$
שוק ההון

בעקבות תפוקת נפט נמוכה מהצפוי בים הצפוני: דלק צנחה ב-7.5%

על רקע תפוקה נמוכה מהחזוי בשדה "סטלה", הודיעה מודי'ס כי תוריד את תחזית הדירוג של חברת האנרגיה אית'קה מחיובי לשלילי - ושלחה את מניית דלק לירידות חדות

ליאור גוטמן 18:4405.02.18

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס הודיעה היום (ב') על כוונתה להוריד את תחזית הדירוג של חברת האנרגיה אית'קה, בבעלותו של יצחק תשובה, מחיובי לשלילי - זאת על רקע תפוקת נפט נמוכה מהתחזית בשדה הנפט "סטלה". מניית קבוצת דלק הגיבה בירידה חדה של 7.5% בבורסת תל אביב.

 

 

אית'קה היא מפעיל קידוחי גז קנדי שבסיסו בסקוטלנד. החברה שותפה בכ־25 פרויקטים של הפקה של גז ונפט, כאשר ב־12 מתוכם היא גם משמשת כמפעילה, עם עתודות מוכחות בהיקף של כ-77 מיליון חביות נפט.

 

הנכס המשמעותי ביותר שלה הוא מאגר סטלה בים הצפוני, שם החלה הפקת נפט לפני כשנה עם הספק חזוי של כ־22 אלף חביות ביום. הבעיה היא שלפי מודי'ס ההפקה בפועל נעה סביב 14 עד 18 אלף חביות, רחוק ממה שדלק תכננה. הבעיות של החברה הקנדית לא נולדו אתמול ולמעשה רק לפני כשבועיים דלק מכרה עבורה שדה גז בים הצפוני במחיר של כ-53 מיליון דולר כדי לצמצם את התחייבויות החברה. לפי מודיס' רק הגעה להספק הפקה של כ-25 אלף חביות ביום יכול לשפר את הדרוג או לחילופין השקעה בפיתוח בשדות גז שכנים שם.

 

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

שינוי כיוון במדיניות של מדינת ישראל

במקביל, סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה על שינוי כיוון במדיניות של מדינת ישראל בכל הקשור לייצוא גז, כאשר החלומות לייצא גז לטורקיה הולכות ונמוגות עם מעבר לתכנון יצוא גז למצרים או אירופה. בכל הקשור למצרים לדלק יש מזכרי הבנות לייצוא גז לשם - אחד ממאגר תמר והשני ממאגר לוויתן, בהיקף מצרפי של כ-35 מיליארד דולר, אולם מאז חתימתם עברו כמעט 4 שנים ללא כל התקדמות.

 

מנגד, משרד האנרגיה בראשות השר יובל שטייניץ מקדמים במרץ בניית צנרת פאן אירופאית מישראל לאיטליה שתוכל לייצא גז למדינות הבלקן או דרום אירופה. הבעיה היא שמדובר בפרויקט הנדסי מסובך ועתיר מימון עם לוחחות זמנים של שבע שנים קדימה, במקרה הטוב. עבור דלק, שקיוותה אחרי אישור מתווה הגז לגזור קופון מהיר של חתימת חוזי ייצוא, מדובר בבשורות פחות מעודדות שדוחות את תוכניות המכירה ממאגר לוויתן עמוק לתוך העשור הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x