$
שוק ההון

הנפקת המטבעות הוירטואליים: האם הישראלים יוכלו להשתתף בחגיגה?

בעקבות מקרי הונאה וכשלים בהנפקות - רשות ני"ע תפרסם בקרוב את הנחיותיה בקשר ל-ICO, גיוסי הון באמצעות הנפקת מטבעות וירטואליים

רעות שפיגלמן 17:2514.01.18

 

בימים הקרובים צפויה רשות ני"ע לפרסם את המלצותיה למסגרת רגולטורית ביחס לגיוסי הון שנעשים שלא בדרך הקונבנציונלית של הנפקת מניות (IPO) אלא במה שמכונה ICO. היא תהיה אחת החלוצות העולמיות בתחום זה.

 

ה-ICO הם גיוסי הון שנעשים בדרך של הנפקת מטבעות וירטואליים, והגיוס באופן זה התרחב מאוד בשנה שחלפה. בשנת 2016  גייסו חברות באופן הזה סכום של כ-96 מיליון דולר, ובמהלך 2017 סכומי הגיוס הוכפלו כמעט פי 40, עד להיקף של כ- 3.7 מיליארד דולר.

 

 

 

 

  

השנה צפויה להתקיים הנפקה שככל הנראה תעבור בהיקפה את סך הסכומים שגוייסו בשנתיים האחרונות. מדובר בהנפקה של אפליקציית המסרים הפופולארית טלגרם, ששואפת לגייס באופן זה עד 5 מיליארד דולר. שלב הגיוס המרכזי צפוי להתקיים בחודש מרץ הקרוב.

 

רשות ני"ע פועלת לחקיקה בתחום הזה, משום שבמהלך 2017 היו מספר ישראלים בקרב המגייסים שביצעו ICO. רשות ני"ע אינה מוסרת בכמה ישראלים מדובר, אולם מכיוון שהיא זיהתה מספר סיכונים, היא החלה לפעול בנושא.

 

ב-ICO בניגוד ל-IPO המגייסים אינם מחויבים לפרסם תשקיף, אלא רק מה שמכונה "White Paper" שלא תמיד כולל את כל המידע החשוב על מצב החברה. בנוסף, מאז שהתופעה הפכה לרווחת, קרו מספר מקרים בהם גיוסים נתקלו בבעיות הונאה, והתרחשו כשלים בהנפקות. חשוב לציין, שהמטבעות המונפקים אינם מוגדרים כמטבעות במובן של אמצעי תשלום, אלא מוגדרים כנכס פיננסי שיש חבות מס בגין הרווחים המופקים ממנו, כמו גם אפשרות לקיזוז הפסדים, בדומה לני"ע אחרים.

 

 

 

איך מגייסים הון בהנפקה מבוססת על מטבעות וירטואליים? איך מגייסים הון בהנפקה מבוססת על מטבעות וירטואליים? צילום: CryptoCoinsNews

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x