$
שוק ההון

האוזר מקיים: מבקש לשנות תקנון הבורסה כך שיאסור מסחר בחברות ביטקוין

רשות ני"ע פרסמה להערות ציבור הצעה לתקן את תקנון הבורסה כך שחברות הפועלות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים יאסרו למסחר בבורסה בת"א אלא אם ברשותן הון עצמי של 100 מיליון שקל וותק פעילות של 3 שנים

רחלי בינדמן 14:3604.01.18

רגע לפני פרישת פרופ' שמואל האוזר מרשות ניירות ערך הוא הבטיח וכעת מקיים: רשות ניירות ערך פרסמה הצעה לתיקון תקנון הבורסה כך שחברות הפועלות בתחום המטבעות הדיגיטליים לא תוכלנה להיסחר בבורסה בת"א.

בדברי ההסבר להצעה שדורשת את אישור שר האוצר משה כחלון נכתב כי "המטרה היא להגביל לעת הזו כניסתן לבורסה של חברות שעיקר פעילותן הוא השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים, אלא אם כן עמדו בתנאי סף שעניינם ותק פעילות והון עצמי מינימלי. תנאים מסוג זה קיימים גם כיום בתקנון הבורסה ומטרתם להקטין את ההסתברות למסחר לא תקין, לכניסתן של חברות לא איתנות ולקריסתן של חברות רבות לאחר שהושקעו בהן כספי ציבור המשקיעים. ההצעה היא לשנות את הכללים הן לגבי רישומה למסחר של חברה חדשה שעיקר פעילותה היא השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים, והן לגבי חברה הרשומה למסחר שתכניס פעילות של השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים וזו תהווה את עיקר פעילותה".

 

לפי ההסבר "השקעה, אחזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים שמעמדם המשפטי והרגולטורי עדיין אינו ברור הינה השקעה ברמת סיכון גבוהה יחסית ,וכוללת סיכונים שבחלקם אינם מוכרים למשקיע רגיל בשוק ההון. סיכונים אלו כוללים, בין היתר, סיכוני שוק (קושי בהערכת שווי הנכסים, סיכוני נזילות, תנודתיות מחירים קיצונית); סיכונים תפעוליים Hard Fork (חשיפה לתרמיות והונאות מסחר, מתקפות סייבר, "פיצולי מטבע" ), ריכוזית על נתח שוק משמעותי בחלק מהמטבעות, קושי בהפקדת כספים שמקורם במטבעות קריפטוגרפיים במערכת הפיננסית); וסיכונים רגולטוריים שונים שעלולים ליצור השלכות משמעותיות על העוסקים בפעילות זו כיום (להרחבה על הסיכונים בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים ראו נספח למסמך זה).

פרופ' שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך צילום: עמית שעל

 

על אף זאת, בעת האחרונה יש הד ציבורי רב סביב תופעת המטבעות הקריפטוגרפיים ככלל ,והביטקוין בפרט, ובכל מקום בו מלים אלה נזכרות ניתן לחזות בהתנהגות עדרית של ציבור שאינו בהכרח מודע לסיכונים הכרוכים בהשקעה מסוג זה .התנהגות זו מקבלת לעתים חיזוקים בצורת דפוסי הפצה בעלי אופי בעייתי" .

 

ברשות הסבירו כי יש קושי גדול לפקח על המסחר בחברות אלו גם דרך כללי הגילוי הקיימים היום "קיים ספק אם יש בדרישות הגילוי לבדן כדי להתמודד עם הסיכונים החריגים והייחודיים האמורים. במצב הדברים הנוכחי יש חשש כי הכנסת השקעות אלה לשווקים ראשיים בהם פועל הציבור הרחב עלולה להוביל לפגיעה משמעותית במשקיעים, בכלל החברות, בבורסה, ובאמון המשקיעים בשוק ההון ובבורסה".

 

בשורה התחתונה ההצעה מבקשת לאסור מסחר בחברות שעיקר פעילותן בהחזקה או כריה של מטבעות קריפטוגרפיים וניירות ערך של חברה שכבר נסחרת בתחום ימחקו מהמסחר אלא אם ההון העצמי שלה עולה על 100 מיליון שקל כשלגבי חברה חדשה יש גם דרישה נוספת: שיש לה דוחות 3 שנים אחורה על תחום הפעילות. הרשות מבקשת את הערות הציבור להצעה עד ה-25 בינואר.

 

בחברת בלוקצ'יין כרייה (משאבי טבע לשעבר) שהודיעה בחודש שעבר על רכישת חברה המפעילה חוות שרתים לכריית מטבעות דיגיטליים התייחסו לצעד של רשות ני"ע: "אנו מאמינים כי בלוקצ׳יין כרייה עומדת בכל דרישות הרגולטור, שכן ההון העצמי של החברה עולה על 100 מיליון שקל, והחברה זוכה לביקושים רבים להשקעות הון מצד משקיעים.

 

החברה נמנעה מלהתייחס לעיקרון שמאחורי ההחלטה, ומסרה כי תתייחס לכך בזמן המתאים, במידת הצורך. עוד נמסר מהחברה כי תמשיך תשרת את כל קהל משקיעיה על ידי השלמת עסקת הרכישה והמשך בניית הקבוצה. "כולנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לשבש במזיד את הפעילות של החברה שלנו ולפגוע במשקיעים שלנו בחודשים האחרונים. זאת בזמן שעשינו כל מאמץ לחשוף ערך חבוי, לממש הזדמנות יוצאת דופן ולעמוד בכל דרישות הרגולטורים - הבורסה לניירות ערך ורשות ניירות ערך.

 

רועי סבג יו"ר בלוקצ'יין כרייה רועי סבג יו"ר בלוקצ'יין כרייה

 

 

"הסיבה לדאגה מצד הרשות לניירות ערך והעומד בראשה פרופסור האוזר אינה נסתרת מעינינו, אך אנחנו מאמינים שפעילות בלוקצ'יין כרייה עומדת בקנה אחד עם כל דרישות החוק והרגולציה ופועלת ביושר ובתום לב. ימים יגידו האם האם החברה הנרכשת בקבון תמשיך להציג את אותו היקף הרווחיות וההכנסות בעתיד, אך אנחנו משוכנעים שלחברה יש יתרון מהותי על פני מתחרותיה. אנו בטוחים כי יתרון זה יזכה להערכה רבה מצד מדדים ובורסות כמו אלו שבקנדה ובארה"ב עימם החברה כבר חתמה על תעודת פיקדון אמריקאית (ADR) עם בנק NY Mellon.

 

"אנחנו מייחלים לכך שהחברה שלנו תמשיך להיסחר בבורסה בת"א ולראייתנו אין סיבה שזה לא יקרה, שכן החברה עומדת בקלות בדרישות ההצעה. לקהל המשקיעים שלנו נאמר כי גם במקרה שהחברה לא תוסיף להיסחר בבורסה בת"א, נעתיק את המסחר בה לבורסות שישמחו לקבל את החברה ואת פעילותה העסקית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x