$
שוק ההון

גארי בארנט על שני הדירקטורים שהתפטרו מאקסטל במחאה: "אחד לא הבין כלום והשני מודאג מדי"

הדירקטור החיצוני דוד ברוך והדירקטור הבלתי תלוי יהלי שפי הודיעו על התפטרותם המיידית מהחברה על רקע הרצון של בעל השליטה לחלק דיבידנד בזק של 75 מיליון דולר מהיום למחר

אורן פרוינד 17:1412.03.18

דרמה של ממש התחוללה היום (ג') בחברת הייזום לדירות היוקרה האמריקאית אקסטל של גארי בארנט. הדירקטור החיצוני דוד ברוך והדירקטור הבלתי תלוי יהלי שפי הודיעו על התפטרותם המיידית מהחברה על רקע הרצון של בעל השליטה גארי בארנט לחלק דיבידנד בזק של 75 מיליון דולר מהיום למחר.

 

 

ההחלטה התקבלה ביום ראשון והחלוקה תוכננה להתבצע היום. רובו הגדול של הכסף מיועד לבארנט עצמו וחלק מהכסף מיועד לכסות כספים ששישמו את בארנט לכיסוי חבות המס ששולמה על ידו בעבר בגין פעילות של החברה, כך לדבריו.

 

הדירקטוריון של אקסטל אישר את ההחלטה ברב של חמישה דירקטורים מתוך שבעה דירקטורים. הדירקטורים שאישרו את החלוקה הם: תמר גוטליב (דח"צ), אהובה גניאק, גו'לי לונג, מרק קויסטל וגארי בארנט (יור). אגרות החוב של אקסטל קרסו היום במסחר בתל אביב ב- 3% והן נסחרות כעת בתשואות "זבל" של 14.5%.

 

אקסטל, אחת מיזמיות הנדל"ן הגדולות בניו יורק שגייסה בישראל 1.65 מיליארד שקל בשתי פעימות בשנים 2014-2015, נסחרת כבר למעלה משנה בתשואות לפדיון דו ספרתיות בעקבות החולשה בשוק דיור היוקרה בניו יורק. האירוע הזה מגיע שלושה חודשים בלבד לאחר שבארנט סגר חבילת מימון גדולה של 1.13 מיליארד דולר והרגיע את המשקיעים הישראלים. אגרות החוב של אקסטל חזרו להיסחר ברמות חד ספרתיות אולם אז הגיע אתמול בארנט עם הרעיון לדיבידנד.

 

 

גארי בארנט הבעלים של חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל גארי בארנט הבעלים של חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל צילום: צביקה טישלר

 

בשיחת אנליסטים בהולה שקיים היום הוא אמר למשקיעים הישראלים המודאגים: אני יודע שאתם שואלים את עצמיכם למה הדירקטורים התפטרו. אחד מהם לא הבין כלום ודוד ברוך התפטר כי הוא מדואג. הוא אמר לי מה יקרה אם יקרה משהו ולא תוכל לשלם? איך אני אסביר את זה למשקיעים? אני אמרתי לו אנחנו במצב הטוב ביותר שיש. אין לנו סכנה ואתה פה לא בשביל לייצג רק את מחזיקי האג"ח אלא גם את בעלי המניות. והוא החליט שהוא רוצה להתפטר בכל מקרה".

 

בארנט המשיך ואמר: "זה תקופה טובה עבורינו לחלק דיבינד אחרי שתמכנו בחברה. יש לנו שווי נכסי נקי של 2 מיליארד דולר וזה קרקע נוחה לחלק דיב ובגלל זה הכרזנו על דיבידנד. לשאלה מדוע לחלק עכשיו ענה בארנט: "אנחנו עומדים בכל הקובננטים שלנו. אנחנו לא מכינים הפתעות בדוחות הכספיים השנתיים. לא התייעצנו עם חברת הדירוג לפני ההחלטה. זו טעות שלי. לא צפיתי כזו תגובה מהדירקטורים. אין הגיון כלכלי לא להסכים להחלטה שלי לחלק דיבידנד. זה גרם לאג"ח לקרוס וזה קרה בגלל שהדירקטורים התפטרו ואנשים נלחצו. אני מצפה שלא יהיו לנו בעיות".

 

המוסדיים מתכננים מלחמה

"הדיבידנד הזה לא יחולק" אמר אתמול ל"כלכליסט" אחד המוסדיים הגדולים שמחזיק באגח של אקסטל. אנחנו כבר מתכננים מהלך של להכניס דחצ מטעמינו ומכינים את כל הכלים המשפטיים. אנחנו נוציא מכתבים לדירקטורים שאומר תחשבו טוב טוב לאור הסיפור באידיבי שחשף את כל ההתנהלות הלקויה של הדירקטורים שאישור חלוקת לא הוגנת של דיבידנדים. הדירקטורים שאישרו את זה לוקחים עליהם סיכון פסיכי. ציפו מהדירקטורים לדון טוב טוב כמה לחלק – הדירקטורים צריכים להיות בטוחים מעל ומעבר שהאגח משולם במלואו".

 

אקסטל מציינת עוד בהודעה כי החלוקה מתבססת על דוחות הרבעון השלישי של 2017, ועומדת במבחנים הנדרשים של הרווח ויכולת הפירעון. אשר למבחן הרווח, מציינת אקסטל, יתרת העודפים הנחשבת לצורך מבחן זה עומדת נכון ל-30 בספטמבר 2017 על 620.3 מיליון דולר. לעניין יכולת הפירעון, אקסטל מציינת כי הדירקטוריון אישר את החלוקה על בסיס הסברים שניתנו לו על ידי הנהלת החברה בדבר תזרים המזומנים החזוי שלה, בדבר היקף המקורות והשימושים ביחס למזומנים שבקופתה בתום הרבעון השלישי. בהסתמך על הסברים אלה הגיע הדירקטוריון למסקנה שלא קיים חשש סביר שהחלוקה תמנע מן החברה את היכולת לעמוד בהתחייבויותיה, כולל כלפי מחזיקי האג"ח בשתי הסדרות, א' וב'.

 

החלוקה של אקסטל מגיעה רגע לפני תשלום גדול למחזיקי האג"ח הישראלים. נכון לסוף ספטמבר לאקסטל היו 126 מיליון דולר בקופה כאשר לקראת סוף 2018 עליה לפרוע קרן של 138 מיליון דולר ותשלום ריבית של 24 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x