• תפריט
שוקי חו"ל

איירבוס הודיעה על חוזה ב-50 מיליארד דולר - בואינג מיהרה לדווח על עסקת ענק משלה

איירבורס חתמה על אחת העסקאות הגדולות בהיסטוריה של התעופה למכירת 430 מטוסים לחברת ההחזקות אינדיגו, המפעילה שורה של חברות לואו קוסט ברחבי העולם. בואינג לא ביזבזה זמן ודיווחה על עסקה למכירת 175 מטוסים תמורת 27 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 09:4315.11.17

איירבוס זוכה בחוזה ענק של 49.5 מיליארד דולר - באחת העסקאות הגדולות בהיסטוריה של ענף התעופה העולמי. איירבוס חתמה על הסכם עקרונות למכירת 430 מטוסים (ככל הנראה מדגם A320neo הקטן) לחברת ההחזקות אינדיגו פרטנרס של המשקיע ביל פרנק (Bill Franke), מוותיקי הענף.  

 

במקביל המתחרה הגדולה בואינג לא טומנת את ידה בצלחת: במסגרת הסלון האווירי בדובאי סגרה החברה עסקה גדולה ותמכור 175 מטוסי 737 תמורת 27 מיליארד דולר (עם אפציה להגדלת העסקה ל-225 מטוסים).

 

אינדיגו (Indigo Partners), שתרכוש מאיירבוס את המטוסים, מחזיקה בשורה של חברות לואוקוסט ברחבי העולם, בין היתר תחת מותג פרונטייר איירליינס (Frontier Airlines) בארה"ב, וכן במסגרת חברת התעופה המכסיקנית וולאריס (Volaris) והחברה ההונגרית וויז אייר (Wizz Air Holdings). חברה נוספת שהתווספה אחרונה לפורטפוליו של אינדיגו היא ג'טסמארט מצי'לה (JetSmart).

 

העסקה כוללת 273 מטוסים מדגם A320neo הקטן יותר ועוד 157 מטוסים גדולים יותר מדגם A321neo. הסכם העקרונות נחתם במסגרת הסלון האווירי בדובאי: "עשינו מעט בדיקה בעניין ואנחנו לא חושבים שהיתה אי פעם הזמנה גדולה יותר בענף", אמר פרנק בעקבות ההודעה על העסקה. מקורבים לחברה מציינים כי איירבוס עשויה לחתום על עסקאות נוספות במהלך אירוע הסלון האווירי, כולל עסקאות עם איג'פט אייר ופליי דובאי.

 

 איירבאס A320Neo איירבאס A320Neo צילום: ויקימדיה

 

 

העסקה מהווה מעין מתנת פרידה מג'ון ליהי, שעמד בראש חטיבת המכירות של איירבוס בעשורים האחרונים ופורש בקרוב. "זה משמח במיוחד כי המכירה מגיעה מצד קבוצה של אנשים מנוסים בתחום התעופה, שמכירים את המוצרים שלנו", הגיב.

 

הסכם איירבוס-אינדיגו הוא הגדול ביותר שנרשם אי פעם בענף התעופה מול יצרנית אחת. העסקה הגדולה ביותר בהיסטוריה מבחינת מספרי מטוסים נעשתה מול שתי המתחרות גם יחד, כאשר בשנת 2011 רכשה אמריקן אייליינס 460 מטוסים מבואינג ומאיירבוס.

 

העסקה בעלת השווי הגדול ביותר בעולם מבחינת סכום הרכישה נעשתה גם היא מול שתי היצרניות - בשנת 2013 רכשה אמירייטס איירליינס 200 מטוסים בשווי של 99 מיליארד דולר, 150 מהם מדגם 777X של בואינג ו-50 מדגם A380 של איירבוס.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x