$
מט"ח וסחורות

לאומי קארד חסמה רכישת ביטקוין באתר הפופולרי Coinmama

חברת כרטיסי האשראי טוענת לחשש מפעילות הלבנת הון ולכן חסמה בפני כלל לקוחותיה רכישת מטבעות באתר. כאל וישראכרט מאפשרות לפי שעה לבצע בו עסקאות

רעות שפיגלמן 21:0110.12.17

לאומי קארד חוסמת בפני מחזיקי כרטיסי האשראי שלה רכישה של המטבעות הדיגיטליים ביטקוין (Bitcoin) ואתר (Ether) באתר Coinmama, כך עולה ממכתב ששלחה היום החברה ללקוח, והגיע לידי “כלכליסט”.

 

במכתב מסבירה לאומי קארד כי זיהתה אינדיקציה לפעילות הימורים באתר ולכן החליטה, בגלל החוק האוסר על הימורים בישראל, לדחות בקשת חיוב על סך 105 דולר. עם זאת, לפי מידע נוסף שהגיע לידי “כלכליסט”, הסיבה לחסימת האתר היא זיהוי חשד להלבנת הון המיוחסת לפעילות במטבעות דיגיטליים. ככל שידוע ל”כלכליסט”, מדובר במהלך כלפי אתר קוין מאמא בלבד.

 

קוין מאמא הוא אתר בבעלות ישראלית שהוקם ב־2013 המשרת מיליוני לקוחות בארץ ובחו”ל. האתר המנוהל על ידי אסף שולמן מאפשר לרכוש את המטבעות הדיגיטליים ביטקוין ואתר (Ether) באמצעות כרטיס אשראי בלבד והוא הספק העיקרי של ישראלים המבקשים לרכוש מטבעות דיגיטליים בכרטיסי אשראי. זאת, משום שמרבית האתרים מחו”ל סגורים בפניהם אם אין ברשותם אזרחות זרה. קוין מאמא אף מחזיק ברישוי נש”מ (נותן שירותי מטבע, כמו ביטס אוף גולד) ונתון תחת רגולציה של הרשות להלבנת הון.

 

ביטקוין ביטקוין צילום: שאטרסטוק

מבדיקת “כלכליסט” עולה כי עסקאות רכישת מטבעות דיגיטליים בקוין מאמא נתקלות בסירוב רק מלאומי קארד. כאל וישראכרט לא חסמו באופן גורף עסקאות מהאתר, וגם לא מאתרים אחרים שדרכם ניתן לרכוש מטבעות דיגיטליים. ל”כלכליסט” נודע כי בעלי האתר ניסו בשבועות האחרונים ליצור קשר עם בכירים בלאומי על מנת לקיים דו שיח בנושא, אך ללא הצלחה.

 

מכאל נמסר בתגובה כי “כאל פועלת על פי הוראות בנק ישראל וכשעיסקה של מחזיק כרטיס מזוהה כעיסקת הימורים, כרטיס האשראי ייחסם לביצוע עיסקאות דרך האינטרנט, תוך ידוע הלקוח. מדיניות זו אינה תקפה, נכון לעכשיו, לעיסקאות במטבעות וירטואליים”.

 

מישראכרט נמסר כי ״ישראכרט אינה חוסמת פעולת רכישת ביטקוין באופן גורף. עם זאת, כל אתר נבדק על בסיס פרטני ומתקבלת החלטה על סמך מכלול הפעילות בו״.

 

מלאומי קארד נמסר כי “אנו פועלים בהתאם להוראות הדין ולמדיניות ניהול הסיכונים של החברה”. 

 

מקוין מאמא נמסר: "החברה עומדת בתקנים המחמירים ביותר של הרשות למניעת הלבנת הון הישראלית והאמריקאית , ה- FINCEN. אנו מבצעים תהליך 'הכר את הלקוח' (Know Your Customer) באופן מלא על לקוחותינו בהתאם לדרישות החוק ומחזיקים ברישיונות הדרושים כנותן שירותי מטבע. התהליכים והבקרות למניעת הלבנת הון המוטמעים בחברה עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של המוסדות הפיננסים הגדולים בישראל וארה"ב ויעילותם נבדקת באופן קבוע. במסגרת פעילותה השוטפת של החברה נעשה שימוש במערכות מתקדמות למניעה של כל פעילות בלתי חוקית. קוין מאמא הינה חברה גלובאלית החווה צמיחה מהירה ומספקת את שירותיה בצורה חוקית ואמינה לעשרות אלפי לקוחות ישראלים. מטרתנו היא להנגיש את עולם המטבעות הדיגיטליים לציבור הרחב ולפשט נושא מורכב זה עבור הציבור הרחב".

 

לאומי קארד לא שכחה את הטראומה של כאל

 

ב־2016 חתמה חברת כרטיסי האשראי כאל על הסדר חוב מול הפרקליטות בפרשיית סליקת תשלומים באתרי פורנו והימורים שהשיתה עליה הוצאה של 85 מיליון שקל. במסגרת אותה פרשה, על פי החשד, כאל אינטרנשיונל, חברת־בת של כאל המוחזקת על ידי בנק דיסקונט (71.8%), סלקה בין השנים 2007‑2010 עסקאות של לקוחותיה באתרי הימורים, פורנו ופארמה באינטרנט וביצעה הונאה בהיקף נרחב כלפי ארגוני אשראי בינלאומיים. העסקאות הבלתי כשרות הגדילו את היקפי הפעילות העסקית של כאל במיליארדי שקלים.

 

באפריל 2015 החליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד כאל ומנכ"ל החברה לשעבר בועז צ'ציק, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון. צצ'יק הואשם גם בקבלת שוחד.

רעות שפיגלמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x