$
בורסת ת"א

בעיות בעסקת בזק: אין הסכמה על החוב של יורוקום נדל"ן

איש העסקים נתי סיידוף והמלווים של יורוקום נדל"ן - מזרחי-טפחות, כלל, פסגות, מנורה ואלטשולר שחם - לא מצליחים להגיע להסכמה על חוב של 260 מיליון שקל. ללא הסדרת החוב ביורוקום נדל"ן לא ניתן להגיע להסדר מול אלוביץ' והבנקים

גולן חזני 21:0113.01.18

נתי סיידוף לא מצליח להגיע בשלב זה להסכמות עם קונסורציום המלווים של יורוקום נדל"ן, לגבי החוב של 260 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן.

 

 

המלווים כוללים את בנק מזרחי-טפחות, כלל, פסגות, מנורה ואלטשולר שחם. הסדר כזה הינו הכרחי להגעה להסדר מול הבנקים המלווים של יורוקום תקשורת המחזיקה בשליטה בבזק, ואשר את השליטה בה מבקש סיידוף לרכוש מהבנקים ומשאול אלוביץ'.

 

ל"כלכליסט" נודע שסיידוף הציע להשתתף ברכישה של 30 מיליון שקל בהנפקת האג"ח של יורוקום נדל"ן בהיקף של 270 מיליון שקל. גיוס זה נועד למיחזור החוב של מזרחי-טפחות.

 

המלווים דחו הצעה זו ודורשים מסיידוף ביטחונות נוספים, או פרעון במזומן של חלק מהותי מהתשלום שהיה אמור להיפרע ביוני הקרוב, והועמד לפרעון מיידי בעקבות העובדה שבנק הפועלים הביא את סוגיית יורוקום לבית המשפט.

 

ללא הסדרת החוב ביורוקום נדל"ן לא ניתן להגיע להסדר מול אלוביץ' והבנקים כיוון שלחוב זה משועבדים בטחונות מעולים כמו ההכנסות מפרויקט מידטאון בתל אביב ומניות השליטה (55%) בחברת חלל תקשורת, ששוויים המצרפי עולה על 400 מיליון שקל.

 

 

מימין: שאול אלוביץ' ונתי סיידוף מימין: שאול אלוביץ' ונתי סיידוף צילום: יובל חן, מתוך אתר IAC

 

 

במתווה החדש, סיידוף נענה לדרישת הבנקים ושיפר את מרכיב המזומן מ־340 מיליון שקל ל־370 מיליון שקל. בתמורה, הוא יקבל את השליטה בחברות־הבנות אינטרנט זהב המחזיקה בשליטה בבזק, חלל תקשורת, אנלייט ופרויקט הנדל"ן מידטאון. החוב לבנקים הפועלים, דיסקונט והבינלאומי על נכסים אלה עומד על 1.1 מיליארד שקל.

 

בנוסף, ההסדר קובע כי אלוביץ' ימשיך להחזיק בחברות התפעוליות של קבוצת יורוקום, יבואניות מוצרי נוקיה, פנסוניק, לנובו וחברות אלקטרוניקה נוספות. אלוביץ' יחזיק בהן תקופה מסוימת, עד שיתאוששו. לאחר מכן, החברות יימכרו בהוראת הבנקים לרוכש אחר. מדובר בהתפתחות משמעותית, שכן החוב של החברות מוערך ב־250 300 מיליון שקל.

 

עוד קובע ההסכם, כי סיידוף יפרוס חוב של 323 מיליון שקל על פני עשר שנים. בהצעות הקודמות החוב היה אמור להיפרס על פני ארבע שנים. החל בשנה השלישית, סיידוף יחזיר בכל שנה 5% מהחוב בארבעה תשלומים לאורך השנה. בשנה השביעית הוא יעבור לשלם 10% מהחוב בכל שנה, בשלושה תשלומים שנתיים. בשנה העשירית ישלם סיידוף את ה-50% הנותרים מהחוב.

 

יתרת החוב לנושי יורוקום, 447 מיליון שקל, תשולם באמצעות חלק מהדיבידנדים שיזרמו מהחברות אל סיידוף וכן מרווחי יורוקום בחמש השנים הראשונות להסדר. לאחר פרעון הקרן והריבית והפרשת כרית ביטחון בגובה התשלום בשנה הבאה, סיידוף ישלם רכיב של 8% על המזומן בלבד בעסקה. 80% מכל סכום מעל רכיב זה יועברו לקופת ההסדר, עד ל־447 מיליון שקל. כל סכום שלא יועבר בחמש השנים הראשונות יימחק מהחוב. כמו כן, סיידוף מתחייב כי הוצאות החברה לא יעלו על 1.5% מהחוב מדי שנה.

 

סיידוף עשוי להגיש בתחילת השבוע הצעת הסדר חד-צדדית לבית המשפט כדי לחייב את הבנקים להגיב עליה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x