$
שוק ההון

פיץ' הורידה את דירוג החוב של טבע לרמת "זבל"

סוכנות הדירוג הורידה את הדירוג של חברת הפארמה מרמת BBB מינוס לרמת BB עם אופק שלילי; להורדת הדירוג צפויה השפעה שלילית על היכולת של טבע לגייס חוב חדש

יניב רחימי 07:2507.11.17
הצרות בטבע רק מחמירות: חברת דירוג האשראי פיץ (Fitch) הורידה אמש (ב') את דירוג האשראי של החברה בשתי רמות: מ-BBB מינוס ל-BB עם אופק שלילי. הורדת הדירוג מעבירה את אגרות החוב של טבע לסטטוס של אג"ח זבל (Junk Bonds).

 

 

עד להורדת הדירוג, אגרות החוב של טבע נמצאו בתחתית הסולם שמוגדר בדירוג השקעה. משמעות הורדת הדירוג היא שטבע עברה לקבוצה המוגדרת כ"non investment grade".

 

להורדת הדירוג צפויה השפעה שלילית על היכולת של טבע לגייס חוב חדש מכיוון שיש פחות משקיעים שמוכנים להיחשף לחוב בדירוג של אג"ח זבל, והמשמעות היא שטבע תאלץ לשלם ריביות גבוהות יותר אם תנסה להנפיק אגרות חוב חדשות. הורדת הדירוג עלולה להשליך לרעה גם על החוב הקיים של טבע למערכת הבנקאית שמסתכם בכ-6 מיליארד דולר.

 

חברת טבע חתמה בספטמבר השנה על תיקונים להסכמי ההלוואה הבנקאיים שלה. התיקונים כוללים הקלה בהתניות הפיננסיות שבהן טבע נדרשת לעמוד בהן ומנגד עדכון של תוספת הריבית שהבנקים יקבלו בתרחיש של הורדת דירוג.

 

על פי הסכמי ההלוואה המתוקנים, הריבית שטבע תשלם לבנקים תעלה ב-0.25% בתרחיש שהדירוג ירד ברמה אחת ו-0.5% בתרחיש שהדירוג ירד בשתי רמות. אלא שהורדת דירוג האשראי על ידי פיץ' לא בהכרח תביא להעלאת הריבית המשולמת על ידי טבע לבנקים בטווח המיידי. הסיבה לכך נעוצה בסעיף ההגדרות בהסכם ההלוואה מול הבנקים לפיו המשמעות של "סוכנויות" (הכוונה לסוכנויות דירוג) חלה רק על מודיס ו-S&P.

 

 

מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ

 

אגרות החוב של טבע מדורגות גם על ידי שתי סוכנויות הדירוג הגדולות, S&P בדירוג BBB מינוס ומודיס בדירוג Baa3. שני הדירוג הללו מקבילים ברמתם ונמצאים עדיין ברמה שמוגדרת בדירוג השקעה, דרגה אחת מעל אג"ח זבל.

 

יממה אחרי שטבע פרסמה את הדו"חות המאכזבים לרבעון השלישי שכללו הפחתת תחזיות, S&P שינתה את תחזית הדירוג לשלילית. במקביל עדכנה חברת דירוג האשראי את הערכת הנזילות של טבע מ"חזקה" ל"נאותה", וזאת על רקע תזרים מזומנים חלש מהצפוי ופירעונות חוב משמעותיים בשנים הקרובים.

 

את S&P הקדימה חברת דירוג האשראי מודי'ס, שבדיוק לפני שלושה חודשים הפחיתה את דירוג האשראי של טבע ל־Baa3 עם תחזית דירוג שלילית. החוב הפיננסי של טבע הסתכם בסוף הרבעון השלישי ב-34.7 מיליארד דולר, מתוך 2.7 מיליארד דולר לטווח קצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x