$
שוק ההון

פרוטרום ביצעה שתי רכישות תמורת 39.5 מיליון דולר

יצרנית חומרי הטעם והריח חתמה על הסכמים לרכישת חברת טעמים ותמציות בושם פולנית, וכן לרכישת השליטה בחברת ייצור מזון ברזילאית; בשנת 2017 השלימה פרוטרום 12 עסקאות

אורן פרוינד 16:5720.12.17

חברת פרוטרום, שמייצרת ומשווקת חומרי גלם לתעשיית הטעם והריח ותערובות טעם וריח לתעשיות המזון והקוסמטיקה, ממשיכה את תנופת הרכישות. החברה הודיעה היום (ד') במקביל על שתי רכישות תמורת סכום כולל של 39.5 מיליון דולר. בסך הכל השלימה פרוטרום 12 רכישות בשנת 2017.

העסקה הראשונה היא הסכם לרכישת כ-99.96% ממניות החברה הפולנית פולנה ארומה (Pollena Aroma Sp. z.o.o), בתמורה לכ-8.5 מיליון דולר ארה"ב. העסקה הושלמה במועד החתימה ומומנה באמצעות מקורות עצמיים.

אורי יהודאי, מנכ"ל ונשיא פרוטרום אורי יהודאי, מנכ"ל ונשיא פרוטרום צילום: סיון פרג'

 

את הרכישה השנייה ביצעה פרוטרום באמריקה הלטינית על מנת לחזק את נוכחותה בשוק הברזילאי. מדובר בהסכם לרכישת 51% ממניות החברה הברזילאית ברמיל (Bremil) - מהמובילות בשוק ייצור המזון המוכן והבשר המעובד בברזיל, לפי שווי של כ-73 מיליון דולר. התמורה עבור 51% מהמניות הינה כ-31 מיליון דולר (כ-103 מיליון ריאל ברזילאי), הכוללת התאמת נכסים מוערכת למועד ההשלמה.

 

העסקה כוללת מנגנון של תמורה עתידית המבוססת על ביצועיה העסקיים העתידיים של ברמיל בשנים 2018-2017. הסכם הרכישה כולל אופציה לרכישת יתרת מניות החברה החל מחמש שנים ממועד השלמת העסקה, במחיר שיבוסס על ביצועיה העסקיים של ברמיל בתקופה זו. השלמת העסקה צפויה במהלך החודשים הראשונים של 2018 והיא תמומן באמצעות חוב בנקאי.

 

על פי דוחותיה הניהוליים של ברמיל, הכנסותיה ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש אוקטובר 2017 עמדו על כ-47 מיליון דולר. החברה מחזיקה שני אתרי ייצור - בדרום ברזיל ובמרכזה - שבכוונת פרוטרום לנצל לצורך הגדלת תפוקת הייצור ולצמיחה בברזיל ובמדינות האזור. המוצרים שברמיל מייצרת כוללים תערובות תבלינים, מרינדות, טעמים, ציפויים, פתרונות מרקם ופתרונות לשימור מזון.

 

 

על פי דוחותיה הניהוליים של פולנה ארומה, מחזור המכירות שלה ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2017 הסתכם בכ- 5 מיליון דולר. פולנה ארומה עוסקת בפיתוח, בייצור ובשיווק של טעמים, תמציות בושם וחומרי גלם לתעשיות הארומתרפיה והקוסמטיקה הטבעית. פולנה ארומה מפעילה אתר ייצור מתקדם בסמוך לוורשה, הכולל מרכז מו"פ, מעבדות ומפעל מבוסס מיכשור רובוטי שנבנה לפני כ-4 שנים, בהשקעה של כ-8 מיליון דולר. לפולנה ארומה בסיס לקוחות רחב באירופה, בעיקר בפולין ובאוקראינה.

 

החברה הסבירה כי "הרכישה מהווה המשך ליישום המהלך האסטרטגי של פרוטרום לפיתוח פעילות גלובלית בתחום תמציות הבושם (Fragrances), בדגש על שווקים מתעוררים בעלי שיעורי צמיחה גבוהים". במסגרת זו רכשה פרוטרום ב-2017 את חברת תורפז מישראל, שהצטרפה לעסקים קיימים קטנים של פרוטרום בתחום תמציות הבושם, בעיקר בהודו, באפריקה ובאמריקה הלטינית.

 

עוד הסבירה החברה כי "תחום הבשמים סינרגטי ומשלים לתחום תמציות הטעם (Flavors), בין היתר, מבחינת חומרי הגלם ותהליכי הייצור ושחקנים רבים בתחומי הפעילות של פרוטרום מנהלים פעילויות מקבילות של טעמים ובשמים.

 

"השוק העולמי של תמציות בושם, נאמד בשנת 2016 בכ-13.2 מיליארד דולר, זהו היקף גדול מהיקפו של תחום הטעמים - המוערך בכ-11 מיליארד דולר. על פי הערכות, היקף המכירות בשווקי הטעמים והבשמים יגדל בקצב שנתי של כ-3% במהלך השנים 2015 עד 2020".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x