$
שוק ההון

האוזר: "לא נאפשר לחברות ביטקוין כמו משאבי טבע להיכנס למדדי ת"א"

יו"ר רשות ני"ע: "נשקול שלא לאפשר לתחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה, עד שנמצא מסגרת רגולטורית מתאימה למוצרים כאלה"

רחלי בינדמן 11:4212.12.17

"לא נאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין, דוגמת משאבי טבע, להיכלל באחד המדדים של הבורסה בתל אביב", כך אמר היום (ג') יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בכנס של רשות החדשנות Hi-tech Growth and Debt Financing Conference שהתקיים היום בבוקר בבורסה בת"א.

 

 

לדבריו, "נשקול גם שלא לאפשר לתחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה, עד אשר נמצא מסגרת רגולטורית מתאימה למוצרים פיננסים כאלה".

 

הבוקר חשף "כלכליסט" כי בהנהלת הבורסה בניהולו של איתי בן זאב שוקלים בימים האחרונים כיצד יתחמקו מצירוף משאבי טבע למדד היתר SME 60 לאחר שלכאורה עמדה בדרישות הסף לכניסה למדד במונחי שווי שוק והחזקות ציבור. על פניו הכניסה של המניות למדדים מבוססת על עמידה בתנאי הסף הטכניים וכך גם נכנסה בעבר מניית מנקיינד למדד ת"א 100 (היום ת"א 125), דבר שהוביל להחלטת רשות ניירות ערך והבורסה לקבוע כי רק חברות עם זיקה ישראלית יכללו במדדים.

 

אלא שכעת מתמודדת הבורסה והרגולטור האחראי - רשות ניירות ערך, עם אתגר חדש כשמניה שלכאורה עונה לדרישות הזיקה מזנקת במאות אחוזים תוך ימים ספורים ומגיעה לדרישות הסף והחשש הגדול הוא מתנודתיות הנייר שתפגע במשקיעים במדדי הבורסה שמלכתחילה לא התכוונו להיחשף למניה תנודתית כזו, שייתכן מזנקת על סמך ביקושים ספקולטיביים.

 

עד פברואר לבורסה לא היה שיקול דעת בהכנסת חברות שעמדו בקריטריונים הטכנים לכניסה למדדים לפסול את כניסתן למעט כאמור במקרה שמדובר בחברות ללא "זיקה ישראלית" בעקבות פרשת מנקיינד. אלא שרפורמת המדדים שנכנסה לתוקף בפברואר ושינתה את הרכבי המדדים המובילים הוסיפה פונקציה שנקראת "ועדת מדדים" שלה סמכויות יחסית רחבות של שיקול דעת לפסול חברות על בסיס שיקולים סובייקטיביים. עם זאת, בבורסה מעוניינים להשתמש בכלי הזה בזהירות רבה כדי לא לפתוח פתח ללחצים שיופעלו מצד החברות וטענות להפליה בין חברות שלכאורה "ראויות" לכניסה ואחרות שלא. אלא שנראה שהמקרה של משאבי טבע הוא מקרה קיצון. כך או כך, רשות ניירות ערך היא שמפקחת על הבורסה וגם אם הבורסה מחליטה לאשר כניסה של חברה למדדיה, ליו"ר הרשות יש סמכות לפסול אותה.

 

האוזר העביר לבורסה בשם הרשות מכתב בעניין, שבו הוא מביע את חששו ביחס לפעילות החברות הנסחרות בתחום המטבעות הקריפטוגרפים. הבורסה פרסמה את המכתב לציבור, לנוכח מה שהיא מגדירה כ"חשיבות הדברים לציבור המשקיעים". למכתב המלא לחצו כאן .

 

המכתב נועד לשרת כמה מטרות: לוודא שהבורסה שבידיה הסמכות לקבוע אילו חברות ייכנסו למדדים לא תכניס את משאבי טבע אליהם (בניגוד לדעת הרשות כאמור) אך גם להזהיר חברות בורסאיות השוקלות כניסה לתחום כי הדבר לא יתקבל בעין יפה על ידי הרגולטור. הרשות אמנם לא יכולה לעצור את המסחר במשאבי טבע ופנטזי שכבר דיווחו על כניסה אפשרית לתחום, אך היא צפויה להכביד על דרישות הדיווח שלהן ואף להרתיע אותן מלקדם את הפעילות המתוכננת.  

 

 

שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך צילום: בלומברג ואוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x