$
שוק ההון

ג'רום פאוול הושבע ליו"ר הבנק המרכזי האמריקאי הפדרל ריזרב

פאוול נכנס לתפקיד במקומה של ג'נט ילן, שהודיעה לפני מספר ימים על הצטרפותה למכון המחקר היוקרתי ברוקינגס

שירות כלכליסט 17:2505.02.18

ג'רום (ג'יי) פאוול הושבע היום (ב') לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב (הפדרל ריזרב) - במקומה של ג'נט ילן, שהודיעה לפני מספר ימים על הצטרפותה למכון המחקר היוקרתי ברוקינגס (Brookings) בוושינגטון.

 

בהודעת וידיאו קצרה שפורסמה באתר האינטרנט של בנק האמריקאי, אמר פאוול כי המגזר הפיננסי בארה"ב הוא 'הרבה יותר חזק' מאשר לפני המשבר הפיננסי" והוסיף כי בכוונתו לשמר את זה.

 

פאוול (64), מכהן בחמש השנים האחרונות כחבר מועצת הנגידים של הפד, אליה מונה בתקופת הנשיא אובמה. בתקופת כהונתו הוא תמך במדיניות הריבית האפסית שנקט הפד תחת ילן, וגם בתוכניות ההקלה הכמותית של הבנק המרכזי, במסגרתן הוזרמו טריליוני דולרים לשווקים. בחודשים האחרונים, הוא גם הצהיר על תמיכתו במדיניות הנוכחית, של העלאה מתונה, הדרגתית ו"סבלנית" של הריבית - וגם בדברים הקצרים שנשא בטקס בבית הלבן הערב נקט קו של המשכיות.

  

במהלך כהונתו כבכיר בפד פאוול אמנם תמך בעקביות במדיניות המוניטרית אותה הובילה היו"ר ילן, אבל לא הרבה להתבטא בתחום. הוא עסק לא מעט בקרביים של המערכת הפיננסית, למשל בטיפול ב'התרסקות הבזק' בשוק האג"ח האמריקאי ב-2014. לפי חלק מההערכות, העובדה שפאואל אינו כלכלן, ובוודאי אינו מומחה בעל שם למדיניות מוניטרית, עתידה גם להשפיע על סגנון המנהיגות שלו: הוא לא בהכרח יסחוף אחריו את מועצת השווקים הפתוחים של הפד (הקובעת את שער הריבית בארצות הריבית), אלא ינסה לגבש קונצנזוס.

יו"ר הפדרל ריזרב החדש ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב החדש ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x