$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

בעל מניות בלפידות תוקף: "חשש שלוקסנבורג עשה שימוש במידע פנים לרווח אישי"

לטענת בעל המניות ארנון אפשטיין, "רכישת מניות איי.די.או על ידי לפידות היתה בניגוד לתקנון הבורסה. יעקב לוקסנבורג ערבב בין הציבורי לפרטי"

גולן חזני 07:1128.11.17

יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בחברת לפידות ובלפידות חלץ, נתקל במחסום לא צפוי בפוזיציה שתפס עם החברות הציבוריות בשליטתו בחברת הנדל"ן בגרמניה, איי.די.או.

 

בעל מניות בשתי החברות, ארנון אפשטיין, שלח מכתבים לדירקטורים בשתי החברות וללוקסנבורג עצמו, שבהם טען כי התנהלותו שערורייתית. המכתבים נשלחו באמצעות עורכי הדין אופיר צברי ודיבון פרקש, ממשרד צברי־פרקש ושות'.

 

לוקסנבורג מחזיק ב־85% ממניות לפידות קפיטל, וזו מחזיקה ב־54% ממניות לפידות חלץ. לפידות עוסקת בביצוע קידוחי נפט ומים, סחר בינלאומי, והשקעות שונות. היא גם שולטת בסאני תקשורת, יבואנית מכשירי סמסונג. לפידות חלץ עוסקת בקידוחי נפט וגז.

 

בשבועות האחרונים רכש לוקסנבורג באופן אישי 0.58% ממניות איי.די.או, שנקלעה למאבק שליטה בין שיכון ובינוי של שרי אריסון (40%) למשפחת דיין וקרן אפולו (37%), עד שנחתם הסכם שליטה משותפת. לפידות מחזיקה ב־3.43% ממניות איי.די.או ולפידות חלץ ב־2.2%. לוקסנבורג, שנהפך באמצעות אחזקות אלה לגורם משמעותי באיזון בין שתי בעלות השליטה, טען שהסכם השליטה המשותפת מנוגד לטובת החברה.

 

אפשטיין מאשים כי מרכישת המניות באיי.די.או עולה "חשש כי הרכישה נגועה בעניין אישי של לוקסנבורג, נעשתה תוך ניגוד עניינים והפרה של חובותיו כנושא משרה וכבעל שליטה, ולא אושרה בהתאם להוראות חוק החברות, תוך פעולה למען עשיית רווח אישי מהיר, שימוש במידע פנים וחשיפת החברות לנזקים אדירים".

 

חשש נוסף שמעלה אפשטיין הוא כי "רכישת המניות נעשתה בניגוד לתקנון הבורסה, ולא על פי מטרת השותפות שלשמה היא נועדה, ומחוץ לתחום עיסוקה הבלעדי - פעולה שעלולה להביא את החברה להשעיה ממסחר.

 

"כדי להניב לעצמו רווחים אישיים נאים, לוקסנבורג יזם תוכנית ערמומית למשחק מסוכן ובלתי אחראי בכספי לפידות ושותפות לפידות חלץ, בסכומים משמעותיים ביותר, כאילו היו ארנקו האישי. ככל הנראה התוכנית היא לרכוש מניות איי.די.או בניסיון להפוך ללשון מאזניים בחברה, ובאופן הזה להביא לרכישה מהירה של אותן מניות על ידי מי מבעלי המניות האחרים. מדובר בהימור של ממש. לוקסנבורג ערבב בין הציבורי לפרטי ללא אבחנה, ומנסה בדיעבד להכשיר את השרץ".

 

אפשטיין ממשיך וטוען כי העובדה שלוקסנבורג רכש את המניות בשלושה כובעים, היא "לא פחות ממדהימה. אם העסקה טובה, מדוע לא נרכשו כל המניות בידי החברות הציבוריות? אם היא מסוכנת, מדוע לסכן את החברות? משחק הכובעים שלו אינו חוקי והוא שערורייה". הוא מאשים את חברי הדירקטוריון כי פעלו בלי לשאול יותר מדי שאלות.

 

בסיום המכתב דורשים עורכי הדין תשובות מהדירקטורים ומלוקסנבורג לשאלות לגבי הרכישות של המניות. הם מזהירים כי "במידה שייגרם נזק לחברות או לבעלי מניותיהן, לוקסנבורג יהיה חייב בפיצוי מלא, וכך גם הדירקטורים ומי שסייעו בידו".

 

מיעקב לוקסנבורג ועורכי דינו לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x