שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

איי.די.או תקועה ללא דירקטורים חיצוניים

חודש של כישלונות במינוי דירקטורים בחברת הנדל"ן של שרי אריסון, המצויה במאבק שליטה, הוביל לפנייה לייעוץ חיצוני

אורן פרוינד 07:5721.01.18

כבר חודש ימים שחברת הנדל"ן איי.די.או מקבוצת שיכון ובינוי של שרי אריסון פועלת ללא דירקטורים חיצוניים, וייצוג הציבור בחברה מופקר. אך כעת חברת הייעוץ אנטרופי מציעה למנות דירקטורים חדשים, שלא קשורים לאף אחד מבעלי המניות, לקראת ההצבעה בנושא בתחילת מרץ. המצב נוצר בעקבות מאבק בין בעלי המניות בחברה: שיכון ובינוי, קרן אפולו, משפחת דיין ויעקב לוקסנבורג, שזה חצי שנה מתקוטטים על השליטה בחברה, ומדי פעם שמים זה לזה רגל בכל הקשור לניהולה.

בדצמבר האחרון נותרה איי.די.או ללא דירקטורים חיצוניים מכהנים, לאחר שלוקסנבורג, שמחזיק ב־6% ממניות החברה, הצליח לטרפד מינוי מחדש של הדירקטוריות לימור בלדב ומיכל מרום בריקמן. לוקסנבורג הציע שני דח"צים מטעמו: משה ריינס ואלכס חפץ, אלא שגם הם לא קיבלו את הרוב הדרוש, ולכן החברה מתנהלת ללא דח"צים מאז דצמבר האחרון.

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

 

 

בעקבות חילוקי הדעות הקימו בשיכון ובינוי ועדה בלתי תלויה שהורכבה משני הדירקטורים הבלתי תלויים דוד ברוך ונחמה רונן, כדי שיפתרו את סוגיית מינוי הדירקטורים. הוועדה פנתה לחברת הייעוץ אנטרופי כדי שזו תמליץ לה על מועמדים ראויים.

 

החברה דיווחה בסוף השבוע כי אנטרופי המליצה לה על כמה מועמדים, ושלושה מתוכם הובאו להצבעה של בעלי המניות (שניים ייבחרו). המועמדים הם: נגה קנז, בעלת מניות ומנכ"לית בית ההשקעות רוסאריו לשעבר, שסיימה לאחרונה כהונה של תשע שנים בחברת המרכזים המסחריים גזית גלוב של חיים כצמן; דורון כהן חיים, מנכ"ל משרד האוצר ומנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר; וריקי גרנות, דירקטורית בכלל פיננסים והלמן אלדובי לשעבר.

 

לוקסנבורג עדיין מבקש להציג מועמדים מטעמו, והפעם הוא מביא את ברק סלומון ואלכס חפץ. איי.די.או מכנסת אסיפת בעלי מניות ב־1 במרץ.

מאבקי השליטה החלו לפני חצי שנה, כשקרן אפולו ומשפחת דיין החלו לרכוש מניות בשוק והגיעו לאחזקה של יותר מ־30% בחברה.

 

לוקסנבורג, מצדו, רצה לנצל את המאבק כדי לגזור קופון מהיר ורכש הן ישירות והן באמצעות החברות הציבוריות שבשליטתו, לפידות קפיטל ולפידות חלץ, כ־6% מהחברה תמורת 125 מיליון שקל. הוא עשה זאת כדי להוות את לשון המאזניים במאבק ולמכור לאחד מהצדדים את המניות שלו ברווח. אלא שמאז ועד היום הגיעה שיכון ובינוי להסכם שליטה (שלא נכנס לתוקף) עם משפחת דיין וקרן אפולו — ולוקסנבורג נותר עם המניות שלו.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x