$
שוק ההון

הבורסה ליהלומים ברמת גן השיקה מטבע וירטואלי

המטבע יאפשר ליהלומנים חברי הבורסה, ובהמשך לציבור הרחב, להיחשף למדד שיעקוב אחרי מחירי היהלומים

רעות שפיגלמן 14:3605.02.18

הבורסה ליהלומים ברמת גן השיקה היום (ב') מדד חדש שיעקוב אחר מחירי היהלומים בבורסה, וכן מטבע דיגיטלי בשם CUT. המטבע הדיגיטלי יאפשר ליהלומנים חברי הבורסה, ובהמשך לציבור הרחב, להיחשף למדד שיעקוב אחרי מחירי היהלומים. מדובר בשיתוף פעולה של הבורסה עם CARATS.IO הישראלית שהוקמה ב-2016 ומנוהלת על ידי אבישי שושן.

 

 

 

היהלומים הם ככל הנראה הסחורה האחרונה בעולם שעוד לא עברה קומודיטציה, כלומר אין לה שוק פיננסי. זאת לעומת סחורות אחרות כמו זהב, כסף, חיטה, תירס, סוכר וקקאו, שיש להן שווקים פיננסיים בהם ניתן להיחשף לסחורת הבסיס באמצעות חוזים ומכשירים נגזרים שונים.

 

 

ליהלומים אין כיום שוק כזה בעולם כולו מכיוון שמדובר בסחורה בה אין אחידות בין יהלום אחד למשנה וקיים קושי רב להסכים על מחיר ליחידת סחורה. שווי השוק העולמי של יהלומים מוערך בכ-600 מיליארד דולר.

 

השקתו של המדד צפויה לאפשר לראשונה ליהלומנים בבורסה בשלב הראשון ובהמשך לציבור הרחב להיחשף לשינויים בשווי היהלומים, וזאת באמצעות חשיפה ושקלול של כ-70%-80% מהיהלומים בהם נעשות עסקאות בבורסת היהלומים בר"ג. 

הבורסה ליהלומים ברמת גן הבורסה ליהלומים ברמת גן צילום: אוראל כהן

 

בשנת 2017 יצוא היהלומים הסתכם בכ-12.7% מסך יצוא הסחורות שעמד על 190.9 מיליארד שקל, וייבוא היהלומים הסתכם ב-8.4% (שהם 20.7 מיליארד שקל) מסך יבוא הסחורות ב 2017.

 

CARATS פיתחה מודל מיוחד שמאפשר לטענתה באמצעות השת"פ עם הבורסה לבנות בסיס מידע של עסקאות יהלומים והלריץ עליו מודלים ייחודיים שפותחו – כך שמתאפשר לגזור מהמערכת את מחיר הסגירה הצפוי של כל עסקה. וכך מתאפשר לבנות מדד שמבוסס על מחירי העסקאות באופן שוטף. המערכת מייצרת חמישה מדדים שונים בהתאם לקראט (יחידת משקל) של היהלומים, טווח המחיר, הייעוד (לתכשיטים או השקעה טווח ארוך), וקטגוריה נוספת של יהלומים קטנים.

 

החשיפה למדד תתאפשר באמצעות מסחר בפלטפורמה ייעודית – שניתן יהיה בה להיחשף למדד באמצעות מטבע פרטי שיושק ליהלומנים בלבד, ויענה לשם: CUT. המטבע יאפשר ליהלומנים להחליף בינם לבין עצמם על גבי הפלטפורמה סחורה פיזית של יהלומים או תכשיטים. שוויו של מטבע ה-CUT יוצמד למדד שפיתחה החברה. היום נערכת ההשקה המוקדמת של המטבע ליהלומנים.

 

בשלב מאוחר יותר מתוכנן להשיק פלטפורמה נוספת לציבור הרחב בה יונפק המטבע הדיגיטלי הנוסף שייקרא CARAT. באמצעות המטבע הזה ניתן יהיה לרכוש סוג של תעודת סל, שמטרתה לאפשר חשיפה לאותו מדד שעוקב אחרי מחירי היהלומים. ה-CARAT , בניגוד למטבע הראשון (ה-CUT), לא יהיה צמוד למדד אך הוא מאפשר רכישה של תעודת סל הצמודה למדד. בנוסף בפלטפורמה השנייה ניתן יהיה לרכוש יהלומים ותכשיטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x