$
שוק ההון

הכלכלן לארי סאמרס: "10,000 ימותו בשנה כתוצאה מרפורמת המס של טראמפ"

היועץ הכלכלי של אובמה סבור שאם רפורמת המס תעבור במתכונתה הנוכחית מיליוני אמריקאים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם

שירות כלכליסט 19:2404.12.17

"כ-10,000 אמריקאים ימותו כל שנה כתוצאה מהיעדר כיסוי בריאותי אם רפורמת המס תעבור כפי שצפוי", כך טוען לארי סאמרס, שכיהן כשר האוצר האמריקאי בעת ממשל קלינטון, וכיועץ הכלכלי של הבית הלבן בעת ממשל אובמה.

 

סאמרס ציטט ממחקרים שבדקו מה יקרה לאנשים שביטוח הבריאות שלהם יבוטל, וטען שתחזיותיהם לגבי ההשלכות הן "שמרניות." סאמרס אמר היום (ב') ל-CNBC ש"החוק הזה מסוכן מאוד. כשאנשים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם, פחות סביר שהם יקבלו טיפולים מונעים, ויותר סביר שיימנע מהם טיפול רפואי לו הם זקוקים, וכך הסבירות שלהם למות עולה".

 

דבריו של סאמרס התמקדו ב"מנדט האישי", שהוא מרכיב מפתח בתכנית הביטוח הרפואי אובמה-קייר, אשר באה לעולם ב-2010, ולפיו החוק דורש מאמריקאים שאינם מכוסים ע"י מעסיקיהם להירשם לתכנית הממשלתית.

 

לארי סאמרס היועץ הכלכלי של אובמה לארי סאמרס היועץ הכלכלי של אובמה צילום: בלומברג

 

אחד הסעיפים ברפורמת המס הרפובליקנית שהסנאט העביר בשבוע שעבר הוא ביטול המנדט האישי. זאת בעוד משרד התקציבים של הקונגרס מעריך שכ-13 מיליון אמריקאים יצאו מהתכנית באם תינתן להם ההזדמנות לעשות זאת, מה שתומך בטענת המתנגדים לתכנית של אובמה, לפיה המנדט האישי מהווה חדירה לחירות האישית ונטל נוסף על אנשים צעירים ובריאים אשר מחויבים על פיו לרכוש ביטוח שאין להם צורך בו.

 

בטור שפורסם בוושינגטון פוסט ציטט סאמרס מחקרים שטוענים שכ-10 מיליון אמריקאים יעזבו את התכנית, ושאחד מכל 500 איש בממוצע ימות עקב כך. סאמרס הוסיף שאפילו אם אדם אחד ל-1000 ימות מדי שנה עקב עזיבת התכנית, המספר השנתי יעמוד על 10,000.

 

"צריך לראות במידע את התבניות שנחשפות בפנינו בכל רחבי המדינה," הוא אמר. "אני לא מבין איך אפשר להטיל ספק בכך שאם בין 10 ל-13 מיליון אנשים יישארו בלי ביטוח רפואי, יהיו לכך השלכות, הוסיף.

 

למרות דבריו של סאמרס, מחקר שנעשה ב-2009 (לפני אובמה-קייר), ע"י ארגון מוסדות הבריאות הלאומיים בארה"ב, קבע שלא נמצא קשר בין שיעור התמותה של אנשים עם ובלי ביטוח רפואי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x