$
שוק ההון

חצי הביקורת של סטארבורד נהפכו לתוכנית של וולדמן

קרן סטארבורד העלתה בסוף השבוע דרישה מחברת השבבים מלאנוקס להחליף את כל הדירקטוריון במועמדים מטעמה. החברה לא הביעה התנגדות מפורשת. במקביל, תוצאות החברה עלו על התחזיות ומנייתה זינקה ביותר מ־30%

דרור רייך 07:4321.01.18

סוף שבוע סוער עבר על חברת השבבים מלאנוקס, שמנייתה זינקה ביותר מ־30% מאז נהייתה קרן ההשקעות סטארבורד בעלת עניין בחברה באוקטובר — והחלה במהלך להחלפת הנהלת החברה.

זה התחיל ביום חמישי, במכתב לבעלי המניות של מלאנוקס מהקרן, שבו היא דרשה להחליף את דירקטוריון החברה והציגה מועמדים מטעמה, ונמשך בלילה שבין חמישי לשישי, כשמלאנוקס פרסמה תוצאות שניפצו את תחזיות האנליסטים.

 

 

בשיחת האנליסטים לאחר מכן ביקשו ראשי החברה שלא לדבר על המאבק, אך מהדברים עולה שהדרישות של הקרן האקטיביסטית נהפכו לאסטרטגיה החדשה מלאנוקס. "לגבי ההכרזה האחרונה של קרן סטארבורד, אנחנו מחויבים לקחת את הצעדים הנדרשים כדי להביא ערך לבעלי המניות ואני מבקש פחות להתייחס לכך", ביקש איל וולדמן, נשיא ומנכ"ל מלאנוקס.

 

"הגיע הזמן לקטוף את הפירות אחרי שנים של השקעות", הסביר וולדמן, שנשמע כמי שביקש לענות להאשמות של סטארבורד בדבר הוצאות המחקר הגבוהות של מלאנוקס, שלדעתה פוגעות ברווחיות. לדבריו, "2017 היתה שנת השקעות ומעבר מוצרים, ואנו סומכים שהמומנטום שיצרנו יביא אותנו לצמיחה דו־ספרתית ב־2018".

 

מנכ"ל ומייסד מלאנוקס איל וולדמן מנכ"ל ומייסד מלאנוקס איל וולדמן צילום: Moo films Production

 

 

תחזיות אופטימיות

 

תחזית ההכנסות של מלאנוקס לרבעון הראשון של 2018 עומדת על 222–232 מיליון דולר, בדומה להכנסות ברבעון המקביל. לגבי השנה כולה צופה מלאנוקס הכנסות של 970–990 מיליארד דולר, 13.5% יותר מההכנסות ב־2017. סטארבורד טענה בנוגע לתחזיות החברה ל־2018 כי גם אם היא תעמוד בהן זה לא יספיק, לנוכח ביצועי החסר מול המדדים הרלבנטיים.

 

ברמה השנתית רשמה מלאנוקס הכנסות של 864 מיליון דולר, גבוה מההערכות שעמדו על הכנסות של 861 מיליון דולר. בשורת הרווח רשמה מלאנוקס רווח רבעוני של 82 סנט למניה מול תחזיות שעמדו על 68 סנט, ובשנה כולה היא רשמה רווח של 2.28 למניה מול הערכות של 2.12 דולר.

 

מלבד האשמות והצהרות, קרן ההשקעות האקטיביסטית, שהיא בעלת המניות הגדולה בחברה (10.7%), הציגה את הצעד הראשון שהיא מעוניינת לבצע: החלפת כל הדירקטוריון של מלאנוקס.

 

מועצת המנהלים של מלאנוקס מונה תשעה חברים, שהמוכרים שבהם הם דב ברהב, יו"ר גילת לוויינים ויו"ר התעשייה האווירית לשעבר, דוד פלמוטר, סגן נשיא בכיר באינטל לשעבר, וולדמן עצמו ושי כהן, ממייסדי החברה. מנציגי סטארבורד המוצעים בולט ג'פרי סמית' - חבר הנהלה, מנכ"ל ומנהל ההשקעות הראשי של הקרן, ואפרת מקוב, סמנכ"לית הכספים של אלווריון לשעבר.

 

במלאנוקס אומרים כי בקרן לא ניסו לדון בנושא המועמדים שלהם לפני שהציעו את הרשימה, שעליה הם שמעו לראשונה בתקשורת. חברי מועצת המנהלים הקיימת, לפי החברה, הם בעלי ידע, כשירות וניסיון מקצועי גבוהים, ועם מחויבות ברורה ליצירת ערך.

 

בינתיים בסטארבורד לא ממצמצים, והסוגיה תעלה לאישור באסיפת בעלי המניות, שמועדה טרם פורסם. האסיפה השגרתית הבאה צפויה להתקיים באפריל.

 

הקרן לא מסתפקת

 

מלאנוקס החליטה לפני כמה ימים להפסיק את פיתוח המוצר סיליקון פוטוניקס nm1550 - ולצמצם 100 משרות בארה"ב. החברה מעסיקה כ־2,900 עובדים, מתוכם 2,000 בישראל. אבל לקרן זה לא מספיק, והיא כבר הודיעה כי היא גם בוחנת אפשרות למכירת החברה.

 

ייתכן שהזרעים למהלך ניטעו כשחברת השבבים מארוול התעניינה ברכישת מלאנוקס. לסטארבורד יש נציגות במארוול עקב פעולה אגרסיבית דומה, שכללה רכישה של 6.8% ממניותיה. מלאנוקס, שנסחרה אז לפי שווי של כ־2.5 מיליארד דולר, סירבה בכל תוקף להימכר. לבסוף התייאשה מארוול והחליטה לפני כמה שבועות לרכוש את מתחרתה, קאוויום, ב־6 מיליארד דולר.

 

אז מי יכול לרכוש את מלאנוקס? החשודה המיידית היא השותפה אינטל. לתאגיד, שנסחר לפי שווי של 210 מיליארד דולר, יש קשר הדוק עם מלאנוקס בשוק תקשורת האינפינבנד וכ־90% מחיבורי התקשורת של מלאנוקס מסוג זה נמכרים בצמוד למעבד של אינטל.

 

המועמדת השנייה היא ברודקום, המתחרה של מלאנוקס בשוק השני שבו היא פועלת - האתרנט, שמשמש תשתית־פנים לרשתות ארגוניות. אף שהטכנולוגיה של מלאנוקס נחשבת עדיפה על זאת של ברודקום בתחום הזה, זו לא הסיבה שלא תרכוש אותה. עוד רוכשת פוטנציאלית היא HP, הלקוחה הגדולה ביותר של מלאנוקס, שאחראית ל־12% מהכנסות החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x