$
שוק ההון

אנרג'יאן תגייס 500 מיליון דולר לפיתוח כריש ותנין

חברת הגז היוונית תגייס כ-450 מיליון דולר שיתווספו ל־1.25 מיליארד דולר שאמורים להגיע בשבועיים הקרובים מקונסורציום של חמישה בנקים

ליאור גוטמן 07:3720.02.18
הבשורות החיוביות שמשק האנרגיה המקומי קיבל אתמול לא הסתיימו רק בשני חוזי יצוא גז למצרים. חברת הגז היוונית אנרג'יאן הודיעה אתמול על כוונה לצאת להנפקה ראשונית (IPO) בלונדון, ולגייס 400–500 מיליון דולר. הסכום הזה יתווסף ל־1.25 מיליארד דולר שאמורים להגיע בשבועיים הקרובים מקונסורציום של חמישה בנקים, שיממנו את פיתוח מאגרי הגז כריש ותנין.

 

ההנפקה של אנרג'יאן מתוכננת להתבצע ברשימת הפרימיום במסחר הראשי של הבורסה בלונדון, כאשר אנרג'יאן אינה מסתירה אפשרות לביצוע מהלך דומה גם בבורסה בתל אביב, אך בסכום קטן יותר שטרם נקבע. בשיחה עם "כלכליסט" אמר אתמול מנכ"ל החברה מתיאס ריגס כי שלושה בנקים זרים כבר העבירו לרשותם מסמכי מימון, והכוונה היא להכריז על פיתוח כריש ותנין כבר בחודש הבא. לדבריו, "השקענו בשוק הישראלי כבר 350 מיליון דולר. אנחנו בדרך לסמן שיא זמנים בתקופה שבין קבלת המאגרים לחזקתנו ועד לסגירה הפיננסית. כריש ותנין הם פרויקטים ישראלים ולמשק המקומי חייבת להיות אפשרות ליהנות מהם".

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" חמשת גופי המימון חילקו ביניהם את תחומי ההתמחות. נטיקסיס וסיטי בנק יהיו אחראים על הגיבוי הפיננסי של הבדיקות הטכניות של המאגרים, לרבות מתווה הפיתוח. בנק הפועלים יהיה על הפעילות בצד הישראלי, סוסייטה ז'נרל על הפעילות מחוץ לישראל ואילו מורגן סטנלי יהיה אחראי על הצד הלוגיסטי, לרבות גיבוש מסמכי ההלוואות ואישורם.

 

 

 

מאגרי כריש ותנין מכילים על פי ההערכות בין 80 (מוכח) לכ־135 (אופציונלי) מיליארד מ"ק של גז טבעי. בשנה האחרונה חתמה אנרג'יאן על שורת הסכמי גז מול תחנות כוח פרטיות, כאשר החוזה הגדול (40 מיליארד מ"ק) נחתם מול החברות שבשליטת עידן עופר, לרבות בזן וכיל. אספקת הגז מהמאגרים מתוכננת בעוד כשלוש שנים, וההכרזה הרשמית על הפיתוח (FID) מיועדת להיסגר בחודש הבא. החברה פעילה גם במונטנגרו וביוון, אך הגיוס הנוכחי אמור לשרת בעיקר את השוק הישראלי.

 

בהתייחסו לחוזי הגז שנחתמו מול מצרים מבהיר ריגס ש"ישראל הופכת לספק מקומי עם שורת חוזים, ומה שנחתם מול מצרים זו בשורה מעודדת, אבל ללא פיתוח של תשתיות הולכה וייצוא המשק יתקשה לעמוד בזה. ישראל חייבת הולכה ימית, יבשתית ויכולת אכסון – ולכן אתם עדיין לא מוקד מקומי, אלא ספק".

 

בורסה לונדון בורסה לונדון צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x