$
בורסת ת"א

שופרסל דחתה את הערכת השווי - הורידה ב-8% את מחיר שופרסל פיננסים

בעסקה לרכישת חלקה של פז בחברת 'פיננסים' הסכימו הצדדים על מעריך שווי שיקבע את גובה התמורה – לאחר שנקבע שווי של 794 מיליון שקל, בפער של 73% מהספרים, ניהלה שופרסל מגעים על הורדת המחיר; עדיין לא נקבעה מתכונת הפיצוי ללאומי קארד

נורית קדוש 19:3315.03.18

שופרסל לא קיבלה את הערכת השווי של המעריך המוסכם ותשלם לפז 8% פחות על חלקה בשופרסל פיננסים. כך עולה מהודעה ששיגרו היום (ה') לבורסה שתי החברות.  

הסכם הייסוד של שופרסל פיננסים קבע כי לשופרסל יש הזכות לקנות את חלקה של פז וכן קבע מעריך מוסכם, שיבצע הערכת השווי לצורך קביעת המחיר. שופרסל החליטה ביולי האחרון להפסיק את הסכם השותפות עם פז ולכן נדרשה לשלם לה את ערך אחזקותיה.

 

בחודש פברואר דיווחה שופרסל כי הערכת שווי שביצע רו"ח אורי כהן ממשרד סוארי ושות', שנקבע כמעריך המוסכם על הצדדים (ושכתב את התוכנית העסקית של השותפות טרם הקמתה בשנת 2006) קובעת כי שווי שופרסל פיננסים נאמד בממוצע בכ- 794 מיליון שקל. זאת בעוד ששווייה בספרים עומד על 464 מיליון שקל. הפער בין הערכת השווי לשווי בספרים, בשיעור של 73%, חייב את שופרסל לשלם לפז 156 מיליון שקל.

 

על חוסר שביעות הרצון של שופרסל מהערכת השווי, ניתן היה ללמוד מהודעה לבורסה, שבה ציינה כי היא בוחנת את הערכת השווי שהתקבלה וכן כי עיכבה את הדיווח בשלב הטיוטה של הערכת השווי - היות שפרסום מקדים שלה טרם גיבוש סופי "היה עלול לפגוע בהתנהלות החברה מול מעריך השווי ויתר הגורמים הרלוונטיים המושפעים מהערכת השווי", לשיטת שופרסל.

 

כעת נודע כי במהלך החודש האחרון ניהלו הצדדים משא ומתן, במסגרתו, הגיעו להסכמה על הפחתת השווי של החברה ב-8%, כך ששופרסל תשלם לפז 146 מיליון שקל במקום 156 מיליון שקל שנדרשה לשלם לפי הערכת השווי. בפז העדיפו את הפשרה שאפשרה לה לקבל את התמורה המופחתת, על פני מאבק ותוך ניהול הליך משפטי ממושך.

 

אדוארדו אלשטיין. בעל השליטה בשופרסל באמצעות אי.די.בי אדוארדו אלשטיין. בעל השליטה בשופרסל באמצעות אי.די.בי צילום: אוראל כהן

 

 

שאלת הפיצוי ללאומי קארד

הפיצוי המגיע ללאומי קארד על חלקה בחברת הפיננסים טרם נקבע. נוכח המתיחות בין שופרסל ללאומי קארד על רקע החלטת הרשת להעביר את הנפקת הכרטיסים לכא"ל. ההסכם עם לאומי קארד הסתיים בינואר האחרון ולא חודש ולכן, כלל לא ברור האם שופרסל תידרש לשלם ללאומי קארד את חלקה על פי השווי הנוכחי של החברה או שווי נמוך יותר.

 

הערכות הן כי המתיחות הקשה הקיימת בין שופרסל ללאומי קארד, על רקע החלטת שופרסל להעביר את פעילות הנפקת הכרטיסים של הרשת המגלגלת מחזור של 12 מיליארד שקל בשנה, עלולה להוות מכשול בדרך להבנות בעניין זה. בלאומי קארד טענו כי היתה הנחיה אישית לדירקטורים בשופרסל להימנע מהצבעה בעד המשך ההסכם עם לאומי, כנקמה מצד אדוארדו אלשטיין בעל השליטה , במנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח על הקשיים שהערימה עליו בעסקת אי.די.בי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x