$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נתגז הופכת לשקופה: תרשום חלק מסדרות האג"ח למסחר בתל אביב

החברה הממשלתית מתכוונת לרשום סדרת אג"ח בהיקף של 1.2 מיליארד שקל למסחר כבר בתחילת 2018, ותתחיל לדווח לבורסה באופן שוטף. הרווח הנקי שלה ברבעון השני נחתך בחצי

ליאור גוטמן 07:3523.10.17

דירקטוריון חברת נתיבי גז (נתגז) הממשלתית אישר בתקופת החגים לרשום חלק מסדרות האג"ח שלה למסחר בבורסה — כך נודע ל"כלכליסט". המהלך אמור להתבצע בחודשים הראשונים של 2018, ויהפוך את החברה ל"שקופה", עם חובת דיווח מיידי. עם השלמת המהלך נתגז תהפוך לחברת התשתיות השלישית השקופה לציבור, לאחר חברת החשמל ורכבת ישראל. ההערכות הן שהמהלך יקל על החברה להנפיק מניות מיעוט (עד 49%), כמו גם לצאת לגיוסי חוב חדשים.  

חברת נתיבי גז הוקמה בתחילת העשור הקודם, על בסיס גילוי מאגרי הגז בים התיכון. החברה היא מונופול בתחומה, מוחזקת כולה על ידי הממשלה ומפוקחת על ידי משרד האנרגיה. עיקר מטרותיה הם הקמה, פיתוח ושדרוג מערכת הולכת הגז הטבעי הפנים־ארצית.

 

דירוגי חוב גבוהים

עד היום גייסה החברה חוב באמצעות אג"ח שאינה סחירה, בהנפקה פרטית לגופים מוסדיים. בעבר עלתה האפשרות לרשום חלק מסדרות האג"ח למסחר ופרסום תשקיף ציבורי, אך הנושא לא קודם על ידי שרי האנרגיה והוקפא. כיום החברה מוגדרת כלא בורסאית, והפרסום היחיד על אודותיה הוא דו"ח רבעוני בפרסום למוסדיים.

 

במכתב של הדירקטוריון לשרי האוצר והאנרגיה, שהגיע לידי "כלכליסט", נכתב כי צוות בין־משרדי שעבד ב־2017, שבו נציגי רשות החברות, החשב כללי, רשות הגז ואגף תקציבים, הציע להנהלה שכדי לשפר את מבנה ההון העצמי כדאי לשקול רישום חלק מהאג"ח שלה למסחר. "דירקטוריון החברה דן בבקשה", מודיעה החברה, ומכריזה שהדירקטוריון "החליט להיענות לבקשה ולהתניע מחדש את התהליך". לפי המכתב, החברה תרשום למסחר את סדרת אג"ח ד' בחודשים הראשונים של 2018, אז היא תבקש אישור מהאסיפה הכללית של החברה להשלמת המהלך.

 

לפי נתוני ההנהלה, נתגז גייסה עד היום חוב בהיקף של כ־3.4 מיליארד שקל. בכוונת החברה להמשיך בגיוסי החוב, בעיקר כדי לפתח את מערכות ההולכה. גיוסי החוב זכו לדירוג גבוה יחסית (+Aּ ו־AA) על ידי S&P מעלות. מנתגז אישרו את הפרטים ומסרו כי "דירקטוריון החברה אישר להיערך לרישום למסחר, כאשר בשלב זה נידונה אפשרות לרשום למסחר את סדרה ד'".

 

יותר הכנסות — פחות רווח

ברבעון השני של 2017 דיווחה נתגז על עלייה של 3% בהכנסות ביחס לרבעון המקביל ל־137.3 מיליון שקל, שמיוחסת בין השאר לעלייה בצריכת הגז שהחברה מובילה. החברה רשמה עלייה של 2.2% בהוצאות ההפעלה, שהסתכמו בכ־73.9 מיליון שקל, בעקבות "הוצאות פחת על מתקנים שלא פעלו בתקופה המקבילה".

 

נתונים אלה הובילו את החברה לרשום רווח תפעולי של 58.2 מיליון שקל — ירידה של 7.2% ביחס לרבעון המקביל. על אלה נוספה עלייה בהוצאות המימון מכ־37.1 מיליון שקל ברבעון המקביל לכ־46 מיליון שקל ברבעון המדווח, שמיוחסת בין השאר ל"הוצאות ריבית והפרשי הצמדה בגין יתרת האג"ח והלוואה מתאגיד בנקאי". נתגז סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של כ־9.4 מיליון שקל — צניחה של כ־51% ביחס לרבעון המקביל.

 

 

צינור גז ש נתגז צינור גז ש נתגז

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x