$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין לא מוותר על בזק: דורש הבהרות ממיכל הלפרין

בעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין מבקש הבהרות מהממונה על ההגבלים מיכל הלפרין לגבי המגבלות על הצעתו לרכישת בזק. בינתיים, הבנקים מקדמים עסקה מול סיידוף

גולן חזני 06:3904.02.18

אדוארדו אלשטיין לא מוותר על השליטה בבזק. ל"כלכליסט" נודע כי דסק"ש שבשליטת אלשטיין פנתה ביום חמישי בערב לממונה על ההגבלים וביקשה הבהרות למגבלות שזו הטילה על הצעתה לרכישת השליטה בבזק, שמוערכת ב־1.075 מיליארד שקל.

 

במכתב הודיעה הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין כי לא תאשר עסקה לרכישת השליטה בבזק אלא אם דסק"ש תמכור את אחזקותיה בחברת הסלולר סלקום לצד שלישי לפני יצירת הזיקה בינה לבין בזק. המכתב נחשף ב"כלכליסט", והגבלה כזו, המכונה "Fix It First" ("תקן את זה קודם"), היא חדשה בתחום בישראל. הגבלה מסוג זה בוצעה לראשונה רק בעסקת שופרסל־ניו־פארם בספטמבר האחרון.

 

מימין: הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין. מטילה מגבלות. משמאל: בעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין. מבקש הבהרות מימין: הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין. מטילה מגבלות. משמאל: בעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין. מבקש הבהרות צילום: תומריקו, אוראל כהן

 

 

בבנקים מתייחסים בספקנות לאפשרות שדסק"ש תקבל אפשרות מעשית לביצוע המתווה, ומתקדמים בהשלמת המשא ומתן לרכישת בזק מול נתי סיידוף - שמציע 800 מיליון שקל תמורת השליטה בבזק. זאת, כדי שעוד השבוע יעלה ההסדר מול לאישור הגורמים המוסמכים בבנקים. לשם כך מנסים עורכי הדין של הבנקים, הפועלים דיסקונט והבינלאומי להכין את מסמכי ההסדר כבר בימים הקרובים.

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

במשרד הממונה מתכוונים להכין הבהרות כאלה במהלך היום. ההבהרות נדרשות בשל חוסר בהירות בהודעה הקודמת של הממונה.

 

דסק"ש מבקשת מהלפרין להבהיר אם הזיקה בינה לבין בזק נוצרת כשהסדר הנושים של בזק מאושר או ביום חתימת העסקה לרכישת בזק. אם ההבהרה של הלפרין תהיה שיצירת זיקה משמעותה איסור להגיש את ההצעה במתכונת שאלשטיין מתכנן, כלומר לא לאפשר לו הבטחה לרכישת בזק גם בעתיד לפני שהוא מוכר את סלקום, הדבר יחסל סופית את סיכויי הרכישה שלו. אם ההבהרה תהיה שהוא לא יוכל לחתום על עסקה לרכישת בזק, המשמעות תהיה לטובתו - והוא יוכל לשכנע את הבנקים לחתום עמו על עסקה עתידית - או אפילו להגיע להבנות על עסקה עתידית.

נתי סיידוף. מועדף על ידי הבנקים נתי סיידוף. מועדף על ידי הבנקים צילום: אוראל כהן

 

 

אלשטיין מבקש לרכוש את השליטה בבזק וחלל תקשורת תמורת 700 מיליון שקל, לאחר קבלת אישורי הרגולטורים, הממונה על ההגבלים, משרד התקשורת ומשרד ראש הממשלה. כדי למנוע זיקה בין בזק לבין סלקום, הוא מתכוון לרכוש בנפרד את אחזקות החברה שמעל בזק בפירמידת השליטה, יורוקום, בחברות אנלייט ומידטאון ב־170 מיליון דולר ו־130 מיליון שקל, בהתאמה. עוד מתכנן אלשטיין לרכוש בנפרד את החברות התפעוליות של יורוקום, יבואניות נוקיה ופנאסוניק, ב־75 מיליון שקל – ובכך להפריד בין בזק לבין אחזקותיה בתחום הסלולר.

 

אם תגובת הלפרין תהיה ברורה ותאפשר זאת, דסק"ש לא תקשור בהצעתה הרשמית הרכישה של אנלייט, מידטאון והתפעוליות, כל שהיא תעמוד בפני עמה, ללא קשר לרכישת חלל ובזק. גם האחים חן וצחי נוימן שוקלים להגיש הצעה מחייבת, ומנהלים שיחות מול הבנקים. סיידוף הבהיר כי הצעתו תקפה עד ל־7 בפברואר, אבל בבנקים מעריכים כי גם אם תימשך כמה ימים מעבר לכך הוא לא ייסוג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x