שוק ההון

בעזרת הקריפטו: טלגרם עוקפת את פייסבוק ואובר בסיבוב

החברה מתכננת את הנפקת הקריפטו הגדולה בהיסטוריה - ותשלים גיוס של מעל מיליארד דולר בתוך כמה חודשים; לרשת החברתית זה לקח שבע שנים, ולחברת שיתוף הנסיעות - חמש שנים

שירות כלכליסט 11:4305.03.18

מפעילת אפליקציית הצ'ט המאובטח טלגרם מתכננת את הנפקת ה-ICO הגדולה בהיסטוריה.

לפייסבוק לקחו שבע שנים לגייס מיליארד דולר, אובר עשתה את זה בחמש שנים. כעת, הודות לשיטת הנפקת המטבעות הווירטואליים (ICO), טלגרם נמצאת בדרך לגיוס של מעל מיליארד דולר תוך ארבעה חודשים – הרבה לפני שהמוצר עבורו היא מגייסת כסף אפילו נוצר. החברה קיימת מאז 2013, אבל לא ניסתה לגייס סכומי כסף גדולים עד השנה שעברה.

אפליקציית טלגרם אפליקציית טלגרם

 

כאשר מתכנתים או יזמים משיקים ICO, מה שהם בעצם עושים זה למכור את המטבעות הוירטואלים שלהם על מנת לגייס כסף עבור תוכנה שהם בונים, לטענתם. בתמורה לכסף רגיל, המשקיעים מקבלים מטבעות דיגיטליים. מכיוון שלכאורה לא מדובר בנייר ערך, מכירה זו דומה לכל מכירה אחרת של מוצר שנעשית בפלטפורמת מימון המונים כדוגמת Headstart ודומותיה, ולכן היא אינה כפופה לפיקוח רגולטורי כלשהו.

 

שיטת גיוס הכספים החדשה והמוצלחת הזאת, כך חוששים רגולטורים, מאפשרת לעקוף חוקים שאמורים להגן על משקיעים. רשויות פיננסיות ברחבי העולם הבטיחו להקשות את החיים על הנפקות הקריפטו אשר הפכו בשנה שעברה, בבת אחת, לדרך פופולרית עבור סטארט אפים לגייס עשרות מיליוני דולרים, לפעמים תוך דקות.

 

גיוס הכספים הלוהט של טלגרם הפך לדוגמא הכי בולטת וכנראה גם הכי יוקרתית להנפקת מטבעות וירטואליים לציבור. החברה הכניסה לקופתה כ-850 מיליון דולר בחודשיים האחרונים, והיא מתכוונת כעת לגייס עוד 850 מיליון דולר בחודש הקרוב. סיבוב גיוס שלישי של 850 מיליון דולר אמור להתרחש גם הוא בהמשך, כך על פי מסמכים שפרסמה החברה.

 

טלגרם, המפעילה את שירות המסרים הפופולרי, מתכננת להשתמש בכסף שתגייס גם כדי ליצור מטבע מקוון שאינו בשליטתן של ממשלות, וגם כדי ליצור סוג חדש של רשת מיחשוב, שתשלב מאפיינים של מטבעות וירטואלים קיימים כמו ביטקוין ואת'ריום.

 

מספר חברות מעמק הסיליקון כבר חתמו על הצטרפותן לפרויקט, כולל קליינר פרקינס (Kleiner Perkins), קרן סקויה (Sequia) ובנצ'מרק (

 

 Benchmark). לעומת זאת, מספר חברות מנוסות בתחום המטבעות הוירטואליים, כמו גריילוק (Greylock), פוליצ'יין קפיטל (Polychain Capital), אנדריסן הורוביץ (Andreesen Horowitz) ויוניון סקוור ונצ'רס (Union Square Ventures) - נמנעו מלהצטרף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x