שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

דעה

טבע חמקה מאישום, אך הבכירים עדיין במתח

ההסדר שחילץ את חברת התרופות מאישום פלילי על שוחד, אינו כולל את מי שהיו נושאי משרה ודירקטורים בתקופה הרלבנטית. אלה עדיין תלויים בהחלטת היועמ"ש, וגם חרב ההליך האזרחי עדיין מרחפת

תומר גנון 07:1016.01.18
השיטות המושחתות שבהן פעלה טבע ברחבי העולם כדי להגדיל את מכירות תרופת הדגל שלה — הקופקסון – ממשיכות לגבות ממנה מחיר, והפעם בישראל. אחרי ששילמה בדצמבר 2016 קנס של 519 מיליון דולר לרשויות בארה"ב, במסגרת הסדר שבו הודתה בתשלומי שוחד של יותר מ־65 מיליון דולר ברוסיה ובאוקראינה, ובמתן טובות הנאה לרופאים במקסיקו, טבע חתמה שלשום על הסדר עם הפרקליטות לפיו היא תשלם עוד 75 מיליון שקל כדי לא לעמוד לדין בישראל. ההסדר מחלץ את החברה מחקירה פלילית שנפתחה בישראל בחשד למתן שוחד לעובדי ציבור זרים ועבירות דיווח על חוק ני"ע, וזאת בעקבות העובדות שבהן הודתה בארה"ב.

 

עם זאת ההסדר אינו כולל את מי שהיו נושאי משרה ודירקטורים בטבע ב־2012-2008, התקופה הרלבנטית למעשים. אלה עדיין תלויים בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיבחן אם האינטרס הציבורי מוצה, ואם אין מקום לחקור ואולי להעמיד לדין מנהלים ועובדים ישראלים שהיו מעורבים או אחראים לתשלומי השוחד או לעבירות הדיווח.

 

בשלב זה המשטרה או רשות ני"ע לא חקרו כחשוד אף עובד ישראלי של טבע על ביצוע העבירהשל מתן שוחד לעובד ציבור זר, או על עבירות דיווח. עם תחילת החקירה המשטרה התבססה בעיקר על החומרים שאספו הרשויות בארה"ב. רק אחרי שהוצא צו לקבלת מסמכים מטבע, גבתה המשטרה עדויות פתוחות מבכירים לשעבר – היו"ר טבע יצחק פטרבורג; המנכ"ל ארז ויגודמן; וסמנכ"ל הכספים אייל דשא. אך בשלב זה הפרקליטות עצרה את החקירה לאור המגעים שהסתיימו בהסכם עם טבע, ועכשיו נותר רק לחכות להחלטת היועמ"ש בנוגע לנושאי משרה בחברה.

 

קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע צילום: בלומברג

 

ההסדר שנחתם מול פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, כולל קביעות חמורות: "החשודה (טבע – ת"ג) מודה כי ביצעה תשלומים מושחתים לעובדי ציבור ברוסיה ובאוקראינה, ותשלומים לא נאותים במקסיקו, ובכך יצרה לעצמה רווח שלא פחת מ־221 מיליון דולר, ששוויים ביום עשיית ההסדר הוא 756 מיליון שקל. חלק מתשלומים אלה, ששולמו על ידי חברות־בנות זרות בבעלות מלאה של החברה הוצגו כהוצאות לגיטימיות במהלך העסקים הרגיל". הפרקליטות החליטה להימנע מלהעמיד לדין את טבע בשל העובדה שהיא כבר שילמה קנס גדול לרשויות בארה"ב. בנוסף, נאמר בנימוקים, "החברה שיתפה פעולה במהלך החקירה, ובעקבותיה יישמה בשנים האחרונות תכנית ציות מעמיקה, יסודית ומקיפה אשר נועדה להגן על החברה וחברות־בנות שלה מפני הפרות עתידיות".

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
76% 8% 16%

"החברה נקטה פעולות שכללו את סיום קשריה העסקיים הבעייתיים עם כמה גורמים חיצוניים (בוריס שפיגל, לדוגמה, שחברה בשליטתו קיבלה עשרות מיליוני דולרים כדמי ייעוץ – ת"ג); סיום העסקה של העובדים שהיו מעורבים בפעילות הפסולה; החלפת הנהלה בכמה חברות־בנות והפסקת הפעילות בכמה מדינות. גם מצבה הכלכלי שיחק לטובתה של טבע. "החברה עודנה מעסיקה עובדים רבים בישראל", נכתב, "והשלכות קשות אשר עלולות היו להיגרם לה לו היו נמשכים הליכי האכיפה נגדה, זאת בשים לב גם למצבה הכספי ולהליכי ההתייעלות שהיא מבצעת. כחברה גלובלית, הרשעתה בפלילים כיום עלולה לגרום לה לנזקים משמעותיים".

 

לבד מהחרב הפלילית שעדיין מתהפכת בישראל מעל ראשם של נושאי המשרה בטבע בתקופה הרלבנטית, הפרשה רחוקה מסיום גם במישור המשפטי־אזרחי. בדומה לפרשת הסיוע להעלמת מס לאזרחים אמריקאים בבנק לאומי, שבמסגרתה שילם הבנק קנס של יותר מ־400 מיליון דולר לרשויות בארה"ב, לבתי המשפט בישראל הוגשו תביעות נגזרות ובקשות לגילוי מסמכים על ידי בעלי מניות בטבע, כדי לקבל פיצויים מהאחראים על המעשים.

 

כמו במקרה של לאומי, גם טבע כבר הקימה ועדה בלתי תלויה שתצטרך להגיע למתווה כספי מול המבטחים ומול נושאי המשרה לסיום ההליכים. אחרי ההסדרים בארה"ב ובישראל שעליהם חתמה טבע, על העובדות הרי כבר אין מחלוקת. בית המשפט יצטרך לאשר פשרה כזאת כדי לסיים סופית את הפרשה מהפן הכספי. אלה יהיו כספים שיחזרו לקופת החברה ויקטינו במשהו את סכום העתק, יותר מ־2 מיליארד שקל, שטבע שילמה עד כה.

 

במקרה של לאומי זה נגמר בתשלום נוסף של 93 מיליון שקל ועוד 5.1 מיליון שקל שהשיבו הבכירים גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ. מודל זה, סביר להניח, גם ייושם במקרה של טבע. קשה לראות איך בית המשפט יסכים לאשר הסדר, שבו דירקטורים ונושאי משרה שבמשמרת שלהם בוצעו עבירות חמורות של תשלומי שוחד שהוצגו בדו"חות כ"הוצאה לגיטימית במהלך העסקים הרגיל" לא משיבים כספים לקופת החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x