שוק ההון

אדוארדו אלשטיין מתנגד להארכת כהונתו של איזי כהן: "תוצאות עסקיות נחותות"

במכתב ששיגר למשה טרי, נאמן מניות השליטה בכלל ביטוח, ביקש הבעלים של אי.די.בי לדחות את האסיפה הכללית במספר ימים כדי לשקול שוב את הארכת חוזהו של כהן כמנכ"ל בשנתיים נוספות - בקשתו נדחתה

גולן חזני 15:3823.10.17

אדוארדו אלשטיין ואי.די.בי נגד חידוש חוזהו של איזי כהן כמנכ"ל חברת הביטוח כלל. ל"כלכליסט" נודע כי במכתב ששיגרה היום (ב') אי.די.בי למשה טרי, נאמן מניות השליטה בחברה, היא ביקשה לדחות את אסיפת בעלי המניות במספר ימים, כדי לשקול שוב את הבחירה - אבל הבקשה נדחתה ע"י טרי. במכתב ביקרה אי.די.בי את התפקוד של כהן כמנכ"ל, תוך טענה ל"תוצאות עסקיות נחותות".

 

 

למרות ההצבעה של אי.די.בי, כהן צפוי להיבחר לכהונה של שנתיים נוספות ע"י דירקטוריון כלל ביטוח. אי.די.בי מחזיקה ב-44.9% ממניות כלל ביטוח אחרי שטרי מכר בהוראה של סלינגר כ-10% מהמניות בשתי מנות. טרי כנאמן, הוא בעל זכות ההצבעה של כ-40% מהמניות ואילו אי.די.בי היא בעלת זכות הצבעה של 4.9%. כך יוצא שלמרות שאלשטיין שילם מחיר מלא עבור השליטה בכלל ביטוח, במסגרת רכישת השליטה באי.די.בי, בפועל אין לו שום השפעה על הנעשה בחברה ומניותיו נמצאות בידי טרי על כל זכויות ההצבעה המתקבלות מכך. הסיבה היא שלאלשטיין אין היתר שליטה בחברה, מאחר שאי.די.בי איננה עומדת בדרישות היתר השליטה בשל הון עצמי נמוך מדי.

 

בשל הדחייה נוצרה מתיחות בין טרי לבכירי אי.די.בי, וכנראה שגם בין אי.די.בי לדורית סלינגר, ראש רשות שוק ההון - שטרי מכהן למעשה כנאמן המניות מטעמה. ההנחה היא שההצבעה של טרי בעד המינוי נעשית בתמיכה ובגיבוי וכנראה שגם בהובלה של סלינגר. בסביבת אי.די.בי טוענים כי סלינגר התעקשה לקיים את האסיפה במועד, ולמעשה הובילה את טרי להחלטה וכי אלמלא הלחץ שלה, יתכן והאסיפה כן היתה נדחית.

 

איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח צילום: עמית שעל

 

"ליקויים בניהול החברה"

 

המכתב של אי.די.בי, שעליו חתם כאמור שולם לפידות המנכ"ל, הופנה לטרי, סלינגר, יואב גפני (סגנה של סלינגר), עו"ד שוני אלבק שמלווה את טרי, ועו"ד פיני רובין שמלווה את אי.די.בי. לפידות כתב כי "אנו מבקשים להביא לידיעתך כי בנסיבות הנוכחיות, דעתה אי.די.בי איננה נוחה מהארכת כהונתו של מר כהן כמוצע, וזאת בעיקר לנוכח ליקויים באופן ניהול החברה ותוצאות עסקיות נחותות בפרמטרים שונים ביחס למתחרים. לאור זאת מבקשים להביא לידיעתך כי בכוונת אי.די.בי להצביע מכוח אחזקה של 5% במניות כלל שברשותה, נגד הארכת הכהונה ואישור תנאי ההעסקה".

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בהמשך המכתב מציין לפידות את הבקשה לדחות את האסיפה: "בנסיבות אלה אני סבורים כי היה מקום לדחות את מועד האסיפה על מנת לאפשר להנהלת כלל להכין תכנית עבודה מפורטת שתניח את הדעת ולאחר מכן לשקול שוב את שאלת הארכת כהונתו של מר כהן". בסיום המכתב ציין לפידות כי אי.די.בי אינה מתערבת בשיקול דעתו של הנאמן בהצבעה".

 

זו איננה הפעם הראשונה שאי.די.בי יוצאת באסיפת בעלי המניות נגד ראשי כלל ביטוח, שבמינויים אין לו יד ורגל למרות היותו בעל השליטה, עובדה הגורמת לו לתסכול גדול. במאי 2016 נערכה אסיפת בעלי מניות לאישור התגמול לדני נווה, יו"ר החברה, ואלשטיין הגיע בעצמו באופן לא צפויה לאסיפה במשרדי החברה בקריית עתידים בתל אביב, בליווי עו"ד סאול זאנג, המלווה אותו בחברת האם אירסה, ועורך הדין של אי.די.בי אהרון קאופמן. בסיומה של הישיבה השאיר אלשטיין מכתב רשמי בידיה של מזכירת החברה, עו"ד עדי ברקן - ובו תקף אלשטיין את נווה.

 

 מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "מר איזי כהן הוא אחד המנהלים המוערכים, המקצועיים והמנוסים ביותר בשוק הביטוח בישראל. איזי כהן ממלא את תפקידו מתוך מחויבות מלאה לטובת החברה. הוא הוביל אותה בשנים האחרונות לשינוי אסטרטגי עסקי נרחב של של פעילות טיוב עסקי ושיפור רוווחיות וקידום כל תחומי פעילותה. לא בכדי צפוי כי תתקבל החלטת בעלי המניות בחברה ברוב גדול להאריך את ההסכם עם מר כהן. הדברים מדברים בעד עצמם".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x