שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

פרסום ראשון

רשות ני"ע האמריקאית מבקשת לחקור בישראל מקורבים לבכירי מובילאיי

ה-SEC, שחוקרת חשד לפיו מקורבים למייסדי מובילאיי, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם, עשו שימוש במידע פנים אודות עסקת המיזוג עם אינטל, מבקשת מהרשויות בארץ סיוע בגביית עדויות ואיסוף ראיות מחמישה מעורבים: שלושה מקורבים לבכירים בחברה, מנהל השקעות ועובד בבנק לאומי

תומר גנון ורן אברמסון 07:0219.11.17

התפתחות בחקירת החשד לשימוש במידע פנים בעסקת אינטל-מובילאיי: רשות ני"ע האמריקאית (SEC) מבקשת מהרשויות בארץ סיוע בגביית עדויות ואיסוף ראיות מחמישה ישראלים שהיו מעורבים לטענתה בפרשה שבמסגרתה דלף מידע מוקדם על העסקה למקורבים למייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם.

 

ה"טיפים" שדלפו, כך עולה מחקירת ה-SEC עד עתה, הגיעו בהמשך למעורבים נוספים אשר סחרו במניית מובילאיי על בסיס מידע הפנים, וגרפו לכיסם רווחים אסורים של מיליוני דולרים.

 

על פי בקשה לסיוע משפטי שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט הפדראלי בניו יורק, ה-SEC מבקשת מהרשויות בישראל לעזור לה בגביית עדויות ואיסוף ראיות מדורון שגיא ויוסי אזרזר, המקורבים לבכירים במובילאיי; מזיו שלג, עובד בחברת ניהול תיקים בשם הימלאיה; ממשה רוח, עובד בבנק לאומי; ומד"ר ג'יימס שאול, פלסטיקאי ירושלמי וחברם של בני הזוג שעשוע שנתבע בארה"ב במסגרת הפרשה.

 

ארבעה נתבעים והסדר אחד

 

בעסקה שבמרכז הפרשה רכשה אינטל את מובילאיי, מפתחת מערכות הסיוע לנהגים, תמורת 15.1 מיליארד דולר. פרסום ההודעה באמצע חודש מרץ השנה הוביל לזינוק של 28% במחירה של מניית מובילאיי בבורסה של ניו יורק. ה-SEC מנהלת בימים אלה שתי תביעות אזרחיות נגד שלושה ישראלים - ד"ר אמיר ולדמן, בכיר לשעבר בסינרון; ד"ר ג'יימס שאול; ואחיו רוג'ר שאול - וכן נגד אזרח אמריקאי, לורנס קלאף, בטענה שעשו שימוש במידע הפנים שהגיע אליהם על פי החשד מבכירי מובילאיי.

 

 

יו"ר מובילאיי אמנון שעשוע יו"ר מובילאיי אמנון שעשוע צילום: אוהד צויגנברג

 

 

על פי אחת התביעות רוג'ר שאול וקלאף גרפו, בסיוע ד"ר ג'יימס שאול, רווח אסור של 925 אלף דולר. על פי התביעה הנוספת ד"ר וולדמן גרף לכיסו רווח אסור של 4.5 מיליון דולר. כפי שנחשף ב"כלכליסט" נתבע נוסף, פרופ' אריאל דרבסי מהאוניברסיטה העברית, חתם על הסדר מול ה-SEC שבמסגרתו שילם 850 אלף דולר כדי לסיים את ההליכים נגדו.

 

מטוס פרטי לעסקה

 

בבקשה לסיוע משפטי מהרשויות בישראל, טוענת כעת ה-SEC כי דורון שגיא, המתגורר בירושלים, הוא חבר של בכירים במובילאיי וכן של ד"ר ג'יימס שאול. שגיא, כך נטען, טס עם בכירי מובילאיי במטוס פרטי לניו יורק שם הם דנו בפרטי העסקה עם נציגי אינטל. יוסי אזרזר המתגורר במבשרת ציון, כך טוענת ה-SEC, הוא חבר של בכירים במובילאיי וכן של ד"ר ג'יימס שאול.

 

ה-SEC מבקשת כעת שהרשויות בישראל יגבו עדות תחת שבועה משגיא ואזרזר, ויבקשו מהם למסור כל מידע, בעל פה או בכתב, וכן כל התכתובות שניהלו בעניין הסחר במניות מובילאיי, העשויה להוות ראיה בהליך. כן היא מבקשת שיעידו על הקשרים החבריים והמקצועיים ביניהם ובין ולדמן, וכן בינם לבין רוג'ר שאול ולורנס קאלף.

 

לגבי עד נוסף, מנהל השקעות בחברת הימלאיה מרמת החייל בת"א בשם זיו שלג, טוענת ה-SEC שהוא היה בקשר עם ד"ר ולדמן ונחשף לחשבונות הבנק שדרכם ביצע לכאורה ולדמן את הסחר במניות מובילאיי. עד נוסף בשם משה רוח, כך טוענת ה-SEC, הוא עובד בבנק לאומי שאמר לוולדמן שמובילאיי עשויה להיות מטרה לרכישה של חברה בינלאומית גדולה לפני שהעסקה התפרסמה.

 

"תעשה גם אם זה לא הגיוני"

 

אדם נוסף שה-SEC דורשת לגבות ממנו עדות הוא הפלסטיקאי הירושלמי ד"ר שאול. בתביעה שהוגשה נגדו בארה"ב נטען כי הוא אחד מ-35 משקיעים בחברה אחרת של שעשוע ושותפו במובילאיי אבירם - OrCam המפתחת משקפיים לכבדי ריאה. לטענת ה-SEC הראיות הנסיבתיות שבידיה מצביעות על כך שבשיחותיו עם אחיו רוג'ר על המידע הלא פומבי לגבי הצעת הרכש של אינטל למובילאיי, הוא ידע, או לכל הפחות הייתה לו סיבה טובה לדעת, שמדובר במידע פנים שהגיע מאנשי פנים של מובילאיי - שעשוע ואבירם.

 

כך למשל בכתב התביעה מתוארת שיחה מה-2.3.2017, 11 ימים לפני פרסום ההודעה על הצעת הרכש, בין רוג'ר שאול לברוקר שלו. בשיחה הברוקר התריע בפני רוג'ר שאול שאסטרטגיית המסחר שלו במניית מובילאיי אינה הגיונית. על פי כתב התביעה לאחר אותה שיחה צלצל שאול לאחיו - ד"ר ג'יימס שאול. "לאחר שהתייעץ עם אחיו ג'יימס שאול", נטען בכתב התביעה, "רוג'ר שאול התקשר שוב לברוקר ואמר לו 'אני אגיד לך מה לעשות, גם אם זה לא נראה לך הגיוני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x