$
שוק ההון

ורמוס וגייר יצאו לסיבוב: ישקיעו עם הפניקס 40 מיליון שקל במתחם פלמחים

שווי הקרקע במתחם הגיע למיליארד שקל, לאחר שחיים גייר ניצל ב־2006 את מצוקת קיבוץ פלמחים ורכש אותה במחיר מציאה. חברת איי.אי.אס של גייר מעוניינת להפוך את המתחם לאזור תעשייה כמו איירפורט סיטי, ששווי השוק שלו הוא 5.7 מיליארד שקל

רחלי בינדמן 07:2131.10.17

חברת הפניקס חוברת לקרן הגידור נוקד קפיטל של רועי ורמוס ושלומי ברכה, ורוכשת עמה 5.02% מחברת איי.אי.אס החזקות תמורת 41.6 מיליון שקל. איי.אי.אס נמצאת בשליטת חיים גייר (61%) ונסחרת בבורסה במדד ת"א 90, לפי שווי של 824 מיליון שקל. הנכס המרכזי של החברה הוא פארק התעשייה פלמחים. השאיפה של איי.אי.אס היא לשחזר את הצלחת מתחם האיירפורט סיטי, ולהפוך את מתחם פלמחים לאזור תעשייה משגשג.

 

 

נוקד שרוכשת 1.93% מהמניות, והפניקס שרוכשת 3.09%, קיבלו הנחה של כ־4.7% ממחיר המניה בבורסה ערב ההקצאה - 167.5 שקל למניה, נכון ל־29 באוקטובר. קרן נוקד הראשונה והשנייה גייסו קרוב ל־2 מיליארד שקל, כך שמדובר בהשקעה שמהווה פחות מ־1% מהנכסים.

 

איי.אי.אס מחזיקה כאמור בפארק פלמחים, שבו פועל מתקן להתפלת מי ים וחלקים ממנו מושכרים לחברות שונות. בשטח הפארק נמצא גם מפעל של ספנקריט, חברה־בת של פארק פלמחים השוכרת שטח במתחם לצורך פעילותה בתחום הבנייה המתועשת. נוקד והפניקס נכנסו להשקעה הזו כנראה מתוך ציפייה לפיתוח מסיבי של הפארק בשנים הקרובות.

 

הקשר בין נוקד והפניקס אינו מקרי. שי יצחקי היה מנהל השקעות כספי העמיתים בהפניקס עד ינואר 2016. הוא עזב אז כדי לשמש מנהל השקעות בקרן נוקד. בנוסף, הפניקס גם מושקעת - אם כי בסכום נמוך יחסית - בקרן נוקד דרך כספי העמיתים. מי שהחליף אותו בתפקיד מנהל השקעות כספי העמיתים בחברת הביטוח הוא יניב כהן, שהיה קודם מנהל הנוסטרו של הפניקס, וכעת כפוף למנהל ההשקעות הראשי רועי יקיר.

 

רועי ורמוס רועי ורמוס צילום: אוראל כהן

 

הציפייה של הפניקס ונוקד להתפתחות הפארק אינה באוויר. תמהיל השוכרים במתחם פלמחים מתחלק לשלושה סוגים עיקריים – מתקן ההתפלה של דרך ים התפלה, השוכרת מהפארק חטיבת קרקע לתקופה ארוכה; ספנקריט; ודיירים מתחום הבנייה, התשתיות וכלי הרכב השוכרים שטחים במתחם לתקופות קצרות, למטרות אחסנה, לוגיסטיקה וייצור. התוכנית המרכזית של החברה מבוססת על קבלת אישורי הגדלת זכויות הבנייה במתחם, ולהפיכתו למרכז תעשייה מצליח על רקע מיקומו האטרקטיבי במרכז הארץ.

 

הכנסות איי.אי.אס הכנסות איי.אי.אס

חיים גייר (54), בעל השליטה בחברה, הוא איש עסקים ששוויו מוערך במאות מיליוני שקלים, אך פועל מתחת לרדאר. מה שהכניס אותו ואת איי.אי.אס למגרש של הגדולים היה הרכישה של החברה בתחילת 2006, של 135 דונם מאדמות פלמחים בסכום מצחיק של 34.5 מיליון שקל, עם אופציה לרכישת שטח נוסף. הוא מימש אותה בהמשך, כך שכיום היא מחזיקה ב־300 דונם. גייר ניצל אז את המצוקה הכלכלית שאליה נקלע קיבוץ פלמחים, לו היתה שייכת הקרקע, ומאז פעל להשבחתה. שווי הקרקע בספרים הוא 350 מיליון שקל, ואילו בלידר מעריכים את הקרקע בשווי של 3.3 מיליון שקל לדונם, כלומר שווי של כמעט מיליארד שקל.

 

אחת התוכניות המרכזיות של איי.אי.אס, שעשויה לשנות את פני החברה ולהשפיע על הרווחיות שלה, היא הקמה של תחנת כוח המופעלת בגז טבעי במתחם. אבל היא מבהירה כי היא נמצאת בשלב מקדמי בלבד, והצלחתה מותנית בעמידה בתנאים רבים. בדו"חות איי.אי.אס מובהר כי היתכנות המיזם כרגע להערכת החברה, נמוכה. החברה סיכמה את 2016 עם רווח נקי של 26.8 מיליון שקל, ואת המחצית הראשונה של 2017 עם רווח נקי של 5.4 מיליון שקל. לאיי.אי.אס יש מדיניות חלוקת

דיבידנדים קבועה של 50% מהרווח השנתי הנקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x