$
בורסת ת"א

רגע לפני הטלטלה בשווקים: הציבור נהר לקרנות הנאמנות המנייתיות

הישראלים שהתבשמו מהתשואות הגבוהות ב-2017 הסתערו בחודש ינואר על קרנות האג"ח והמניות: הקרנות המנייתיות ריכזו גיוסי ענק של 1.7 מיליארד שקל, חלקו הגדול של הסכום זרם לקרנות המשקיעות בחו"ל. קרנות אג"ח כללי גייסו 2.1 מיליארד שקל

רחלי בינדמן 13:4904.02.18

רגע לפני הטלטלה שנרשמה בשווקים הפיננסים - הציבור הישראלי נהר בהמוניו לקרנות הנאמנות המנייתיות. לפי נתוני מיטב דש, תיאבון הסיכון הגובר שלח את הציבור בחודש שעבר לקרנות אלה,  שסיימו את ינואר עם גיוסי ענק של 1.73 מיליארד שקל, שיא של עשור. הגיוס בקרנות המסורתיות הגיע לסכום של 4.8 מיליארד שקל.  

כלכלני מיטב-דש מציינים שהקרנות שזכו לפופולריות רבה במיוחד בחודש שעבר, מבין הקרנות המנייתיות, היו קרנות מניות בחו"ל, ובעיקר קרנות מחקות (העוקבות אחר מדדי מניות בחו"ל). מכלל הגיוס האמור באפיק המנייתי, סכום של 1.2 מיליארד שקל נותב לקרנות מניות חו"ל.

 

הציבור התבשם מהעליות החדות שאפיינו את שווקי המניות ב-2017 ורצה להצטרף לחגיגה לנוכח העליות שנמשכו בחודש ינואר  (מדד ת"א 35 ות"א 125 רשמו בינואר תשואה חיובית של עד 3.25% ומדד ת"א 90 האמיר ב-4.85%).  אלא שהחגיגה הזו, כך נראה, עומדת בפני משבר אפשרי. מחירי האג"ח הממשלתיות הארוכות בארה"ב יורדים והתשואות בהן נפתחו בסוף השבוע, לאחר פרסום דוח התעסוקה החיובי שגרר הערכות לעלייה בקצב העלאות הריבית - הערכות אלה מחלחלת היום (א') גם לשוק הישראלי והמסחר בבורסה מתנהל בירידות שערים חדות, בשוקי המניות והאג"ח. 

 

לצד האמור, מנתוני מיטב דש עולה עוד כי הציבור לא הסתער רק על קרנות הנאמנות המנייתיות. הקטגוריה המגייסת ביותר בינואר הייתה כרגיל אג"ח כללי, קטגוריה הכוללת שילוב של אג"ח ומניות (בשיעור של 10%-20%), שגייסה 2.1 מיליארד שקל.  היקף הגיוסים בקטגוריה זו גבוה ביותר ממיליארד שקל מהיקף הגיוס בחודש הקודם (ואמנם מדדי התל בונד 20,40,60 רשמו בינואר תשואה חיובית גבוהה של עד 0.25%, אלא שכעת גם המדדים הללו נצבעו באדום).

 

שנת 2017 התאפיינה בגיוסים של מעל 20 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות, בדגש על קרנות אג"ח כללי (שכאמור מערבים חשיפה לאג"ח ולמניות) כשהקרנות "הכוכבות" היו הקרנות שלקחו יותר סיכונים והשקיעו באג"ח של חברות בדירוגים יותר נמוכים, ובכלל זה של חברות נדל"ן אמריקאיות. מדד אג"ח גלובל בבורסה הכולל את האג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות מאבד כעת  0.77% מערכו.

 

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x