$
שוק ההון

התכנית של צחי חג'ג' לרומניה: שיפוץ ארמון ישן, שיווק דירות ומרכזים מסחריים

חג'ג' פרסם טיוטת תשקיף לחברת הנדל"ן הפרטית שנמצאת בשליטתו, לקראת גיוס של 70 מיליון שקל באג"ח ובהמשך גם הנפקה ראשונית בבורסה בתל אביב

אורן פרוינד 15:4228.01.18

עשר שנים לאחר שאלפי ישראלים נתקעו עם קרקעות ברומניה והפסידו מיליוני שקלים בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, צחי חג'ג', מבעלי קבוצת חג'ג', מהמר על שוק הנדל"ן הרומני. צחי חג'ג' פרסם היום (א') טיוטת תשקיף ראשונה לחברת הנדל"ן הפרטית שנמצאת בשליטתו (60%), "חג'ג' אירופה דיוולופמנט" לקראת גיוס של 70 מיליון שקל באג"ח ובהמשך גם הנפקה ראשונית (IPO) בבורסה בתל אביב.

מדובר בחברה יזמית קטנה ופרטית בעלת הון עצמי של 24 מיליון שקל שמחזיקה בשמונה נכסים בעיר בוקרשט רומניה שנקנו בשנה וחצי האחרונות בניסיון לנצל את המחירים הנמוכים של המשבר. הנכסים הם ברובם קרקעות שמיועדות לבניית דירות למגורים אולם גם כמה בנייני משרדים ומגורים שצפויים להיות נכסים מניבים בחברה. החברה היא של צחי חג'ג' בלבד מבלי מעורבות של אחיו עידו חג'ג'. לצחי חג'ג' יש שותף בחברה (40%), שחר מחט, לשעבר מנהל פיתוח עסקי בורדינון נדל"ן. 

 

צחי חג'ג' מבעלי קבוצת חג'ג' צחי חג'ג' מבעלי קבוצת חג'ג' צילום: טל צ'יקורל

 

בשיחה עם כלכליסט לקראת ההנפקה אמר אתמול חג'ג'. " רומניה היא הדבר הבא. היא נפגעה מאוד במשבר. אנחנו קנינו את הנכסים היום בעשרה אחוז מהמחיר שלהם ערב המשבר. לפי כל הסימנים המדינה יוצאת מהמשבר ואנחנו רוצים להיות שם".

 

סיבוב שני ברומניה

רומניה נכנסה למשבר בשנת 2008 בעקבות משבר הנדל"ן העולמי. הקרקעות ברומניה והנכסים צנחו לשווים אפסיים ומאות פרויקטים שתוכננו לקום במדינה ירדו לטמיון ואיתם הכספים שהושקעו שם. בין החברות הישראליות שפעלו ברומניה בדיוק באותו אזור שבו כעת מנסה חג'ג' להחיות, : אפריקה ישראל עם פרויקטים מתוכננים של 2700 יח"ד, אייל עופר, עם פרויקטים מתוכננים של 204 יח"ד, חברת שפיר הנדסה עם פרויקט מתוכנן של 1,500 דירות ומאות משקיעים פרטיים נוספים שאיבדו את כספם.  

 

חג'ג' הסביר כי דווקא היום כשהמדינה מתאוששת כדאי להכנס להשקעה. "אנחנו פעילים ברומניה כבר שנה וחצי. הקמנו מטה רציני עם מערך תפעול . אנחנו קנינו הרבה נכסים בבוקרשט ורק פריים לוקשיין. רומניה היא חלק מהאיחוד האירופי. יש צמיחה מאוד משמעותית והיא הכי צומחת היום באירופה. איתרנו את רמת המחירים המאוד נמוכה שלא התאוששה מאז המשבר. מאז שקנינו ראינו שהשוק מתחזק ורב הנכסים שלנו גם כן. קנינו שלושה נכסים ברחוב הראשי של בוקרשט, אדמה מאוד גדולה עם פרויקט משמעותי של מגורים ונכסים נוספים".

 

חג'ג' הוסיף ואמר: " יש היום ברומניה תכנית של נדל"ן למשתכן שהממשלה מעניקה ערבות של 95% לרכישת דירה ראשונה. אם הרומני רוצה לקנות היום דירה הוא צריך לשים הון עצמי של 4,000 יורו בלבד והשאר נותנת המדינה ערבות. יש עלייה בשכר הממוצע של 65% משנת 2008 ועד היום לשכר של 750 יורו. המיסוי ברומניה הוא נמוך. מס חברות של 16% , מע"מ דירה ראשונה כ-5% מס הכנסה לעובדי הייטק הוא 0%. כל זה על מנת לעודד את הכלכלה הרומנית".

 

 

ארמון בבוקרשט (ארכיון) ארמון בבוקרשט (ארכיון) צילום: wikimedia

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x