שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

דעה

שקיפות או נוחות? מדוע בן־משה לא חושף את תוצאות am:pm

מתוקף היותה חברה־בת של חברה ציבורית, ניתן היה להניח שנקבל מידע על הכנסות הרשת ורווחיה מדי רבעון. רק שאנחנו לא. מדוע לא? כי החברה החליטה שלא. האם היא יכולה לקבל החלטה כזאת? התשובה הפשוטה היא לא. התשובה המורכבת היא כן, רק שהיא תעשה זאת באופן מתוחכם

מיקי גרינפלד 07:2021.11.17

רשת am:pm היא לא הרשת הגדולה בישראל, אך היא בוודאי אחת המוכרות ביותר במטרופולין תל אביב, לנוכח הפעילות בכל שעות היום ומיקומם של הסניפים בתוך השכונות. הרשת אמנם נחשבת פרטית, אך היא נשלטת על ידי חברה ציבורית - דור אלון שבשליטת מוטי בן־משה.

 

מתוקף היותה חברה־בת של חברה ציבורית, ניתן היה להניח שנקבל מידע על הכנסות הרשת ורווחיה מדי רבעון. רק שאנחנו לא. מדוע לא? כי החברה החליטה שלא. האם היא יכולה לקבל החלטה כזאת? התשובה הפשוטה היא לא. התשובה המורכבת היא כן, רק שהיא תעשה זאת באופן מתוחכם - ועל פי הדין הקיים.

 

ההסבר פשוט: לדור אלון ארבעה תחומי פעילות, שניים מהם אינם רלבנטיים לענייננו, ונותרנו עם שניים – פעילות הדלק וחנויות הנוחות ופעילות am:pm. פעילות הדלק וחנויות הנוחות, חלקן תחת מותג אלונית, מוצגת במגזר נפרד שמכונה "מגזר מתחמי הדלק והמסחר". נותרנו עם פעילות am:pm.

 

כדי שלא תיאלץ לחשוף את תוצאות הרשת, נדרשת דור אלון לשני מהלכים חשבונאיים. ראשית, היא לוקחת את חנויות הנוחות שאינן מחוברות לתחנות דלק, הממוקמות במושבים או בקיבוצים, רובן תחת מותג אלונית, ומפרידה אותן מחנויות הנוחות הצמודות לתחנות.

 

השלב הבא הוא חיבור של החנויות שהופרדו עם רשת am:pm למגזר משותף, שהיא מכנה "אחרים". תוצאותיו של מגזר זה מוצגות במלואן, רק בלי הפרדה של רשת am:pm. התוצאה – אין לנו באמת מושג מה עושה הרשת, האם היא צומחת או לא, האם היא מנוהלת נכון, מה כוחה ביחס לאחרות, ועוד כהנה וכהנה. כאמור, הכל כמובן כשר.

 

בדור אלון הבהירו בתגובה כי "החלוקה המגזרית בדו"חות הכספיים נערכת כחוק בהתאם לתקינה, כללי החשבונאות והדיונים עם הרגולציה".

תחנת דלק של דור אלון תחנת דלק של דור אלון צילום: דורון גולן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x