בורסת ת"א

משרד התקשורת: "נהיה מעורבים בכל שינוי בבעלות או בשליטה בבזק"

פועלים, דיסקונט והבינלאומי הגישו היום לביהמ"ש בקשת פירוק נגד יורוקום. במשרד התקשורת מבהירים: "ככל שיחל הליך, גם בבתי משפט, אנו מניחים שתהיה פנייה להצגת עמדתנו ואז נבחן ונביע עמדה בהתאם לרלוונטיות"

אביב גוטר 19:0620.12.17

הפועלים, דיסקונט והבינלאומי הגישו היום לבית המשפט בקשת פירוק נגד יורוקום, בעלת השליטה בבזקוכן בקשה למינוי בעל תפקיד שיממש את נכסי החברה המשועבדים. בקשת הבנקים לפירוק יורוקום משפיעה באופן ישיר גם על השליטה בבזק. שאול אלוביץ' מחזיק בבזק בשרשור שלוש חברות: יורוקום תקשורת, אינטרנט זהב ובי-קומיוניקיישנס (בי-קום). 

 

 

לפי סעיף 6 בחוק התקשורת רשאי השר בכל עת לבטל רישיון, להגבילו או להתלותו, לפי עניין, במקרה שבו בעל הרישיון החליט על פירוקו מרצון, או שבית המשפט מינה לו כונס נכסים או ציווה על פירוקו. ביום שני יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב בו יצטרך נשיא בית הדין איתן אורנשטיין לתת את דעתו.

 

כך או כך מדובר במקרה מורכב משום שהחוק מדבר על הרישיון של בזק, ואילו החברה שנמצאת על המוקד היא יורוקום, אחת מהחברות שדרכן מחזיק אלוביץ' בבזק. מאחר שההליך המשפטי נמצא בחיתוליו במשרד התקשורת מעדיפים שלא להתייחס באופן קונקרטי וללמוד את החומר המשפטי שיוצג, אם וכאשר.

 

עם זאת מציינים במשרד התקשורת כי "בכל שינוי בבעלות או שליטה שתשפיע על חברת בזק המשרד יידרש להיות מעורב. ככל שיחל הליך (גם בבתי משפט), אנו מניחים שתהיה פנייה להצגת עמדתנו ואז נבחן ונביע עמדה בהתאם לרלוונטיות".

 

 

שאול אלובי שאול אלובי

 

בשוק התקשורת מעריכים כי כבר בקרוב אלוביץ' ייאלץ להיפרד בבזק, מבחירה או שלא. אם בית המשפט יחליט למנות מפרק/כונס משרד התקשורת כאמור יהיה מעורב בתהליך משום שבזק נחשבת על פי חוק לחברה המעניקה שירותים חיוניים, ולכן יש צורך לפקח על החברה.

 

בזק כאמור היא חברה המעניקה שירותים חיוניים וכל הפסקה, צמצום או פגיעה בהם או באספקתם עלולה לפגוע בביטחון המדינה. הנחיצות של שירותי בזק חיונית גם לחיי היומיום של אזרחי ישראל שכל פגיעה בהם או באספקתם פוגעת באופן ישיר בשגרת החיים ועלולה לגרום אף לנזקים משמעותיים בכלכלה הישראלית.

 

לפיכך לא כל אחד יכול להחזיק בבזק. על מנת להיות בעל השליטה נדרש את אישורם של ראש הממשלה, שר הביטחון ושר התקשורת, או מי שהם הסמיכו במשותף לעניין זה. מלבד זאת דרוש שבעל השליטה יהיה "גורם ישראלי", כלומר אדם פרטי בעל אזרחות ישראלית ומוגדר תושב ישראלי. אולם אם מדובר בתאגיד הוא חייב להיות מאוגד כדין בישראל לפי חוק החברות ושמרכז עסקיה הם בישראל. בנוסף לכף, אמצעי השליטה בה חייבים להיות מוחזקים על ידי אזרח ישראלי ותושב ישראלי. במילים אחרות, בקודקוד הפירמידה חייב לעמוד אדם ישראלי, בדיוק כפי המצב היום בו אלוביץ' עומד בראש השרשור דרך יורוקום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x