו יורק, תחנות דלק, פעילות בתחום הרכב והקרמיקה ועוד. כעת הם מרחיבים את דריסת הרגל בתחום המלונאות, תחום שמנוהל כמו מרבית העסקים על ידי האח הבכור מיקי.

 

בני משפחת דיין אינם אוהבים תקשורת ופרסום, ומנסים בכל דרך לשמור על פרופיל נמוך. הכניסה הראשונית של הדיינים לתחום המלונאות בוצעה עוד בדצמבר 2016 כשרכשו מאפריקה ישראל ומנץ ארבעה מלונות. העסקה כללה אז שני מלונות באילת (מלון בי סיטי, שנקרא כיום בי יוניק, ומלון לה פלאיה) שנמכרו תמורת 70 מיליון שקל, ומלונות קראון פלאזה תל אביב וקראון פלאזה אילת שנמכרו ביחד תמורת 460 מיליון שקל. מלון קראון פלאזה ירושלים אמור היה להימכר להם מידיה של אפריקה מלונות תמורת 254 מיליון שקל, אך בגלל תנאי מתלה (אישור ממנהל מקרקעי ישראל) העסקה לא הושלמה.

 

ביולי 2017 רכשו הדיינים את כל אפריקה מלונות, ובכך התאפשרה רכישתו של קראון פלאזה ורכישה של 50% ממלון הולידי אין בים המלח, בשותפות עם אשטרום נכסים. כיום כאמור, נמצאת המשפחה במו"מ לרכישת חלקה (50%) של אשטרום במלון זה. בנוסף, כחלק מעסקת הרכישה של אפריקה מלונות, קיבלה לידיה משפחת דיין את ניהולם של שלושה בתי מלון נוספים שהופעלו על ידי אפריקה מלונות בחוזים לטווח ארוך. המדובר במלון הסיטי סנטר שמושכר מעזריאלי ועוד שני מלונות בחיפה, קראון פלאזה חיפה ו־Bay View. לפני כשנה הדיינים כמעט קנו את מלון הנסיכה באילת מכונס הנכסים תמורת 226 מיליון שקל, אך ברגע האחרון נחלץ קובי מימון לעזרת משפחת טסלר, בעלי המלון המקוריים, סייע להם לגייס 200 מיליון שקל ולהשאיר את המלון בידיהם.

 

מיקי דיין מיקי דיין צילום: אור יניב

 

אמפריית המלונות שרכשה משפחת דיין מקרבת אותם מאוד למתחרים הגדולים. לשם השוואה, רשת מלונות דן הנה בעלים של 13 בתי מלון בישראל ומלון אחד בהודו. רשת ישרוטל, מחזיקה בבעלותה או מנהלת 19 בתי מלון ממצפה רמון שבדרום ועד ראש פינה שבצפון, ובנוסף היא צפויה להודיע היום על עסקה להקמתם של חמישה בתי מלון חדשים בישראל.

 

השחקנית הישראלית הגדולה ביותר בתחום היא רשת מלונות פתאל, שמחזיקה 39 בתי מלון בישראל, בהם 21 בבעלות מלאה או חלקית, 11 בשכירות ו־7 בניהול פתאל. בנוסף, מנהלת רשת פתאל מגעים עם משפחת עופר לקראת רכישתם של שני בתי מלון באילת, מלון יו סוויטס (לשעבר מרידיאן) שצפוי להימכר תמורת 230 מיליון שקל, ומלון יו קורל (לשעבר קלאב מד) שצפוי להימכר תמורת 280 מיליון שקל.

 

 

אימפריית המלונות של משפחת דיין בישראל אימפריית המלונות של משפחת דיין בישראל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x