בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בן־משה זכה בהצבעה לרכישת אפריקה, אך מייזל אורב בפינה

נאמן האג"ח יודיע היום על תוצאות ההצבעה לרכישת אפריקה ישראל, שמסיימת סאגה של קרוב לשנתיים. ילין לפידות ומיטב דש הסיטו את הצבעתם ברגע האחרון מסיידוף לבן־משה. עם זאת, לארי מייזל עשוי להגיש הצעה שתכה את הצעת בן־משה

גולן חזני 07:2324.12.17

מוטי בן־משה ניצח בהצבעה על רכישת קבוצת אפריקה ישראל — כך מעריכים גורמים בנציגות מחזיקי האג"ח של החברה לאחר סיום ההצבעות ביום חמישי בערב. כמה גופים מוסדיים שהיו אמורים להצביע לנתי סיידוף, בהם כנראה ילין לפידות ומיטב דש, העבירו ברגע האחרון את תמיכתם לבן־משה.

 

 

 

עם זאת, נאמן האג"ח הרמטיק יסיים את ספירת הקולות ויודיע רשמית על הזוכה רק היום לקראת הערב. הסיבה הפורמלית לדחיית ההכרזה היא חופשת סוף השבוע, אך ל"כלכליסט" נודע כי ייתכן שההמתנה קשורה לאפשרות שאיש העסקים האמריקאי לארי מייזל יגיש הצעה רשמית שתכה את ההצעות של בן־משה וסיידוף. בשיחות עם הנציגות בימים האחרונים דיבר מייזל על תשלום של לא פחות מ־1.7 מיליארד שקל במזומן ומתן 30% ממניות החברה למחזיקי האג"ח באופן שיאפשר להם ליהנות מאפסייד עתידי בחברה. שווי ההטבה הוא כ־800 מיליון שקל, מה גם שהאחזקה היא בחברה ללא חוב למעשה.

 

נתי סיידוף נתי סיידוף צילום: אוראל כהן

 

מייזל עדיין לא העביר הצעה רשמית, ויש בנציגות גורמים המפקפקים באפשרות כזאת, מכיוון שהוא נמצא בתמונה באפריקה כבר יותר מחצי שנה.

 

בן־משה שיפר ביום חמישי את הצעתו בפעם השלישית, הפעם ב־77 מיליון שקל. במקביל הוא דרש מנאמני האג"ח לדחות את הצבעות המחזיקים, שהסתיימו ביום חמישי ב־22:00. נאמני האג"ח סירבו לקבל את הדרישה והודיעו לו כי אם לא יסיר את התנאים, השיפורים שלו לא יובאו בחשבון. בן־משה נסוג, ובדיעבד התברר כי ככל הנראה זכה במרבית הקולות.

 

הצעתו של בן־משה למחזיקי אג"ח אפריקה כוללת תשלום של 1.27 מיליארד שקל עבור אחזקותיה (56%) של אפריקה ישראל בחברה־הבת אפריקה נכסים ואופציות שיגדילו את התמורה המינימלית ב־130 מיליון שקל נוספים בתוך שלוש שנים. כך שבסך הכל מדובר בתשלום של 1.4 מיליארד שקל — בדומה לערך המניות בבורסה.

 

ההצעה כוללת גם תשלום של 165 מיליון שקל למחזיקים עבור מכירת האחזקה (36%) של אפריקה ישראל במפעיל כביש 6 לידי דור אלון שבשליטת בן־משה, כאשר את אפריקה ישראל עצמה תרכוש קבוצת אקסטרה שבבעלותו. בתמורה לרכישה יקבלו המחזיקים 375 מיליון שקל במזומן ואג"ח בהיקף של 325 מיליון שקל, שיישאו ריבית של 5.5% — תוספת של 15 מיליון שקל להיקף האג"ח ותוספת של 1% לריבית המשולמת.

 

על פי השוואת ההצעות בידי רו"ח איציק עידן, ערך ההצעה של בן־משה עמד על 2.362–2.385 מיליארד שקל, בעוד ההצעה הסופית של נתי סיידוף עמדה על 2.334–2.336 מיליארד שקל.

 

עבור בן־משה זוהי חברה שלישית שהוא רוכש במסגרת הסדר חוב אחרי אי.די.בי, שממנה הוא נחלץ בהפסד של 500 מיליון שקל, ואלון רבוע כחול, שבה הוא מורווח על הנייר 250 מיליון שקל. בן־משה עתיד למזג בין אפריקה נכסים לאלון רבוע כחול.

 

רכישת אפריקה נכסים אמורה להתבצע באמצעות אלון, שתשלם 1.27 מיליארד שקל, בעוד בקופתה יש כיום כחמישית מהסכום. בן־משה אמור להזרים מזומן ונכסים לתוך החברה ולגייס בחוב את יתרת הסכום.

 

בסך הכל מדובר בהחזר גבוה של קרוב ל־2.4 מיליארד שקל מחוב של 3 מיליארד שקל, שהתחרות בין בן־משה וסיידוף הביאה אליה. מדובר בהישג של נאמני האג"ח ובנקאי ההשקעות אפשטיין קפיטל.

 

במקביל, בן־משה רכש באמצעות אלון רבוע כחול כ־6% נוספים ממניות דור אלון ביום חמישי. המניות נרכשו מידי קבוצת אלון, שעברה לבעלות המוסדיים. הקבוצה מכרה 8% ממניות דור אלון שברשותה, שנרכשו לפני ארבע שנים ב־50 מיליון שקל, תמורת 62 מיליון שקל – 6% לבן־משה והיתר לגופים מוסדיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x