$
בורסת ת"א

הלחץ על גינדי השקעות גובר; המשפחה מכניסה את היד לכיס

בעלי חברת הנדל"ן הפקידו אתמול ערבות אישית של 50 מיליון שקל להבטחת הפירעון הסופי של האג"ח, שבשוק יש מי שמפקפקים ביכולתה לשרת אותו. רק לפני שבועיים, בצעד נואש, לוותה החברה 75 מיליון שקל מילין לפידות בריבית של 9%

אורן פרוינד 07:5114.02.18

שבועיים אחרי שנטלה בצעד נואש הלוואת סטרס של 75 מיליון שקל מילין לפידות, בני משפחת גינדי עושים צעד נוסף. אתמול דיווחו בעלי חברת הנדל"ן – שעד לפני כמה ימים היו ספקות כבדים לגבי יכולתה לפרוע את החוב העתידי שלה למחזיקי האג"ח – כי יעמידו ערבות אישית של 50 מיליון שקל להבטחת פירעון האג"ח של החברה ביולי הקרוב.  

פירעון סופי של האג"ח יפטור את גינדי השקעות מהצורך לדווח לבורסה ותוצאות החברה יפסיקו להוות עניין ציבורי. כפיר גינדי, מבעלי החברה אמר אתמול ל"כלכליסט": "המחזיקים שלנו צריכים להיות מרוצים שיש להם אג"ח של גינדי השקעות. הם יכולים להיות מאושרים ולהודות לנו על זה שהזרמנו כספים. האג"ח שלהם חלקו נפרע בהזרמה הקודמת שביצענו מההלוואה מילין לפידות ואחרי ההזרמה הנוכחית למעשה הפכנו את האג"ח הזה לפיקדון עם כספים נזילים".

 

מימין: כפיר גינדי, מנור גינדי ואורי לוי מימין: כפיר גינדי, מנור גינדי ואורי לוי צילום: טל שחר

 

 

הבעלים שילמו ביוקר

גינדי השקעות מוחזקת (100%)על ידי גינדי קפיטל הפרטית של מנור גינדי, אורי לוי, אייל פרידמן וכפיר גינדי, שהם בניו וחתניו של משה גינדי. הנכס העיקרי של החברה הוא אחזקה (25%) בקניון TLV Fashion בתל אביב, בשותפות עם חברה פרטית של אביהם משה ואחיו יגאל גינדי (25%), וחברת רבוע כחול נדל"ן (50%), מקבוצת אלון שבשליטת מוטי בן־משה.

 

בחודשים האחרונים נכנסה גינדי אחזקות – שגייסה 110 מיליון שקל בספטמבר 2015 באג"ח ציבוריות – למצוקת נזילות כאשר מועד הפירעון הסופי של החוב כלפי המחזיקים – יולי 2018 – מתקרב, ומנגד היא לא מצליחה לבצע עסקת מימון מחדש (Refinance) לקניון בתל אביב, שסובל בינתיים מחולשה בעקבות מיעוט מבקרים.

בחודשים האחרונים ביצעה החברה כמה מהלכים שעלו לבעלים שלה ביוקר, אולם כמעט והבטיחו את התשלום לבעלי האג"ח. נכון להיום, יתרת הקרן והריבית למחזיקים היא 62 מיליון שקל (מתוכם 2 מיליון שקל ריבית). החברה הפקידה אתמול בחשבון נאמנות 50 מיליון שקל שהוזרמו, כאמור, ממשפחת גינדי ונועדו לתשלום עבור המחזיקים. סכום זה מצטרף להזרמה נוספת שביצעו הבעלים בהיקף של 30 מיליון שקל באוגוסט־ספטמבר 2017.

 

בנוסף, בקופת החברה נותרו כ־20 מיליון שקל מכספי ההלוואה שנטלה לפני שבועיים מבית ההשקעות ילין לפידות, כך שהתשלום למחזיקים ביולי הקרוב למעשה כמעט ומובטח. בילין לפידות הבינו את המצוקה של גינדי השקעות וניצלו זאת כדי להעניק לה הלוואת סטרס של 75 מיליון שקל בריבית שנתית גבוהה של 8.85% ועמלה חד־פעמית נוספת של 4% מהיקף ההלוואה לחתמים ומתווכים שונים. באמצעות הלוואה זו פרעה גינדי השקעות 45 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ונותרה עם קרן של 60 מיליון שקל.

 

הפסד של 70 מיליון שקל

קניון TLV Fashion הושק במרץ 2017 בהשקה רכה. החברות השותפות בו השקיעו 1.5 מיליארד שקל בהקמת הקניון, אך מיד עם ההשקה השוכרים בקניון דיווחו על פדיונות אפסיים והתלוננו בכלי התקשורת על תנועה דלה של מבקרים. בהנהלת גינדי השקעות מיהרו לנסות להשקיט את הרוחות והודיעו לשוכרים כי יוותרו על שכר הדירה הקבוע בחודשים יוני־אוגוסט 2017 ויגבו רק חלק מהמחזור. מספטמבר 2017 חזרה הנהלת הקניון לגבות שכר דירה בהתאם לחוזים המקוריים. מאז הפתיחה ועד סוף ספטמבר 2017 הפסיד הקניון כ־70 מיליון שקל.

 

לבד מהצרות בקניון, גינדי השקעות סבלה בשנים האחרונות מאירועים שהכבידו על העסקים שלה ועל שמה בשוק, שהבולט בהם היה אירוע נפילת המרפסת בחדרה, בפרויקט שיזמה ונבנה על ידי הקבלן אורתם סהר.

 

בגינדי השקעות תולים תקווה בשכונת המגורים שעתידה לקום בסמוך לקניון ובנייתה צפויה להיות מושלמת עד 2022, ובקו הרכבת הקלה שצפוי לעבור בסמוך ולהביא לעלייה בכמות המבקרים. פרויקט מגורים זה יכלול 1,540 דירות בארבעה מגדלים. הזכויות לבניית 722 דירות בפרויקט מתחלקות גם הן בין גינדי השקעות (25%), משה ויגאל גינדי (25%) ורבוע נדל"ן (50%). בנייתן של הדירות של גינדי השקעות בפרויקט – ש־700 מהן כבר נמסרו לקונים – צפויה להיות מושלמת עד סוף 2019.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x