$
שוק ההון

בריבית של למעלה מ-6%: טבע גייסה 4.55 מיליארד דולר

בחברה ציינו כי היקף ההנפקה הוגדל ב-1 מיליארד דולר מעבר לתכנון המקורי, ותמורת ההנפקה תשמש את החברה לפירעון מוקדם של מספר הלוואות ישנות

אמיר רוזנבאום 07:5808.03.18

חברת התרופות הישראלית טבע, בניהולו של קאר שולץ, דיווחה אמש (ד') כי גייסה בהצלחה 4.55 מיליארד דולר בהנפקת אגרות חוב. בחברה ציינו כי היקף ההנפקה הוגדל ב-1 מיליארד דולר מעבר לתכנון המקורי, ותמורת ההנפקה תשמש את החברה לפירעון מוקדם של מספר הלוואות ישנות. 

 

אגרות החוב שהנפיקה טבע כוללות 2 סדרות אג"ח דולריות בהיקף של 1.25 מיליארד דולר כל אחת בריביות של 6% ו-6.75% והן מיועדות לפירעון בשנים 2024 ו-2028; ו-2 סדרות אג"ח הנקובות ביורו, כאשר היקף הסדרה הראשונה עומד על 700 מיליון יורו בריבית של 3.25% לפירעון ב-2022, והיקף הסדרה השניה עומד על 900 מיליון יורו בריבית של 4.50% לפירעון ב-2025.

 

"השלמנו חלק חשוב מהתוכנית הפיננסית שלנו", אמר מייק מק'קלאן, סמנכ"ל הכספים של טבע לאחר ההנפקה. "אנו נמשיך להתמקד בשנים הבאות במאבק להחזר חובות וביישום מיידי של המבנה הארגוני החדש תוך ייעול המערך כולו", הוסיף.

 

בשוק מציינים כי הריבית ששילמה טבע בגיוס הנוכחי גבוהה מהריבית על החוב הקיים שלה וזאת משום שהמינוף שלה גבוה, הדירוג ירד ופרמיית הסיכון שהמשקיעים דרשו גבוהה יותר.

 

לשם השוואה, הריבית הממוצעת ששלימה טבע בגיוס החוב לרכישת אלרגן (ביולי 2016) עמדה על 2.6% בלבד. טבע גייסה אז 15 מיליארד דולר זאת לאחר שזכתה לביקושי ענק של 70 מיליארד דולר.

 

בחודש שעבר חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של טבע בדרגה אחת מ-BBB ל-BB בלבד (רמה הנחשבת לרמת "זבל"), זאת לאחר שבשבוע שעבר היא נכנסה לרשימת מעקב עם אופק שלילי.

 

טבע מתמודדת עם חוב עצום של כ-34 מיליארד דולר, שנוצר לאחר מסע רכישות לא מוצלח שכלל את אקטביס - החטיבה הגנרית של אלרגן, ואת רימסה המקסיקנית. לאחרונה יצאה החברה בתוכנית פיטורים מאסיבית של 25% מכוח האדם שלה, כולל פיטורי כ-1,700 עובדים בישראל.

 

קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x