$
שוק ההון

בשבבים, במדיה ובתרופות: 2017 תיזכר כשנת העסקאות הגדולה

השווי הכולל של מיזוגים ורכישות שהוצעו במהלך 2017 עמד על 5.4 טריליון דולר, עלייה של 11% ביחס לשנה הקודמת; מתוך אלה הושלמו בפועל השנה עסקאות בשווי כולל של 1.8 טריליון דולר

שמוליק קרפף 07:5623.01.18
אם חשבנו ש־2016 היתה עמוסה בעסקאות, באה 2017 והראתה כיצד נשברים שיאים בתחום המיזוגים והרכישות. זה נכון גם לגבי מספר העסקאות שבוצעו וגם לגבי השווי הכולל שלהן. השווי הכולל של מיזוגים ורכישות שהוצעו במהלך 2017 עמד על 5.4 טריליון דולר, עלייה של 11% ביחס לשנה הקודמת; מתוך אלה הושלמו בפועל השנה עסקאות בשווי כולל של 1.8 טריליון דולר.

 

גל הצעות הרכש שהוכרזו לקראת סוף 2017 צפוי להעסיק את המשקיעים ב־2018. בפרט, עליהם להתייחס לסיכון שהרגולטור לא יאשר את העסקה, או יאשר אותה במתכונת שונה. שלוש הצעות רכש צפויות למשוך תשומת לב מרובה ב־2018, ומהוות השקעה מעניינת כיום: ההצעה של חברת השבבים ברודקום לקוואלקום, זו של AT&T לטיים וורנר וזו של CVS לאתנה.

 

עסקת ברודקום־קוואלקום: ההצעה הראשונה היא עסקת הרכש בעלת השווי הגבוה ביותר בהיסטוריה של ענף הטכנולוגיה. ברודקום העמידה הצעה לחברת השבבים קוואלקום לפי מחיר של 70 דולר למניה, המשקף לברודקום שווי של 103 מיליארד דולר. הנהלת קוואלקום הודיעה בחודש שעבר כי היא מסרבת להצעת הרכש משתי סיבות: קשיים רגולטוריים משמעותיים באישור העסקה, בשל חפיפה משמעותית בפעילות שתי החברות; ותמחור נמוך שמשקפת ההצעה.

 

במהלך החודשים הקרובים צפויה ברודקום לשפר משמעותית את הצעתה. במקביל היא צפויה לפעול לשינוי פנימי בדירקטוריון קוואלקום. ברודקום, כך נראה, תפעל לספק את דרישות רשות ההגבלים העסקיים בארה"ב באמצעות מימוש של מספר לא מבוטל של נכסים בבעלותה.

 

 צילום: רויטרס

 

עסקת AT&T־טיים וורנר: עסקת הרכישה של חברת המדיה טיים וורנר על ידי ענקית התקשורת AT&T לפי שווי של 85 מיליארד דולר משלבת מניות ומזומן. עבור כל מניה של טיים וורנר צפוי מחזיק לקבל 107.5 דולר, מחצית מהתשלום במזומן ומחציתו במניות של AT&T. הרציונל מאחורי הרכישה הוא הכוונה לשלב בין תשתית הטלפוניה והאינטרנט של AT&T לבין שליטה על התכנים המועברים בה, ובפרט על תוכני מדיה איכותיים מבית HBO והאחים וורנר.

 

אף ששתי החברות לא פועלות באותו התחום אלא בתחומים משיקים, של תשתית ותוכן, החליט משרד המשפטים בארה"ב לחסום את העסקה משיקולי תחרות. בעקבות ההחלטה צפוי להתחיל במרץ השנה משפט מול AT&T. זה בהחלט עשוי להסתיים בפשרה שתחייב את AT&T לממש כמה נכסי מדיה כדי לקבל את האישור המיוחל. כיום נסחרת מניית טיים וורנר במרווח של 15.5% ביחס למחירה הגלום בעסקה.

 

עסקת סי.וי.אס־אתנה: בחודש שעבר הגישה רשת בתי המרקחת הגדולה בארה"ב CVS, המספקת שירותים ומוצרים בתחום קמעונאות תרופות בארה"ב, הצעת רכש לחברת הביטוח הרפואי אתנה (Aetna). ההצעה נעשתה לפי שווי של 67 מיליארד דולר בעסקה משולבת של מניות ומזומן. עבור כל מניית אתנה צפוי מחזיק לקבל 207 דולר – 145 דולר במזומן ו־0.84 מניות CVS.

 

קוואלקום קוואלקום צילום: CNA Finance

 

במהלך מבקשת CVS להקטין את החשיפה שלה לפעילות קמעונאית קלאסית של מכירת תרופות מרשם ומדף, שבה ניכרים דשדוש במכירות ושולי רווח נמוכים.

ייתכן שכניסת אמזון בעתיד הקרוב לקמעונאות התרופות היוותה זרז עבור CVS להגיש את הצעת הרכש. אתנה מצדה תוכל למנף את מעמדה ולשרת את לקוחותיה עם התאמה של טיפול תרופתי ראוי ונגיש באמצעות CVS. כיום נסחרת מניית אתנה במרווח של 14% ביחס למחירה הגלום בעסקה.

 

אלטרנטיבות השקעה

 

Broadcom (סימול: AVGO) - חברת השבבים המובילה בייצור מעבדי תקשורת ושבבים לתעשיית המובייל. היא נוצרה ממיזוג ענק בין Broadcom ו־Avago בתחילת 2016, וכעת נסחרת לפי שווי של 111 מיליארד דולר. ב־2017 רשמה החברה הכנסות של 17.6 מיליארד דולר ותזרים מזומנים מפעילות של 6.5 מיליארד דולר. בנובמבר היא הגישה הצעת רכש לקוואלקום לפי שווי של 103 מיליארד דולר.

 

AT&T (סימול: T) - חברת תשתיות התקשורת המובילה בארה"ב במונחי לקוחות ובמונחי שווי שוק, שעומד על 235 מיליארד דולר. ב־2017 רשמה הכנסות של 160 מיליארד דולר ותזרים מזומנים מפעילות של 39.4 מיליארד דולר. תשואת הדיבידנד היא 5.2% לשנה. AT&T היא אחת החברות עם החוב הגבוה ביותר הנסחרות במדד S&P 500, והוא עומד על 163 מיליארד דולר בדירוג ממוצע של +BBB.

 

CVS Health (סימול: CVS) - אחת החברות המובילות בארה"ב בתחום שירותי בריאות וקמעונאות תרופות. CVS מפעילה כ־10,000 סניפי בתי מרקחת וקליניקות ברחבי ארה"ב, ונסחרת לפי שווי של 79 מיליארד דולר. החברה, שמעסיקה 158 אלף עובדים ברחבי העולם, הגישה בחודש שעבר הצעת רכש לחברת הביטוח אתנה לפי שווי חברה של 67 מיליארד דולר.

 

הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך ייעוץ ההשקעות בבנק לאומי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x