$
בורסת ת"א

מה מחפש סיידוף בבזק?

סיידוף הגיש אתמול הצעה להסדר נושים ביורוקום תקשורת, שתהפוך אותו, אם תצא לפועל, לבעל השליטה בקבוצה ובנכס המרכזי שלה - בזק

עומר כביר ויניב רחימי 07:1016.01.18

נתי סיידוף הגיש אתמול (ב') יחד עם יורוקום תקשורת, שנמצאת עדיין בבעלותו של שאול אלוביץ', הצעה להסדר נושים ביורוקום תקשורת לבית המשפט. אם ההסדר יצא לפועל, סיידוף יהפוך לבעל השליטה בקבוצה ובעיקר לבעל השליטה בנכס המרכזי שלה - ענקית התקשורת בזק.

 

בזק היא אמנם חברת ענק, אך היא נמצאת תחת מתקפה וסובלת מקשיים משמעותיים בתחומי הפעילות השונים שלה — טלפוניה קווית, סלולר, שיחות בינלאומית וטלוויזיה בלוויין.

מאז ועד היום, הפעילות המרכזית של החברה היא הטלפוניה והתקשורת הקווית. אמנם בשנים האחרונות נכנסו לא מעט מתחרות לתחום, שמציעות שירותי טלפון נייח מבוסס אינטרנט, כמו HOT, שפגעו בדומיננטיות של בזק, בעיקר בקרב המגזר העסקי; אולם נדמה שבקרב הציבור הרחב רוב הצרכנים שרוצים טלפון קווי עדיין בוחרים בבזק.

 

ואכן, כשבוחנים את תוצאות בזק לרבעון השלישי של 2017 (יולי־ספטמבר) רואים שהפעילות הקווית אחראית ל־44% מההכנסות של החברה, שהסתכמו ב־2.4 מיליארד שקל. הפעילות גם אחראית ל־85% מהרווח הנקי של החברה, שעמד בתקופה זו על 322 מיליון שקל.

 

בעל השליטה המיועד ביורוקום נתי סיידוף בעל השליטה המיועד ביורוקום נתי סיידוף צילום: אוראל כהן

 

הבעיה היא שמדובר בתחום שסובל מירידה ברווחיות שלו: פחות ופחות אנשים רואים צורך בטלפון קווי, במיוחד צעירים שגדלו לעידן הסמארטפון שאינם מבינים מדוע יש צורך בטלפון שלא ניתן לקחת לכל מקום. לכן לא ניתן לבנות על הטלפון הקווי כקטר צמיחה משמעותי.

 

ביתר הזרועות של בזק המצב לא מזהיר. חברת הסלולר פלאפון אמנם מצליחה לגייס עוד מנויים, אך בדומה לשוק הסלולר כולו ההכנסות מכל מנוי יורדות, ובהתאם גם הרווחים שלה נשחקים. ברבעון השלישי הרווח הנקי ירד ב־18.2% ל־27 מיליון שקל.

 

חברת הלווין yes סובלת מנטישת לקוחות כרונית שצפויה רק להתגבר בעקבות הצלחת שירותי טלוויזיה מבוססי אינטרנט דוגמת סלקום TV. כתוצאה מכך, ברבעון השלישי מספר המנויים ירד מ־618 ל־597 אלף וההפסד עמד על 123 מיליון שקל. מכיוון שביטול ההפרדה המבנית אינו נראה באופק, בזק גם לא תוכל להשתמש בהפסדים הצבורים של yes כנכס מס.

 

בנוסף, ההפרדה המבנית לא מאפשרת לבזק לשווק ללקוחות חבילות משולבות של סלולר, טלפון, טלוויזיה ואינטרנט, בניגוד למתחרותיה סלקום ופרטנר. הסיטואציה הזו עשויה להקשות על בזק להתמודד עם התגברות התחרות בשוק התקשורת.

 

אז מה סיידוף מחפש בבזק? סביר להניח שהוא מעוניין לשים את ידו על הפעילות הרווחית של הטלפוניה הקווית. אך יותר מזה, סיידוף רוצה לקנות לעצמו שם בשוק המקומי. מהבחינה הזו, בזק היא מועמדת מושלמת לרכישה. היא חברה גדולה שהשליטה בה מביאה להתרועעות עם בכירי המשק ועם פוליטיקאים רבים. בנוסף, בזק היא בעלת השליטה באתר החדשות וואלה, כך שרכישת השליטה בבזק תכניס את סיידוף למועדון המצומצם של אנשי עסקים שמחזיקים בבעלות על כלי תקשורת משפיע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x