$
שוק ההון

הקרן האקטיביסטית סטארבורד נכנסת למלאנוקס: רכשה 10.7% ממניות החברה

לאחר הרכישה הודיעה הקרן כי היא מעוניינת לסייע לחברה מיקנעם לשפר את ביצועיה ובמקביל בוחנת אפשרות למכירתה

גולן חזני 07:4621.11.17
נסיון השתלטות על חברת הטכנולוגיה הישראלית מלאנוקס? קרן ההשקעות האקטיביסטית מניו יורק סטארבורד (Starboard) רכשה אמש (ב') בבורסת נאסד"ק 10.7% ממניות החברה תמורת כ-250 מיליון דולר. בתגובה לכך, מניית מלאנוקס זינקה בכ-6% במסחר המאוחר.

 

לאחר הרכישה, הקרן הודיעה כי לדעתה הוצאות המחקר והפיתוח של מלאנוקס גבוהות מדי בהשוואה לחברות מקבילות והן נועדו כדי להגדיל את ההכנסות. לפי הקרן, הדבר פוגע בשיעורי הרווחיות של החברה ובא לידי ביטוי במחיר מנייתה שעלה מתחילת השנה ב-14% בעוד שמדד S&P500 עלה ב-16%. במקביל הודיעה הקרן כי היא בוחנת אפשרות למכירתה של החברה.

 

מלאנוקס, בניהולו של איל וולדמן, היא חברת טכנולוגיה ישראלית המתמחה בפיתוח וייצור של רכיבים אלקטרוניים המיועדים להעברת אינפורמציה מהירה בין שרתים ומערכות אחסון באמצעות מערכות תקשורת. החברה נסחרת בבורסת נאסד"ק לפי שווי שוק של 2.55 מיליארד דולר.

 

מאז נוסדה בשנת 2012, ביצעה קרן סטארבורד כבר 30 מהלכים אקטיבסטים דומים לזה של מלאנוקס. לפי בלומברג, 10 מהם נמשכים עד היום. מניותיהן של החברות שנרכשו על ידי הקרן עלו ב-23% בממוצע במהלך תקופת ההחזקה. סטארבורד מתמקדת בעיקר בחברות טכנולוגיה ואסטרטגיית ההשקעה שלה כוללות חיפוש שינויים במבנה הארגוני, בפעילות העסקית, בהקצאת ההון ובממשל התאגידי.

 

קרן סטארבורד מוכרת היטב למשקיעים הישראלים כאשר לפני כשנה (בספטמבר 2016) ביצעה מהלך דומה על חברת פריגו. הקרן טענה אז כי "המאבק בניסיון השתלטות של מיילן פגע בשיקול הדעת של ההנהלה, שנטשה את ההתמקדות בעסקי התרופות מעבר לדלפק לכיוונים נוספים, באופן שפגע בתוצאות שלה". אבל בשורה התחתונה ביצועי מניית פריגו בשנה החולפת לא היו מזהירים ומניית החברה נותרה ברמה של 85 דולר מאז כניסתה של הקרן.

איל וולדמן איל וולדמן צילום: אוראל כהן

 

 

ממלאנוקס נמסר: "אנו שומרים על דיאלוג פתוח עם בעלי המניות ומקדמים בברכה את הצטרפותם והשקעתם בחברה. בהתאם למחויבותנו לקדם את שווי המניות, מועצת המנהלים וצוות הניהול של מלאנוקס בוחנים באופן תדיר את סדרי העדיפויות התפעוליים והאסטרטגיים של החברה, ומחויבים לפעול לטובת בעלי המניות שלנו".

 

עלייה מזערית בהכנסות ברבעון השלישי

בחודש שעבר פרסמה החברה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2017 והציגה הכנסות של 226 מיליון דולר, עלייה צנועה של 1% לעומת הכנסות הרבעון המקביל אשתקד - אז ההכנסות על 224 מיליון דולר. לעומת הרבעון הקודם עלו ההכנסות ב-6.5%. גם בתחזיות שפרסמה החברה לרבעון הבא היא לא צופה צמיחה ומעריכה שהכנסותיה יעמדו על 230 עד 240 מיליון דולר.

 

בשורה התחתונה רשמה מלאנוקס ירידה ברווח שהסתכם ב-36.6 מיליון דולר (71 סנט למנייה) במהלך הרבעון שחלף - זאת לעומת הרבעון המקביל אשתקד אז הסתכם הרווח ב-46.2 מיליון דולר (93 סנט למנייה). התחזיות המקדימות של האנליסטים היו לרווח של 64 סנט.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x